Відомий у Вінниці “винороб-гаражник”, організатор місцевого фестивалю вина “Боже ллє” Олександр Шемет вже не вперше дивує спільноту своїми унікальними рецептами. Нещодавно маестро взявся за створення вина з троянди. Як саме готувати «Розу від Діда мороза», пан Олександр розповів нашій газеті.

– Вино із троянди я називаю ще «бабоукладчиком», адже напій до вподоби саме жінкам. Готувати економічно вигідно. Якщо брати рожеві та білі пелюстки, напій вийде прозорим та світлим, але дуже ароматним. А ось червоні квіти додадуть яскравого кольору, – каже Олександр Шемет. – Збирати троянди слід до обіду в сонячний день, адже дощ вимиває ефірні масла, які для приготування напою мають велике значення. Збираю свіжі пелюстки у трилітрову банку, з якої в результаті маю 10 літрів смачного напою. Аби краще віддавали аромат, заливаю окропом або ж відразу збиваю у блендері. Після того накриваю марлею та на три дні ставлю в місце, де нема прямого попадання сонячних променів. Має зверху утворитись жмих, після того напій варто процідити через сито й перелляти у 10-літровий бутель. Додати 2,5 кілограмів цукру, ложку лимонної кислоти та 100 грамів найдешевших родзинок. Далі на ємність, в якій слід залити не менше однієї п’ятої вільного місця, надягаю гідрозатвор. Після того ємність помістити в місце, де температура 18-20 градусів тепла і нема прямого попадання світла. Десь 30- 45 діб бродіння триває. Кожен день брати дерев’яну ложку і перебивати жмих, щоби краще бродило. Після всього молоде вино процідити, розлити у пляшки та закоркувати. Можна відразу вживати, але я своє вистоюю до кінця осені. Зберігаю у сараї. На смак вино виходить ароматним, солодким в залежності від цукру. Але майте на увазі, щоб напій не був притомним. Вино чудово смакує із десертами, фруктами та сиром.

Додамо, що троянда у народній медицині застосовується при лікуванні багатьох недуг – від хвороб вуха, горла, ясен до розладу травлення, для зміцнення імунітету і при захворюваннях нервової системи. Аромат троянди заспокоює нерви і сприяє розслабленню, покращує сон, стан шкіри, дуже корисний при шлунково-кишкових захворюваннях.

Віталіна Володимирова