Хто був із ними у «долі»? І чи можуть без адміністрації зони організувати таку аферу? — запитують читачі.
Масштабна афера, яку організували в’язні Стрижавської колонії, тепер на устах всієї країни. Бо хто б міг подумати, що п’ятеро «зеків» зуміють видурити у довірливих українців більше мільйона гривень! Своїх жертв вони знаходили через соцмережі та сайти оголошень. Слідство триває, але, попередньо, співробітники колонії не причетні.
Як вдалось дізнатись нашому журналісту, мова йде про п’ятеро підозрюваних. Вони у 86-й колонії відбували покарання за злочини середнього ступеня тяжкості. Це крадіжки, грабежі, розбої, нанесення тяжких тілесних ушкоджень. У кожного – по дві-три судимості. Але у колонії вони не були «авторитетами», скоріше, навпаки – їх гнобили більш сильні. Аби заробити, засуджені вирішили займатись шахрайством. Для цього вони роздобули телефони і стартові пакети кількох операторів з виходом в Інтернет. Номери постійно змінювали з метою конспірації.
Своїм жертвам телефонували зазвичай ввечері чи на свята. Називали її прізвище та представлялися співробітниками служби безпеки «ПриватБанку». Тоді запитували у жертви, чи має вона їхню картку або чи продає щось із побутової техніки. Після чого озвучували легенду, що банківську картку зламали шахраї і знімають з неї гроші. Аби цього уникнути, треба перерахувати певну суму на такий-то номер картки їхньої служби. Коли гроші будуть, то заблокуються і дії злочинців. Після цього кошти начебто повернуться власнику назад. Суми називали різні — від 500 до 60 тисяч гривень. На жаль, на такий обман клюнули багато жертв шахраїв. Люди перераховували їм гроші на вказаний номер через термінали і мобільні додатки. Дехто навіть брав у відчаї кредити! Рахунки були оформлені на родичів рецидивістів, які з цього отримували відсотки, решту йшли «зекам» на передачі.
Відомо, що у своїх жертв бандити видурили загалом понад мільйон гривень. здебільшого потерпілі – пенсіонери… Вирахували шахрайські дії ув’язнених працівники колонії, бо їм дуже часто передавали досить дорогі пакунки. Тому осіб взяли у розробку, і до оголошення підозри пройшло півроку.
– У ході проведення обшуку на підставі ухвали Вінницького міського суду в приміщеннях, де проживають дані засуджені, виявлено та вилучено мобільні телефони, зарядні пристрої до них, сім-карти різних мобільних операторів, записи номерів банківських карт та номери телефонів імовірних потерпілих, — повідомили нам у Центрально-Західному регіоні управління з ПВКП МЮ.
– Також паралельно проводились обшуки у співучасників злочину за адресами їхнього проживання, у ході яких вилучено ряд речових доказів: грошові кошти, банківські карти, наркотичні речовини. Крім того, в цей же час у рамках іншого кримінального провадження було проведено обшук іншого житлового приміщення, де проживають фігуранти провадження, в результаті чого виявлено та вилучено мобільний телефон, сім-карта та записи номерів банківських карт та номери телефонів імовірних потерпілих. На даний час проводиться досудове розслідування в рамках двох кримінальних проваджень. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк до восьми років.
На жаль, у цьому році тільки по виправних колоніях і установах у Вінницькій області розкрили вже п’ять подібних злочинів… Втім, більшість вінничан не вірить, що винні будуть покарані.
– Це вони просто не поділились зі «смотрящими». Вже вся Україна знає, хто там і що організовує і як, звідки дзвонять. А тут раптом нате вам. Як мило. Це одноразова виховна акція. Тому що дуже сумніваюся, що хтось буде в дійсності прикривати схему, яка не один рік стоїть на потоці. Але головне питання: що буде далі? Чи вони тепер собі просто куплять нові телефони і сім-карти і продовжать безперешкодно займатися тим самим, — міркують наші читачі.
Віталіна Володимирова