Православна церква 20 травня вшановує пам’ять святого мученика Акакія (Нілу). Вважається, що в цей день вода набуває цілющої сили. Саме тому день також називають Купальниця.

Сьогодні – Всесвітній день метролога (20 травня 1875 в Парижі, на міжнародній дипломатичній конференції була піжписана знаменита «Метрична Конвенція». У давнину дуже часто як міра довжини застосовували ширину зерна, наприклад, ячмінного. Також товщину волоса верблюда або мула. У арабів у VIII- IX ст. ячмінне зерно прирівнювалося до шести одиниць верблюжого волосся. Актом англійського короля Едуарда I дюйм визначався як “три сухих круглих ячмінних зерна”. Ячмінні зерна або зерна пшениці, а іноді і плодів дерев, використовували  як вихідну міру ваги, про що свідчить, наприклад, найменування міри “гран” — зерно. Метр вперше був визначений як одна десятимільйонна частина чверті Паризького меридіана. Стручок ріжкового дерева, насіння якого служило мірою маси, є і зараз одиницею виміру маси і об’єму, а також міра чистоти золота або відомий нам “карат”).

20 травня – Всесвітній день травматолога (Незважаючи на той факт, що в середньому людські ребра за рік роблять близько 5 мільйонів рухів, тільки для травматолога не секрет, що ключиця є кісткою, котра найбільш часто ламається.Велика гомілкова кістка одна з найміцніших, вона здатна витримувати навантаження до 1,5 тонни, тобто міцніше бетону. А найбільшою довжиною в людському скелеті є стегнова кістка. Її довжина, як правило, складає 27,5% від загального росту людини, а найменшою (3 – 4 мм) є кістка стремено, розташована в середньому вусі. Людські кістки постійно оновлюються приблизно кожні 7 років. Травматологія, суть хірургія ушкоджень, прародителька всіх хірургічних спеціальностей, отримала свій розвиток в результаті неминучості травм та поранень у всі часи і народи.)

День банківських працівників відзначається в Україні щорічно 20 травня.

А ще сьогодні – Всесвітній день вишиванки ( Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг. День вишиванки – поки ще не офіційне і відносно нове народне свято, покликане к сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу).

20 травня проводиться Європейський день моря і Всесвітній день бджіл (у цей день в 1734 році народився Антон Янша, піонер бджільництва. Метою міжнародного дня є визнання ролі бджіл та інших запилювачів для здорової екосистеми)

20 травня увійшло до історії людства такими подіями:

325 – римський імператор Константин Великий скликав у Нікеї Вселенський собор. Він засудив аріанство (течія у християнстві, що не визнавала догмат єдиносутності Бога-отця і Бога-сина) як “безбожну єресь”, сформулював і проголосив Нікейський символ віри , визначив час святкування Великодня (перша неділя після першого дня повного місяця)

1185 – на річці Каяла відбувся бій руських полків під керівництвом новгород-сіверського князя Ігоря Святославича та його брата Всеволода з військом половецького хана Кончака. Русичі були розбиті, Ігор разом із сином Володимиром потрапив у полон. Ця подія стала сюжетом для “Слова о полку Ігоревім”

У 1202 році стався землетрус в Сирії – один із найпотужніших (магнітудою 8 балів), відомих людству, і четвертий за кількістю жертв. За приблизною оцінкою, понад 230 тисяч людей загинули. Після землетрусу чисельність населення Алеппо відновилася тільки до початку XIX століття. Але 24 серпня 1822 року в місті стався черговий великий землетрус, у 1827 році його вразила епідемія чуми, а у 1832 році – холери. Події в Алеппо поклали початок ланцюжку близькосхідних землетрусів.

У 1570 році в бельгійському Антверпені картограф Абрахам Ортеліус розробив прототип сучасного атласу, що складався з 53-х карт великого формату.

1622 – у Константинополі повсталі яничари вбили турецького султана Османа II

1783 — підписано Версальський мир, що завершував війну між Францією, Англією та Нідерландами

1742 – російський штурман Семен Челюскін на собачих упряжках досяг північної краю Євразії – мису, названого невдовзі його ім’ям (мис Челюскіна)

1787 – засновано місто Катеринослав (нині Дніпро (Дніпропетровськ)

1809 — Відкрилось Київське народне чоловіче училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва.

У 1862 році в США був ухвалений закон про земельні наділи – Гомстед-акт. Усі громадяни були наділені безкоштовними паями в 65 га.

20 травня 1873 року – День народження джинсів. Це – вічний одяг на всі покоління: зручно, практично й стильно. Історія така: перші запатентовані джинси були випущені в Америці людиною на ім’я Леві Страусс у 1850 році і продані за ціною 1 долар 46 центів за пару. Це були міцні штани з парусини, зі швами, посиленими подвійною строчкою, з безліччю кишень. Штани були популярними серед каліфорнійських золотошукачів. Перша промислова партія розійшлася миттєво. І через деякий час Страусс організував у Сан-Франциско фірму «Levi Strauss & Co» з пошиття робочого одягу. А 20 травня 1873 року фірма «Levi Strauss & Co» отримала ліцензію на одноосібне право виробництва брюк із заклепками на кишенях. Ось ця дата і вважається офіційним днем народження джинсів.

1887 – страчений Олександр Ульянов, російський революціонер і терорист, організатор замаху на імператора Олександра III; старший брат Володимира Ульянова-Леніна

1892 – у Києві на Володимирському узвозі (з Подолу до Хрещатика) випробувано перший у Російській імперії електричний трамвай

У 1895 році в Нью-Йорку пройшов перший комерційний перегляд фільму. Глядачам показали 4-хвилинну стрічку про боксерський поєдинок.

1899 — Джекоб Герман став першим водієм, якого було заарештовано за перевищення швидкості — він “мчав” по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год.

1927 — американський льотчик Чарлз Ліндберг розпочав перший безпосадковий трансатлантичний переліт.

1939 – почато організацію масових екскурсій по Дніпру.

У перший рейс за маршрутом Київ-Херсон-Київ із відвідуванням Трипілля, Дніпрогесу, Запоріжжя вирушив пароплав “Сталінська Конституція” із 300 екскурсантами на борту

1961 — засновано Шевченківську премію.

1961 — за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засудив Левка Лук’яненка до смертної кари, а його товаришів — до різних термінів позбавлення волі. Згодом розстріл Лук’яненкові замінили 15 роками ув’язнення

1963 – у Києві перебував прем’єр-міністр Республіки Куба Фідель Кастро Рус. Він зустрівся з високими посадовими особами республіки, відвідав показовий колгосп у селі Устинівка під Києвом, поклав вінок на могилу Невідомого солдата, ознайомився з визначними пам’ятками міста

1965 – під Києвом відкрито новий Бориспільський аеровокзал.

Аеропорт “Бориспіль” був обладнаний для автоматизованої посадки літаків за метеомінімуму 1-ї категорії. Пропускна спроможність – 1600 осіб за годину. Рейси з цього летовища почали виконувати влітку 1959 р.

У 1967 році BBC заборонила транслювати пісню «The Beatles A Day in the Life» через наявні в її словах натяки на використання наркотиків.

1969 – у Гібралтарі Джон Леннон одружився з Йоко Оно

2005 — відбувся дебют незалежної України на Каннському кінофестивалі — світова прем’єра документального фільму режисера Ігоря Стрембіцького “Подорожні”, який здобув “Золоту пальмову гілку”.

1985 – Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного хреста звільнив 1150 ув’язнених палестинців в обмін на звільнення трьох ізраїльських солдатів, яких утримували палестинці

1986 – постанова Ради Міністрів УРСР “Про прийняття Віденської конвенції про охорону озонового шару”

2009 — у фінальному футбольному матчі Кубку УЄФА в Стамбулі “Шахтар” (Донецьк) переграв “Вердер” (Бремен) з рахунком 2:1, ставши володарем останнього в історії Кубку УЄФА.

2019 – відбулась інавгурація президента України Володимира Зеленського.

Тетяна Кондратьєва