Цього разу — у Дяковецькому стаціонарному відділенні КУ «Територіальний центр соціального обслуговування Літинського району Вінницької області». Здавалося, нога жодного чиновника туди не ступала, аж поки не добралися з перевіркою представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Вінницькій області.

“Кімнати не укомплектовані меблями – ліжка та приліжкові тумбочки старі, постільна білизна, рушники, одяг сильно зношені та потребують заміни. Кімнати погано прибрані та захаращені, продукти харчування знаходяться на поверхнях тумбочок.

Незважаючи на те, що заклад обладнаний водопроводом, у санітарному вузлі вода підключена лише до унітазів та душу, в умивальниках води немає, не забезпечено приватності при здійсненні санітарно-гігієнічних процедур — немає відповідних ширм, вікна санвузла не заклеєні матованою плівкою…» — це не опис концтабору. Так відображена у їхньому звіті сувора реальність, у котрій доводиться жити фактично покинутим напризволяще людям похилого віку.

«Ми давно не бачили такого безладу та такого нелюдського ставлення до хворих. У вихованців закладу пролежні, глибокі рани, щоденного догляду і лікування у них немає. Харчування теж неналежне, продукти не промарковані. Приміщення занедбане, убоге… Люди там мучаться, а не проживають», — розповідає омбудсмен Верховної Ради України з прав людини у центральних областях Валерій Ольховий. — Цей заклад підпорядкований Літинській районній раді. Такі центри є у кожному районі, їх створили, щоб доглядати за немічними людьми. Про все побачене я негайно доповів заступнику голови облдержадміністрації Наталії Заболотній — вона пообіцяла відреагувати, виїхати на місце. Після Плискова — це другий заклад, котрий так вразив! У Плискові були люди з психічними хворобами, а тут престарілі. Самотні і, по суті, нікому не потрібні… На фото ми не змогли показати занедбаних старих людей, немитих, неголених, з нестриженими нігтями. Тут необхідна реакція влади, кадрові зміни, можливо, навіть деякі матеріали передати до правоохоронних органів.

У Дяківецькому стаціонарному відділенні сьогодні проживає 22 підопічних, більшість з них лежачі. Щодня їх доглядають 16 працівників закладу й мали б забезпечувати усіма соціальними послугами. Утім, тут такого немає. Вразила жінка з важкими пролежнями, якій ніхто фахову медичну допомогу не надає, вона мокра лежала. Тільки на вимогу перевіряльників їй перестелили постіль.

Це можна трактувати як нелюдське поводження з людиною і навіть катування!” — додає Валерій Ольховий.

Самі підопічні соццентру поскаржилися на те, що давно не отримували послуг стоматолога та офтальмолога. А ще й ліки доводиться багатьом купувати за власний кошт, бо у закладі — протерміновані або взагалі немає. Єдиний телевізор — поламаний, радіо немає — люди опинилися зовсім відірвані від новин.

Утім, на думку керівника «Територіального центру соціального обслуговування Літинського району Вінницької області» Галини Коваль, у закладі все чудово! І підопічні доглянуті, і телевізор відремонтують. Колись, після карантину… А перевірку представників Верховної Ради України з прав людини назвала «неправильною методикою», а підопічні можуть розповісти чужим людям все що завгодно.

Як відреагують у департаменті соцполітики облдержадміністрації на ці порушення?