Бо простих пенсіонерів лякають ці збільшені в рази відстані до нових райцентрів по розбитих місцевих дорогах і в угроблених «Богданах»!

– Як тепер добратись до лікарні, пошти, банку та Пен­сійного фонду? Хотіли — як краще, а вийшло, як завжди? — пишуть читачі «33-го каналу» нам до редакції у сотнях листах-претензіях – мешканці Вінниць­кої області від Піщанки до Козятина, від Бару до Гайсина…

Відповіді на 10 «гарячих» питань по долі районів, нових громад та доступу людей до державних і адмінсервісів дав ексрадник голови ВінОДА Олег Левченко — «куратор» нового дизайну Вінниччини у форматі 6 районів — 63 ОТГ.

– Районів менше, і вони тепер далі від людей?

– Лікарня, поліція, банк і Пенсійний нікуди не переїздять — вони залишаться там, де були. Навіть ближче! Не вірте чуткам — все буде і вже є ближче, ніж було. По дорогах і їхніх ремонтах є питання, і я вже говорив про це болюче питання із губернатором Борзовим. Бо керівники міняються, а місцеві дороги — ні…

– Це правда, що в 12 судах нині оскаржують поділ області та райони і громади незадоволені вінничани?

– Так… Позовів вже є 12, але я не юрист і не можу оцінювати перспективи на успіх чи провал цих справ. Бо всі вони позиваються до Вінницької ОДА щодо перспективного плану, який був спершу затверджений на Кабміні. Але вже є Закон України, за який проголосувала Верховна Рада, і я не бачу шансів в судах перебороти цей Закон! Бо він вже став реальністю та історією — новою історією Вінниччини, яка не може всім подобатись. Це факт. Але це два різні документи, і оскарження є… Тому більшості громад і їхнім лідерам варто вже заспокоїтись, придивитись до нової реальності. І той, хто за останні 5-6 років втратив свої шанси на ОТГ чи думав лише про свої «шкурні» інтереси, мають це чесно визнати і йти далі.

Бо, наприклад, у Гавришівці ми запитували, хто із вас працює у Вінниці, хто там вчиться, хто скуповується у супермаркетах і на базарах міста? І більшість піднімала руки… А кілька чоловік та окремі депутати хочуть жити, як у місті, а царювати, як у селі. Так не буде! Я вже не кажу про податки, які давно пора платити чесно… І завдання цієї реформи не забрати чи поділити, а наблизити послуги влади до людей. І ми вже фактично маємо 63 міні-райони… І друге питання — якість послуг, яка не буде спершу скрізь однакова, бо на професіоналів вже є дефіцит.

– А куди тепер діти цю «армію» чиновників, коли розженуть 27 РДА і обладміністрацію?

– Совісний і навчений чиновник потрібен при будь-якій владі кожній громаді… Тому нині в багатьох ОТГ буде потреба в якісних виконавцях всіх цих послуг. Бо кожна об’єднана громада буде сама надавати весь комплекс нинішніх районних сервісів — від довідок до консультацій та платежів. І не треба лякати людей, що він них поїхала лікарня, банк чи Пен­сійний фонд аж до Вінниці — це неправда. Тим більше, що 6 районних центрів стали центрами ОТГ, і всі ці сервіси ще більше укрупняться. А по лікарнях скажу так: серйозні операції та консультації все одно були у Вінниці в обласних медзакладах, і є питання, перш за все, до якості доріг, швидкості «швидкої» та фаху наших лікарів. Мене турбує інше — чи будуть взагалі вибори до районних рад?

– А їх можуть скасувати чи не призначити?

– Якщо бути чесним до кінця, то районні ради після 25 жовтня перетворюють на «весільних генералів», бо у них залишається функція управління спільною комунальною власністю. Все решта, в тому числі й 60% ПДФО, переходять із району в ОТГ… Але я не сумніваюсь, що місця депутатів і голів у нових радах районів все одно будуть виборювати і купувати — бо це престиж. Тому нині з цього приводу йде дискусія, чи треба ці вибори взагалі? Законодавець у ВР чітко не визначився, що робити із райрадами, і новим ОТГ доведеться платити великі гроші за ці «рудименти» — від 2 до 100 мільйонів на рік за одну «пусту» райраду. Тому в сусідній Хмельницькій області зробили мудро і залишили лише 3 райони, а ми «вибороли» аж 6… Побачите, що буде звучати вже восени від голів ОТГ про фінанси на їх утримання.

– Браїлів має шанси в суді таки стати ОТГ?

– Я хочу обнадіяти Браїлів, Велику і Малу Вулиги, що після Нового року у ВР буде прийнятий новий Закон про оновлений адмін­поділ, і, можливо, в ньому вони отримають шанси вирі­шити все, як їм нині хочеться, у судах… Я дуже із повагою ставлюсь до думки людей, але після звернень до громади Браїлова і їхнього голови питання ніяк не вирішилось і утворився цей «анклав»… Він в нинішньому вигляді не має шансів на виживання, і тут явно проглядається чийсь особистий економічний інтерес. Можливо, після виборів цих людей вже не буде при владі?

– Коли ж в ОТГ будуть всі комфорти і сервіси, як у Вінниці? Чи це черговий міф від реформаторів?

– Дуже швидко, бо держава вже зобов’язала ці громади мати весь комплекс адмінпослуг… А претенденти в голови ОТГ та депутати захочуть показати землякам свою турботу, шану і як вони насправді можуть працювати. Тому банкомат буде там, де є люди як клієнти…

– А що робити із місцевими «царями», які вже собі та родичам виписують в ОТГ зарплати в 25-30 тисяч на місяць?

– «Махновщина» буде… Вона вже є! А по заплатах, то беріть вище… Бо 30-40 тисяч зараз виписує собі навіть ледачий. Я знаю голову ОТГ на Вінниччині, який у декларації вказує по 70 тисяч платні від громади щомісячно! Ви розумієте, яку якість життя, соціалки, доріг, освітлення, ФАП, адміцентру та всього-всього на рівні «РАЮ» має забезпечити цей диво-керівник, щоб отримувати 2300 євро на місяць по курсу? Тому громади та активісти мають уважно моніторити доходи таких товаришів, щоб вони «не дрімали». А ще будуть префекти, які матимуть повноваження зупиняти будь-яке протиправне і незаконне рішення органу місцевого самоврядування, в тому числі й по «махновщині» та захмарних зарплатах. Вже чую, як будуть обурюватись такому контролю з боку держави окремі керівники громад, але деяким головам, на жаль, совісті часто бракує… Тому в ОТГ вже є «чорні» та «білі» люди в плані зарплат…

– А в префекти підуть колишні «менти» і «прокурори»?

– Я в префекти не йду… В ідеалі це мають бути люди із досвідом, честю, гідністю та юридичною освітою. А як воно буде — покаже час…

– На тебе досі сиплеться торба прокльонів за всі ці поділи і межі ОТГ… Ти вже спокутував гріхи у церкві?

– Я максимально чесно зробив свою роботу, за яку багато хто навіть не брався. А весь тягар рішень взяв на себе колишній голова Вінницької ОДА Владислав Скальський… Було нелегко, багато конфліктів та варок, але ми вислухали всіх і прийняли рішення — важке, непросте, але рішення. Це буде вже нова, європейська, сучасна Україна, яку треба розвивати, а не класти собі в кишеню як подарунок чи хабар…

Фото Сергія ХІМІЧА