Про цю сенсаційну історію про Крейга, який вже 2 рік проживає у Вінниці, ще напишуть книги.
Нагадуємо, доброволець із США, який приїхав підтримати Україну, перетинав кордон у Могилеві-Подільському. І там виявили, що він у розшуку і США вимагає його екстрадиції.
Крейга Ленга арештували і помістили у Вінницьке СІЗО.
Потім випустили під зобов’язання проживати у Вінниці. Йому із коханою Анною довелось наймати тут квартиру і ходити на довготривалі суди. За цей час він встиг у нас одружитись і стати батьком сина.
Ми вже не раз писали про це. І багато хто вважав, що Крейга таки відправлять до США, де йому могла світити і смертна кара. Але Апеляційний суд 23 лютого скасував екстрадицію американського військового Крейга Ленга до Сполучених Штатів. За словами адвоката, жодних обвинувачень в Україні Ленгу не висунули, щодо нього триває лише екстрадиційна перевірка на два екстрадиційні запити від уряду США.
– До нього чинний запобіжний захід, передбачений ухвалою Вінницького міського суду у вигляді особистого зобов’язання. До якого часу – не пам’ятаю, він пролонгувався нещодавно, мабуть, до квітня, – розповів адвокат Дмитро Моргун.
– Крейг Ленг подав дві заяви на надання йому статусу біженця. По першій управління Державної міграційної служби у Вінницькій області відмовило, другу, за словами Моргуна, взагалі відмовилося розглядати. Захист ветерана оскаржує ці рішення – першу відмову наразі розглядає Верховний Суд. По другій заяві ми виграли першу й другу інстанції і зобов’язали міграційну службу розглянути заяву щодо надання йому статусу біженця у зв’язку з подіями в Україні на Сході. І у зв’язку з розшуком його за нібито готування до збройного конфлікту у Венесуелі. На цю другу заяву міграційна служба подала касацію, яку суд узяв до розгляду. Зараз обидва спори тривають у Касаційному Верховному Суді України.
Сам Крейг Ланг, до якого звернувся наш кореспондент, рішенням суду теж задоволений й поділився з нами ще однією радісною новиною:
– Це означає, що я можу залишатись в Україні і мене нікуди не відправляють. За це подяка адвокатам, суддям та Богові, бо я разом зі своєю родиною. І це дає нам змогу завершити роботу над документами щодо статусу біженця та отримання українського громадянства. Їхати до Америки мені небезпечно, бо ця країна не дала жодних гарантій, що мене не буде засуджено пожиттєво або що мене не буде засуджено за події в Україні, — розповів нам Крейг. – На даний момент є розслідування щодо волонтерів-американців, які беруть участь у діях на Сході України. (Ще є інформація, що прокурор зі Штатів, який просував звинувачення проти Крейга, 27 лютого звільняється. Що буде далі – невідомо, треба дочекатись призначення нового генпрокурора). Та найголовніша новина, якою я хочу з вами поділитись – ми очікуємо із Анною на ще одну дитину. Щоправда, статі ще не знаємо. Але це неземне щастя і Боже благословення.
Ми неодноразово висвітлювали історію американця Крейга Ланга. Ще у дворічному віці він залишився сиротою буквально при живих батьках. І у США, виявляється, таке буває. Ним опікувалась прийомна родина, проте замість того, щоб дати хлопцю любов та турботу, його «щемили». Так часто буває із нерідними дітьми. Тому у 18 років Крейг втік до армії. Пройшов підготовку у Збройних силах США та став професійним воїном.
– Я служив на найбільшій військовій базі США «Форт Блісс». Воював в Іраку й Афганістані. Із Близького Сходу привіз медаль за порятунок товариша.
Крейг вперше одружився, коли відбував службу в Ірані. А коли повернувся, дружина, народивши сина, подала на розлучення. Мовляв, після війни її обранець становить небезпеку для суспільства. Друга кохана, поки він був у пеклі Афгану, отримав там поранення, надсилала відео любовних утіх з коханцем… Каже, що це особливо важко пережив. І тому, коли демобілізувався — залишив країну, візу якої мріє отримати чи не кожен українець. Крейг зрозумів із ЗМІ, що Україна у війні проти Росії потребує допомоги. Тому пішов боротись добровольцем на боці «Грузинського легіону», «Правого сектору».
– Я приїхав до України через те, що хотів допомогти іншим, і вірю, що Бог дає кожному з нас різні способи та шляхи для того, щоб простягнути руку іншим. Я зрозумів, що те, чим я можу допомогти, – це поїхати на фронт! Два роки воював у складі «Правого сектору». Потім приєднався до «Грузинського легіону». Я бачив несправедливість у тому, що сталося. У цій агресії проти людей, які просто хотіли бути вільні. Всі ми тут, бо прагнемо допомогти. Це унікальне об’єднання.
Та, приїхавши в Україну за одним, Крейгу вдалось отримати ще одне – кохання, бо після демобілізації він познайомився з киянкою Анною.
Невдовзі дівчина завагітніла. Влітку минулого року пара вирішила узаконити стосунки, але закінчився термін перебування у нашій країні. Тож Крейг перетнув кордон, але його зупинили у Могилеві-Подільському. Мовляв, розшукує Інтерпол. У Флориді Крейгу, який сам уродженець Аризони, інкримінували крадіжку, розбій та вбивство двох людей. За це – смертна кара. Спочатку бійця утримували у Вінницькому СІЗО, і весь цей час кохана Анна, з якою чоловік напередодні повінчався, не пропускала жодного судового засідання. Зрештою, напередодні новорічних та різдвяних свят Крейга Ланга випустили з-під варти під цілодобовий домашній арешт. Небайдужі друзі знайшли йому квартиру на Вишеньці, й там він живе і нині з дружиною. 5 квітня Анна у пологовому будинку №1 народила йому сина Елайджу.
Зараз, коли пара очікує на другого малюка, Крейг не зможе служити, бо не буде кому допомагати коханій. Тому він бачить себе як викладача мови.
– У мене була можливість давати приватні уроки англійської та у школі. Це справді унікальні можливості, адже я є носієм мови.
Як далі складатиметься доля цього подружжя і американського добровольця, який воював за Україну, коли навіть наші найвищі високопосадовці уникали повісток — у наступних номерах. Ми не ідеалізуємо цю історію. Просто так хочеться, щоб кожен отримав в житті шанс стати кращим!
Віталіна Володимирова
Бог йому суддя…