Православна церква 19 травня вшановує пам’ять праведного Іова Багатостраждального. Він жив в Північній Аравії за 2000-1500 років до Різдва Христового. Життя і страждання святого описані в Біблії («Книга Іова»). У народному календарі ця дата отримала такі назви: Іов-огуречник, Іов-горошник, россеник, білі горохи. За старих часів вірили, що роса в цей день має чудодійну силу. Дітям дозволялося навіть кататися в траві – для здоров’я й сили.
Цього дня у світі відзначаються День боротьби з гепатитом (Статистика невблаганна – в середньому, кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак. Захворювання починається поступово, протікає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому гепатит ще називають «ласкавий вбивця». Саме гепатит є основною причиною цирозу і раку печінки.
На щастя, при своєчасній діагностиці та лікуванні гепатиту, з цією хворобою можна успішно боротися і про це треба говорити!)
День Піонерії (Піонер – досить поширене поняття. Цим поняттям користуються, щоб охарактеризувати деяких винахідників, чиє відкриття сприяло істотному внеску у розвиток деяких історичних, технічних чи наукових процесів. Піонерами називали першопрохідців у США, які йшли на Захід освоювати нові землі, американський космічний корабель, сорт сиру або аґрусу, перших колоністів, радянських скаутів (аналога американських), вчених, дослідників і винахідників , саперних робітників і землекопів у деяких арміях, назви кінотеатрів, торгових марок і т.д. Дуже часто піонерський рух зв’язується з комуністичною ідеологією, але це на наш погляд помилкове. Той режим вміло спотворював загальнолюдські цінності і поняття. Російське суспільство й надалі відзначає День піонерів 19-го травня. У день, коли в 1922-му році 2-а Всеросійська конференція комсомолу ухвалила рішення про створення піонерських загонів, аналога дитячого скаутського руху в Америці. Цей день відзначається як день народження радянської піонерії. Сподіваємося, що можливо незабаром буде запропонована інша дата для цієї календарної події, яка більш відповідає за змістом і своїм характером до піонерського позитивно-новаторського руху.
Всесвітній день сімейного лікаря (Всесвітній день сімейного лікаря (World Family Doctor Day), що відзначається 19 травня, з’явився з ініціативи Всесвітньої організації сімейних лікарів (WONCA) в 2010 році і став днем, щоб підкреслити роль і внесок сімейних лікарів в системи охорони здоров’я в усьому світі)
А ще сьогодні День народження «Кубика Рубіка», День святого Іво Хелорі, покровителя юристів, нотаріусів і адвокатів.
19 травня увійшло до історії людства такими подіями:
1051 — у французькому Реймсі короновано дочку Ярослава Мудрого Анну Ярославну. Всі три дочки київського князя – Єлизавета, Анастасія та Анна – стали королевами європейських країн. З давніх пір саме в Реймсі коронувалися французькі королі. Тут у церкві Святого Хреста відбулася церемонія коронації Анни Ярославни. На голову Анни була покладена золота корона, і вона стала королевою Франції. На шлюбному контракті дочка київського князя написала своє ім’я, а її чоловік замість підпису поставив «хрестик». Уже на початку свого королівського шляху Анна Ярославна проявила наполегливість і, відмовившись присягати на латинській Біблії, принесла клятву на слов’янському Євангелії, яке привезла з собою. (Цю книгу чекала надзвичайна доля. Саме на Реймському Євангеліє давали присягу всі наступні королі Франції, навіть не підозрюючи про його київське походження.) Згідно з історичними даними, у королеви Анни було три сини. Перший, Філіп (1052-1108), прозваний «Добрим», пізніше став королем Франції, найосввіченішим могархом свого часу. На честь його народження королева побудувала монастир Святого Вікентія в Санлісі. Потім вона народила ще двох синів: Роберта (1055-1060), який помер у дитинстві, і Гуго (1057-1102), що став згодом графом Вермандуа і прославився в перших хрестових походах.
1484 – в Московському Кремлі закладено Благовіщенський собор за велінням Великого князя Івана III Васильовича.
1536 — дружину англійського короля Генріха VIII Анну Болейн страчено
1568 — англійська королева Єлизавета I наказала кинути за ґрати колишню шотландську королеву Марію Стюарт, яка пред’явила свої права на престол
1606 – на Червоній площі в Москві проголошений царем боярин Василь Шуйський – глава змови проти Лжедмитрія І, вбитого 17 травня
1649 — Англія стала республікою
У 1802 році з ініціативи Наполеона I у Франції був заснований Орден Почесного легіону.
У 1815 році кантон Женева приєднався до Швейцарської конфедерації.
1861 – у храмі Різдва Христа Спасителя в Києві, де була виставлена домовина з тілом Тараса Шевченка, відбулася панахида. У Києві з Кобзарем прощалися студенти, багато городян. Була навіть думка, яку підтримували й родичі поета, поховати Тараса в Києві. Але переважили ідея з Чернечою горою, бо за життя Шевченко мріяв про “тихе пристанище і спокій коло Канева”.
Тож 20 травня на пароплаві “Кременчук” прах Кобзаря прибув до Канева
1891 – у Владивостоку відбулася урочиста церемонія закладання Уссурійської залізниці – першої ланки Транссибірської магістралі
У 1906 році було відкрито рух Симплонським залізничним тунелем в Альпах на дорозі, що зв’язує швейцарське місто Бриг з італійським містом Домодоссола. Він був найдовшим тунелем у світі понад півстоліття. Розташований Тунель на трасі Східного експреса, на лінії Париж-Стамбул. Його довжина склала 19803 метри. У 1922 році була відкрита друга колія в тунелі, розташованому паралельно. Довжина поруч розташованого тунелю 19824 метра. Нині на ділянці Бриг-Ізелле ді Траскуере курсує потяг, що перевозить на спеціальних платформах автомобілі.
У 1910 році відбулося «повернення» комети Галлея: Земля перетнула її хвіст. З цієї нагоди в США пройшов жвавий розпродаж таблеток «Комета», які пропонувалися як протиотрута: поширилися чутки, що в хвості комети містяться отруйні речовини. Однак, всупереч побоюванням, комета не заподіяла землянам жодної шкоди. Навіть незвичайних атмосферних явищ зафіксовано не було.
У 1926 році американський винахідник і підприємець, який отримав 1093 патенти в США і близько 3 тисяч в інших країнах світу, творець фонографа, що удосконалив телеграф, телефон, кіноапаратуру, розробив один із перших комерційно успішних варіантів електричної лампи розжарювання – Томас Едісон уперше виступив по радіо. На вечорі, влаштованому Національною електричною компанією в Атлантік-Сіті, його попросили поговорити перед мікрофоном. Розгубившись, винахідник вимовив: «Я не знаю, що й сказати… Я вперше говорю перед такою штуковиною. Добраніч!». До речі, саме Едісон запропонував використовувати на початку телефонної розмови слово «алло». У 1928 році за свої заслуги він був нагороджений вищою нагородою США – золотою медаллю Конгресу.
У 1960 році легендарного діджея Алана Фріда, який ввів в ужиток слово «рок-н-рол», звинуватили у хабарництві. Так на його кар’єрі був поставлений хрест.
У 1961 році безпілотний космічний апарат Венера-1 вперше пролетів поблизу Венери.
1962 – на святкуванні з нагоди 45-річчя Джона Кеннеді його коханка, акторка Мерилін Монро заспівала відому пісню “Happy Birthday, Mr. President”
1980 – на екрани СPСР вийшов фільм Андрія Тарковського «Сталкер» за мотивами роману братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі». У головних ролях знялися Олександр Кайдановський, Анатолій Солоніцин, Микола Гринько, Аліса Фрейндліх.
1989 – з 19 по 21 травня в Москві пройшов перший всесоюзний конкурс «Міс СPСР – 89». Переможницею стала московська десятикласниця Юлія Суханова (172, 55, 91-59-90).
1995 – На екрани США вийшов фільм «Міцний горішок 3».
1998 — з національної галереї сучасного мистецтва у Римі зникли дві картини Вінсента ван Гога та одна Поля Сезанна
2005 — на конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені (Норвегія) ухвалили рішення приєднати Україну до Болонського процесу
Тетяна Кондратьєва