З 1 липня 2020 року в Україні відкрили ринок газу і тепер кожен клієнт може обирати постачальника і змінювати його хоч кожного місяця. У галузі нарешті з’явилася конкуренція: нині постачальників уже більше 50. А споживачі отримали можливість вільно змінювати одну компанію на іншу: процедура переходу займає від трьох днів і може проходити навіть онлайн. Один зі стимулів для такого переходу — це ціна.Одним із тих, хто й собі скористався послугою, став вінничанин Валерій Скрипченко.

-У «Вінниця Газі» одна з найдорожчих в Україні ціна на газ – 8.85 гривень за куб. Тому, я подав заявку на зміну постачальника на «Нафтогаз Україна» – 6.33 грн. Економія очевидна : 2.52 грн. на 1 кубічний метр. Пільги та субсидії зберігаються. На ринку багато постачальників, то ж обирати вам, -каже Валерій Скрипченко. – Все дуже легко: подати заявку можна через приват 24, або на сайті нового постачальника. Ви подаєте заявку онлайн, новий постачальник її розглядає і всі питання по розриву старого бере на себе. Після того, як відбудеться приєднання клієнта до ГК «Нафтогаз України», йому на електронну пошту надійде повідомлення, де буде зазначений новий особовий рахунок та інша корисна інформацію щодо наявних сервісів компанії. В грудні ціна газу від ГК «Нафтогаз України» в рамках тарифного плану «Місячний» становить 6,33 грн/куб.м. з ПДВ. Це в середньому на 40% нижче, ніж у більшості інших постачальників газу. В рамках тарифного плану «Річний» ціна газу становить 6,45 грн/куб.м. з ПДВ. Мені вже прийшла відповідь, що постачальник змінений. Це зайняло лише два дні. Обирайте люди постачальника з низькими цінами.

Водночас споживачі скаржаться на протидію процесу зміни постачальника з боку газзбутів і афілійованих із ними облгазів. Це й сумнівні борги через так звані температурні коефіцієнти, які виставили заднім числом — з 2015 року. Це й публікація газзбутами цін із запізненням: на практиці це означає, що люди, які хотіли б змінити постачальника газу через різницю в ціні, не встигають цього зробити. А нині на ринку набирає обертів нова серйозна проблема: споживачам, які змінили постачальника газу, облгази просто перекривають газ.За повторне підключення вимагають 12 тисяч грн. За її словами, на такі грубі порушення з боку облгазів і газзбутів має відреагувати регулятор. У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), обіцяють відповідно реагувати на всі зловживання. Однак переконані: остаточно владнати ситуацію вдасться лише з часом, коли 80% споживачів змінять свого постачальника й ринок остаточно сформується.

Віталіна Володимирова