7 листопада Вінницький обласний центр народної творчості святкував визначну дату – 85 років від дня створення осередку. У приміщенні обласної філармонії ім. М. Леонтовича представниці та берегині традиційних та культурних надбань нашої області влаштували смачний показ елементів нематеріальної культурної спадщини, зокрема, традиційні страви чотирнадцяти громад області.

І подивитись, і скуштувати можна було всім, хто завітав на ювілей. Тут на столах були Тиманівська засипана каша із капустою, Китайгородська ковбаса печена на очереті, мамалига зі смаженицею, «чміль-каша», сири родини Кулинич, копчена домашня ковбаска на дровах, тушкований буряк «Бігос», пампушки, пиріжки, каша «Зозуля», голубці в буряковому листі, вареники зі шкварками, домашнє сальце, рибна юшка та багато інших традиційних страв Вінниччини.

Окрім оригінальних страв організатори дивували гостей заходу народними піснями, традиційним одягом та цікавими історіями звичаїв громад.

Директорка Вінницького обласного центру народної творчості Тетяна Омелянівна Цвігун розповіла, що на ювілейній виставці національної кухні представлено 14 традиційних став, які увійшли до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, всього ж їх 66.

«Україна підписала конвенцію з Юнеско про збереження традиційної народної культури. І саме Вінниччина має найбільше занесених та збережених елементів народної культури. До Національного реєстру ми віднесли десять елементів. Поки що Вінниччина займає в цьому списку друге місце, перше Одеса, але я сподіваюсь, що скоро ми здобудемо першість.

Дуже важливо сьогодні плекати та розвивати наші традиції. Я кажу так: «є військовий фронт, а є воїни духовного фронту». Якщо ми, працівники культури, у цей відповідальний момент збережемо ці елементи, то ми збережемо нашу Україну», – розповіла Тетяна Цвігун.