Днями Міжнародний олімпійський комітет (МОК) офіційно додав вуличні танці у стилі брейк-данс в медальний залік на Олімпійських іграх в Парижі 2024 року. Брейк, як вид змагань, був запропонований паризькими організаторами майже два роки тому, після успішного дебюту на юнацькій Олімпіаді 2018 року в Буенос-Айресі. У 2019 цей вид змагань пройшов подальші етапи затвердження на підставі окремих рішень правління МОК аж до повноправного членства. У МОК сподіваються, що долучення до олімпійської програми вуличних змагань сприятиме залученню більш молодої аудиторії.
До речі, у Парижі брейк-данс користується великою популярністю (поряд зі спортивним скелелазінням і баскетболом). Але чи можна очікувати на Вінниччині буму у розвитку нового олімпійського виду спорту, кореспондент «33 каналу» поцікавився у фахівців.
– Перспективи розвитку брейк-дансу величезні – і у Вінниці, і в цілому в країні. Це наймолодший олімпійський напрямок. Але в Україні багато перспективних спортсменів, які вже виступають на світовій арені. Впевнений, що з часом вони виступатимуть на Олімпіадах, – сказав керівник мережі танцювальних студій «3Z», які культивують брейк-данс, Іван Дунаєвський (Jozz).
За словами пана Дунаєвського, поки що у Вінниці брейк-данс не є топовим видом. Але за ймовірної державної підтримки він може стати одним із основних, бо є максимально близьким до молодіжної культури.
Іван Дунаєвський в Америці вивчав місцеву хіп-хоп культуру, частиною якої є брейк-данс. Тож він може використовувати свій заокеанський досвід у Вінниці.
– Поки серед діючих вінницьких брейкерів немає іменитих чемпіонів. Справа в тому, що у нас спостерігається великий розрив між поколіннями. Брейк-данс – доволі енерговитратний вид спорту. Нинішня вінницька молодь його переважно ігнорувала, але брейкінгом зараз масово починають займатися маленькі діти, – пояснив Іван Дунаєвський.
Засновник вінницького брейкінгу Юрій Зелений поділився планами створення спортивної федерації у Вінниці.
– Нарешті світ визнав важку працю брейкерів! Серед наших вихованців є і профі, і початківці. Але в зв’язку із набуттям олімпійського статусу брейк-дансу повстало питання про включення вінницьких спортсменів до якоїсь організації чи федерації. Сподіваємося на підтримку місцевої влади, – каже «тато вінницького брейк-дансу».
Брейкінг у Вінниці заснували в 1999 році, коли формувалося покоління екстремалів (скейтерів, ролерів, брейкерів). Тодішній міський голова Володимир Ваховський безкоштовно надав для занять брейк-дансом залу «Планети Мода-бар».
-Тоді ми брали участь у всіх всеукраїнських чемпіонатах. Командних призових місць збірна не посідала, але я здобував медалі в індивідуальному заліку, – згадує Юрій Зелений.
Тренер повідомив, що учні із категорії «профі» нині готуються до січневого змагання у Києві «Joint і Jam”, де розігруватимуться путівки на міжнародний чемпіонат в Данію. А там вже визначатимуть кращих для участі в Юнацькій Олімпіаді 2022 року і Олімпійських іграх 2024 року.
– Раніше ми збиралися в першу чергу розвивати хореографічний напрямок. Тепер все перевернулося із ніг на голову, акцент робиться саме на спорт. Я навіть вступив у магістратуру педуніверситету, щоб отримати тренерську кваліфікацію, – додав пан Зелений.
Довідка “33-го каналу”.
Брейк-данс у Вінниці нині культивується в клубах 3Z, «Art Fusion”, “Soul dance studio”, SHARM-S. Там працюють кваліфіковані тренери, колишні вихованці Юрія Зеленого.
Фелікс ЖАНІН
Син чи дочка мають ходити на black dance