Це явище можна спостерігати у багатьох куточках столиці — на бульварі Шевченка, вздовж проспекту Перемоги, на Солом’янці, Нивках, на центральних вулицях. Досить лиш підняти голову, щоб побачити незвичні для вересневої пори білі тендітні суцвіття. А біля Національної опери милують око рожевого кольору свічки.

Фахівці не схильні поетизувати такі природні метаморфози. Вони називають осіннє цвітіння каштанів передчасним, що, за словами старшого наукового співробітника Національного ботанічного саду імені Миколи Гришка, кандидата біологічних наук Василя Горба, притаманно рослинам, завезеним з інших кліматичних зон. Адже природний ареал наших каштанів — Балкани.

А гсь фахівці кажуть- перш ніж з’ясувати причини осіннього цвітіння,потрібно пояснити, чому рослини в цей час зазвичай не розпускаються.

-Справа в тім, що бруньки стримуються біологічно активними речовинами, які виробляють листки. Якщо ж останніх обмаль або вони завчасно обсипалися, скажімо, під час пожежі або під впливом отруйних газів, то через брак так званих гальмувачів росту і починається передчасне цвітіння. І хоч це деревам не на користь, однак взимку каштани не вимерзнуть. Просто весною вони вже не буятимуть, як інші, адже квіткові зародки формуються лише раз на рік — з кінця весни і впродовж літа.

Щоб уберегти на наших вулицях листя здоровим, потрібно поліпшувати екологію й грунтові умови, вважають фахівці. В місті це непросто, але можливо. Раніше за допомогою гідробурів на глибину 70 сантиметрів вводили спеціальний поживний розчин для дерев, корені яких були прикриті асфальтом. Тепер цього не роблять. До того ж, у місті значно побільшало машин, які псують повітря вихлопними газами. Через це листки каштанів хворіють, перестають виробляти вкрай потрібні їм гальмувачі росту, і дерева передчасно, а не вдруге зацвітають…

Валентина Лісова