Це найбільша «чистка» нашого Південного Бугу за всі роки Незалежності! Бо нині перед «Водоканалом» є місця, де судохідної води реально залишилось менше метра… Тому для поглиблення русла річки та покращення стану води у Вінниці запущено масштабний проєкт очищення річки в межах обласного центру.

Минулого тижня мер Він­ниці Сергій Моргунов інспектував хід робіт на першому етапі, які коштують 60 мільйонів гривень. Загалом планується почистити 13 кілометрів русла — від мосту на об’їзному шосе до ГЕС у Сабарові.

Для цього із початку літа в межах міста активно розчищають річкове дно. Проєкт має на меті покращити санітарний стан річки та її гідрологічний баланс, що позитивно вплине на якість питної води. Наразі 5 земснарядів працюють на ділянці від мосту на об’їзному шосе.

– Очищення русла річки Південний Буг – нині один із наших ключових пріоритетів. Бо ми єдине місто на Бугу, яке взялось за очищення нашої спільної водойми. Для цього за кошти міського бюджету було придбано 2 земснаряди та баржу. Очищатимуть у кілька етапів. Перший нині в роботі – це ділянка біля «Водоканалу» до району школи №29. Її довжина 3080 метів Другий — між районом 29-ї школи та островом Кемпа, 3400 метів. Третій етап розчистки — від острова Кемпа до греблі Сабарівської ГЕС. Це ще 6900 метрів. Спецтехніка поглиблює дно річки більш як на 2 метри, — розповів Сергій Моргунов.

– За останній місяць ми підсилили роботу технікою — над розчисткою почали працювати ще додатково два земснаряди, одна баржа та екскаватор з подовженою стрілою для того, щоб не зупиняти роботу земснарядів і був безперервний цикл. Ми вже вичистили 67 тисяч кубів намулу. На спеціальних майданчиках ми його сушимо кілька тижнів, після чого будемо вивозити на полігон. Зараз працює п’ять земснарядів. У день підіймають по 5-6 тисяч кубів ґрунту. На важких ґрунтах, де вже не можуть справитися земснаряди, застосовується екскаватор-амфібія з баржею. Він ковшем дістає ґрунт і грузить його на баржу. Це унікальна баржа для України, виготовлена на спецзамовлення і працює як самоскид, — розповів керівник підприємства ТОВ «ПМК КИЇВ» Вадим Білоконь.

Над очисткою працюють як земснаряди, придбані за кошти міського бюджету, так і орендовані підприємством-підрядником. Очільник міста Сергій Моргунов зазначив, що це досить дороговартісний проєкт. Нині роботи проводять виключно за кошти бюджету Вінницької ОТГ:

– Основне завдання — очистити річку, щоб вона не цвіла — вона ж зараз зелена, щоб були допуски до пляжів, щоб вода була якісна. Це екологічне питання. Я навіть не пам’ятаю, щоб її так чистили. Ми як муніципалітет єдині, хто займається очисткою річки Південний Буг. Настав час задуматися про наші водні ресурси. В усьому світі констатують, що є проблема з питною водою. Тому, якщо ми не будемо чистити наші водні ресурси, то ця проблема буде тільки збільшуватися. Коли чистили річку Десенку, там відкрилося багато різних джерел, що дає можливість воді прибувати. Перша черга робіт у межах Вінниці розрахована на два роки. У зв’язку з коронавірусом ми значно скоротили видатки по різних статтях бюджету, але ми не можемо зовсім зупинити процес очистки ріки. Адже маємо забезпечити нормальну подачу води до облводоканалу.

Цей проєкт розрахований на 5-6 років, якщо буде більше фінансових ресурсів, то цей процес може пришвидшитися. На жаль, на сьогоднішній день обласна рада не має розуміння, що «Водоканал» потрібно передати Вінницькій міській територіальній громаді. Хоча «Вінницяоблводоканал» фактично обслуговує 80% мешканців міста Вінниці. З іншого боку, я не розумію, чому тоді «Водоканал» і обласна рада звертаються до нас, щоб ми їх фінансували, якщо, як вони стверджують, у них все добре з фінансової точки зору. То чому тоді ми маємо виділяти їм кошти з бюджету громади?! — запитує міський голова Сергій Моргунов.

Сергій Годун