Таку процедуру у нас роблять у приватних центрах. Бо такі апарати свого часу деякі головні лікарі та медики «при грошах» купували в свої приватні структури, забуваючи про державні. Щоправда, їх при них ставили для власного заробітку. А там, де тонко — рветься дуже резонансно. Бо тепер ці СКТ — найкраще виявляють «дзеркальне» запалення легенів — тобто коронавірусної пневмонії.

Але ось яку сенсацію оприлюднив міністр:

– Якщо у вас є направлення сімейного лікаря або лікуючого лікаря, то ця послуга надається безоплатно.

За словами міністра охорони здоров’я України Максима Степанова, ці обстеження внесені до ковідного пакета. Якщо за цю послугу вимагають гроші, необхідно залишити скаргу, зателефонувавши у контакт-центр Національної служби здоров’я України за номером 1677 або залишити офіційну скаргу на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам».

На жаль, в регіонах зовсім інша ситуація. На «гарячу лінію» «33-го» повідомляють, що і у Вінниці, і в Бершаді, і в Калинівці черга навіть на приватні СКТ на тиждень уперед. За словами читачів, найдорожче СКТ в Бершаді — 1800 грн., у Вінниці — від 850 до 1550 грн., у Калинівці — 850 грн. СКТ платне, а попит на обстеження зростає щодня. Постає питання: якщо передбачено, то чого з нас вимагають гроші? Чи має бути безкоштовним СКТ-обстеження? За роз’ясненням звернулись у профільний медичний департамент.

– Усі заклади, які роблять комп’ютерні обстеження — приватні. Державної СКТ у Він­ницькій області немає. Всім приватним закладам з квітня пропонували укладати договір з НСЗУ — не тільки на СКТ, а і на інші види обстеження. Якщо заклад законтрактований, то отримує кошти від НСЗУ, а відповідно і обстеження безкоштовне. Повідомлення про контракт з НСЗУ має бути на дверях закладу, — каже Ольга Задорожна, директор департаменту охорони здоров’я та реабілітації облдержадміністрації.

Виходить, що приватні заклади не хочуть контрактуватись з НСЗУ. Бо для чого чекати гро­ші з бюджету, якщо можна мати отримувати надприбутки щоденно?! Тим більше – у період пандемії.

Згідно з контрактуванням з НСЗУ, шість вінницьких медичних закладів уклали контракт на «медичну допомогу при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах» — лікарня «швидкої медичної допомоги», лікарня Ющенка та Могилів-Подільська ОЛІЛ, Бершадська ОЛІЛ, Вінницька ЦРЛ, МКЛ №1. Умовою закупівлі такої медичної послуги є наявність за місцем надання послуг СКТ, який працює в цілодобовому режимі.

Єдине, в чому правий міністр Степанов, що у вимогах до переліку обладнання за послугою «Стаціонарна допомога хворим із Ковід» передбачена наявність рентгенапарата. Тому рентген таки має бути безкоштовним. Але ж не всі заклади, законтрактовані на ковідний пакет, роблять безкоштовно рентген? І це очевидний факт.

Було б добре, аби в Міні­стерстві не робили голослівних заяв, а прийняли наказ, який би змусив приватні центри контрактуватися з НСЗУ та робити СКТ населенню безкоштовно.

А влада на місцях зобов’язала б головних лікарів, які мають приватні лабораторії, хоча б на період пандемії забути про власне збагачення та робити безкоштовно обстеження незахищеним верствам населення, а для інших – максимально зменшити ціну на СКТ-обстеження.

Ольга Корнійчук