На Вінниччині, лише за останній тиждень, зареєстровано 21 випадок отруєння грибами:постраждало 28 осіб (5 сімейних вогнищ), в тому числі 1 дитина 9 років. Летальних випадків немає.

Аналіз випадків отруєнь свідчить, що більшість з них зумовлені вживанням грибів, які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння спричиняють “радівки”, “маремухи” тощо.

Крім того, порушення правил термічної обробки грибів або збір їх біля узбіч дороги призводить до прояву клінічних симптомів отруєння.

Симптоми отруєння грибами:

Нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла – з’являються протягом 30-60 хвилин після вживання неякісних страв з грибів. Такі отруєння можуть мати серйозні наслідки для системи травлення.

Галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – найнебезпечніші симптоми, які з’являються протягом двох години після вживання грибів, що вражають нервову систему. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.

Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів, сморжів – підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до трьох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ та нігтів, похолодіння рук та ніг – все це виникає, коли отруйні речовини сягають мозку.

Категорично заборонено вживати гриби дітям, вагітним жінкам та людям із захворюваннями шлунково-кишкового тракту або печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.

Варто зазначити, що в Україні зустрічається близько 80 видів неїстівних шапинкових грибів. Приблизно 20 із них особливо небезпечні для життя людини.

Валентина Лісова