В Україні американський футбол має численних прихильників та активно розвивається. Особливо у нас. Днями у Вінниці спортивний клуб «Вінницькі Вовки» розпочав набір новачків в дитячу та юніорську команди. Чим особливий цей вид спорту, що потрібно для занять – дізнавався наш журналіст.
– Перша команда з американського футболу під назвою “Вінницькі вовки” була заснована в 1996 році Ігорем Авдєєвим та Олегом Фіміним. Останній сам легкоатлет, їздив до США і там познайомився із цим видом спорту. В Україні вже було кілька команд й Олег вирішив заснувати таку у Вінниці, набравши туди спортсменів. Знайшли неохідне екіпірування за кордоном та почали грати. Команда посідала друге і треті місця на чемпіонатах на рівні країни. Пригадую, що в школі від свого друга Олександра Білоконя я почув, що у Вінниці грають в американський футбол. Пішли на матч, який відбувався на старому стадіоні в парку.“Вовки” тоді грали проти кишинівських “Варварів”. Здорові дядьки в формі, бились та кидались м’ячем… То було просто вау! – розповідає віцепрезидент клубу і гравець дорослої команди Євген Хомин. – Невдовзі дізнався, що у Вінниці формується дитяча секція. Ми встигли побути “у складі команди декілька років , тоді вона припинила своє існування.
Втім, будучи студентами, Євген Хомин та Олександр Білоконь разом з однодумцями відновили команду «Вовків»… й тепер боряться за нагороди не лише на рівні країни, а й Європи. Тренує їх американець Дейл Хеффрон. Він розпочав свою тренерську кар’єру в одній зі шкільних футбольних команд в Каліфорнії. За кілька років почав тренувати команду коледжу, а згодом відправився до Європи – працював з командами з американського футболу в Фінляндії, Чехії, Польщі, Німеччині.
– Щоб пропагувати цей вид спорту в масах, ми запрошуємо на тренування дітей та молодь. Набір вже відкрито. Займатись американським футболом можуть абсолютно всі, адже нема обмежень по статурі. Особливо це стосується тих, в кого високий зріст та зайва вага, вони можуть бути на лінії гравців. А ще це допомагає уникнути дискримінації між дітьми, це демократичний вид спорту, що і робить його таким доступним. Спробувати себе в активному та захопливому виді спорту запрошуємо хлопців та дівчат віком 8-15 років. Щодо якостей, то має бути ігрова дисципліна, вміння критично думати та певна фізична підготовка. Перший рік заняття відбуваються саме із флаг-футболу, це версія американського, але тоді між гравцями нема тілесного контакту, це допомагає відпрацювати техніку гри. Саме такий різновид популярний серед дівчат. Перед кожним матчем ми відпрацьовуємо «певний сценарій», який має нам принести перемогу. Якщо щось йде не так, тренер підказує комбінації завдяки жестам, словами, табличками. У середньому матч триває до 2,5 години. У команді грають 11 осіб, але що цікаво – там необмежена кількість замін. М’яч можна носити в руках, кидати і передавати іншим гравцям своєї команди. Очки заробляємо у випадку забитого м’яча між стійками воріт занесення його в залікову зону, успішний пас. Перемагає команда, яка набрала більшу кількість очок. Крім того, тепер матчі команди будуть показувати навіть по телевізору на телеканалах Sport1 та Sport2. Погодьтесь, це справді великий крок.
Найдорожче в американському футболі, за словами співрозмовника, – це спеціальне спорядження. Воно захищає не лише від травматизму спортсмена, а й його суперника. Для гри потрібні масивна футболка (джерсі), бриджі, захисний шолом, щитки для гомілки, напіврукавички, захисні окуляри, підтримки для щиколотки та інше. На жаль, державою цей вид спорту не підтримується, він лише на аматорському рівні. Відповідно нема стадіонів, а спорядження вінничани придбали у США власним коштом і забезпечують ним вихованців.
Станом на сьогодні “Вінницькі Вовки” складаються з понад 150 людей різного віку. А ще ту гордяться своїми колишніми гравцями, які переїхали до США й не полишають цей вид спорту. Павло Паранейчук переїхав у Бостон, пройшов відповідний відбір та потрапив у стартовий склад шкільної команди. Перебрався у Новий Орлеан Максим Бурлак і грає за чемпіонат міста. Що цікаво, всі гравці там темношкірі, але наш земляк конкурує з ними на одному рівні. Кажуть, що в нього велике майбутнє…
Вікторія Снігур
Вовки, в кашу!