Вони повідомили, що меш- канець Норвегії із міста Невердал Томмі Таншдтад просить посприяти у пошуках родичів радянського військовополоненого, уродженця Козятина — Котінаса Івана Олександровича, 1912 р. н.

– Наш земляк був у полоні і загинув у таборі Stalag II B і II F (315), що знаходився у рідному місті пошуковця. Томмі працює на фабриці мінеральних добрив, але доглядає за пам’ятниками радянських воїнів та військовополонених і вважає це справою честі. Копію листа-звернення було надіслано і працівникам нашого музею. На жаль, ми не володіємо ніякими документами чи фото загиблого земляка. Тому звертаємось до мешканців міста з проханням відгукнутися, якщо володієте інформацією про родичів, — каже Лілія Макаревич, директорка музею історії міста Козятин. — Томмі — пошуковець і волонтер, він знайшов імена вже 29 не відомих раніше радянських полонених, в тому числі — ім’я загиблого нашого земляка, і хотів би зв’язатися з його родичами, можливо, отримати фото.

З часом з’ясував, що у його місті були німецька фортеця і військова тюрма. Там загинуло близько 120 радянських воїнів, з них у перші чотири місяці — 39 осіб. Їм було встановлено пам’ятник. Томмі наполегливо продовжував звертатись до норвезьких архівів й незабаром дізнався про перші 28 прізвищ загиблих. У російському архіві надали інформацію про 29-го воїна. Норвежець вважає догляд за могилами переможців нацизму на землі і встановлення їх прізвищ своїм священним обов’язком. Він плекає надію встановити й інші імена. Вони не повинні піти в небуття. Наші мешканці завжди пам’ятатимуть цих хлопців, засвідчив наш автор.

Щороку 17 травня, в День незалежності країни, Томмі з місцевим населенням згадують воїнів і нашого земляка біля меморіалу загиблим. Волонтер зазначає, що бачити зворушливе ставлення норвежців до результатів його діяльності є найвищою нагородою.

Віталіна Володимирова