3 березня відзначався Всесвітній день дикої природи. Це свято, прийняте у 2013 році Генеральною Асамблеєю ООН.
Тема цьогорічного Всесвітнього дня дикої природи: «Ліси та засоби до існування: підтримка людей та збереження планети». Його мета – підвищити обізнаність про величезну цінність лісів та видів дикої природи, що мешкають у лісах, їх невід’ємний зв’язок із рівнем життя корінних народів і місцевих громад та пропагувати цінність традиційних практик та знань, що сприяють встановленню більш стійких відносин із цими важливими природними системами та просування моделі і практики управління лісами та лісовими ресурсами, які враховують як добробут людини, так і довгострокове збереження лісів, їх екосистем, видів дикої фауни та флори.
Не забуваймо, що ми є частинкою природи, тому маємо зробити все можливе і неможливе, щоб зберегти усі існуючі види тварин і рослин.
70 відсотків лісів Вінниччини – це штучні діброви, тобто це насадження, створені руками людини. Лісівники Вінниччини не лише відновлюють та створюють нові ліси, а й активно розвивають мисливське господарство. Це досить важка, багатогранна і фізично затратна справа – зберегти та урізноманітнити видову фауну подільського лісу.
Сьогодні у лісах Вінниччини зростає чимало червонокнижних рослин. І це не лише відомі свім первоцвіти. Це і дерева, приміром, берека лікарська. Це традиційне подільське дерево, яке через неконтрольовану промислову заготівлю у 19 столітті опинилося на межі зникнення. Лісівники Вінниччини постійно вводять береку у склад лісових культур. У зв’язку із глобальним потеплінням і всиханням хвойних насаджень вводять більш посухостійку модрину, дугласію.
На Вінниччині мешкає й чимало зникаючих видів тварин: кіт лісовий, куниця, зубр європейський. Завдяки праці хмільницьких лісівників ми маємо найбільшу в Україні популяцію зубра (тобто мається на увазі кількість тварин у межах однієї сім’ї). Завдяки дотриманню заходів із збереження природного біорізноманіття у нас збільшується чисельність рідкісного лісового кота.
А ще у наших лісових, польових, водно-болотних угіддях мешкає чимало інших ссавців, птахів, плазунів, комах… Варто лише навчитися спостерігати, слухати природу. І звісно, берегти і цінувати!
Фото – архів пресслужби Вінницького облуправління лісового та мисливського господарства, фотохудожника А.Г.Кащеєва.
Пресслужба Вінницького ОУЛМГ