Ця шок-новина стала відома ще 19 травня, коли комунальникам сказали готуватись до пломбування котлів та газових мереж «Вінницягазом»…
– Скільки того літа!» Чи це справді нова газова «війна» між урядом, Нафтогазом і великими містами, які, згідно з Меморандумом, із Києвом не підняли «гарячі» і «теплі» тарифи… А мали б це зробити у Вінниці мінімум на 42%!
Тому гарячі крани для 100 тисяч сімей у Вінниці висохли, може, на 3 тижні, а може, до осені?
Свою версію цієї скандальної відключки сьогодні на пресконференції озвучило керівництво «Вінницяміськтеплоенерго»:
– 20 травня – останній день покладених об’вязків на НАК «Нафтогаз» України, коли тепловики могли вільно купляти блакитне паливо при розрахунках за нього на рівні 90%, – повідомив заступник гендиректора із економіки та збуту підприємства Сергій Корчака. – Через закінчення цієї постанови ми змушені перейти на ринкові умови закупівлі газу. І ці умови передбачають вибір будь-якого постачальника… Проте, для нас це неможливо! Чому? Бо у всіх теплоенерго України є борги перед «Нафтогазом» і у нас це 289 мільйонів! Це одна із найменших сум по країні… В цій сумі найбільше боргів наших споживачів – це 160 мільйонів. Решта суми – це штрафні санкції Нафтогазу за несвоєчасну оплату палива. І третя складова – різниця в тарифах… Це коли ціна газу передбачена на рівні 6400, а закуповувати ми його були змушені по 8300 за тисячу метрів кубічних …
І з січня 2016-го року ця різниця не відшкодовується підприємству! Тобто 5 років ми не отримували підтримки із державного бюджету. А з січня 19-го року не коригувались тарифи для населення Вінниці. Вони, навіть, зменшувались, коли ціна газу падала… А з січня цього року почалась газова криза в Україні і ціна виросла на природній газ для всіх – населення і тепловиків. Тому був підписаний Меморандум між Урядом і АМУ, в якому міста зобов’язувались не піднімати гарячі тарифи для населення в опалювальний період. А Кабмін в свою чергу зобов’язався реструктуризувати борги, списати штрафні санкції та знайти джерела фінансування різниці в тарифах… Ми тарифи не підняли! А Кабмін в свою чергу не вжив жодних заходів по озвучених обіцянках… І при цих боргах шукати нового постачальника ми не можемо! ТОВ Нафтогаз трейдінг вже готовий нам надавати блакитне паливо, але на умовах 100% передоплати… На 10 днів травня це 8 мільйонів гривень, а на червень – майже 15! У нас немає на це коштів, бо є борги… І розподільні рахунки, з яких автоматично відраховуються кошти постачальнику газу. Тому ми вимушені припинити надання послуги із гарячого водопостачання…
– Який є вихід? Взяти кошти із міського бюджету?
– Це не вихід брати із бюджету… Треба скасувати 217-ту постанову, яка фактично забирає у нас із 20-ти мільйонів щомісячних надходжень від населення 18, а залишає 2… Тому на аванс в 15 мільйонів у нас просто немає грошей!
– Кредит можете взяти?
– Кредит – це рішення на один місяць, а що потім? І кошти банки дають під 15-20%…
– В яких містах схожа криза?
– Більшість міст вже років 10, як відмовились від гарячого водопостачання на літо. Бо це збиткова послуга для всіх підприємств! Тому гарячу воду людям просто не дають… І якщо не буде прийнято дієвих рішень по цій газовій темі, то новий опалювальний сезон буде під загрозою. Всі законопроєкти давно готові, але їх не приймають… Як можна пускати нас в ринкові умови, коли всі попередні борги, санкції та різниця в тарифах кардинально не вирішені? Поки що це тупик і мешканці Вінниці страждають від зволікань посадовців у Києві…
Тепер зрозуміло, якщо Уряд не виконає свої забов’язання протягом літа, прописані у Меморандумі, то понад 105 тисяч людей по Вінниці залишаться без гарячої води…
Поки що прем’єр-міністр Денис Шмигаль 19 травня на засіданні Уряду говорив про те, що потрібно якомога швидше виконати положення меморандуму з головами міст України. І строк виконання на це — три тижні. – Чекаю пропозиції по законопроєктах про погашення заборгованості за різницю в тарифах перед теплокомуненерго. Це дозволить місцевій владі погасити заборгованість за газ і почати працювати з чистого листа, без жодних виправдань про попередників, про уряд, – сказав Шмигаль. І тут же додав ще: — За роз’ясненням Нацкомісії держрегулювання комунальних послуг зміна газопостачальника можлива, навіть за умови наявності заборгованості за спожитий газ. Прецеденти вже є. Тому, будь ласка, користуйтесь цією можливістю, — сказав прем’єр-міністр. Нагадаємо, що КП «Вінницяміськтеплоенерго», як і всі інші теплопостачальні підприємства України, має заборгованість перед НАК «Нафтогаз України». У випадку ВМТЕ цей борг складає 289 млн. грн.
«Слід також зауважити, що КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» має чи не найкращу ситуацію в Україні серед обласних центрів, по рівню розрахунків за природній газ», – вказують тепловики, хоча споживачам від цього не легше, адже не в кожній вінницькій квартирі є бойлер для автономного обігріву води.
У комунальному підприємстві також деталізують причини, які призвели до припинення постачання гарячої води:
1. Наявність невідшкодованої різниці в тарифах у розрахунковій сумі понад 500 млн грн станом на 01.05.2021 року.
2. Неможливість застосувати нові тарифи підприємства для населення (Постанова НКРЕКП від 09.09.2020 №1671) через відсутність Постанови КМУ «Про публічні договори».
3. Невиконання зобов’язань з боку Уряду Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі – Меморандум) між КМУ, НКРЕКП, НАК «Нафтогаз України» і Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».
4. Дія Постанови КМУ від 18 червня 2014 р. № 217, що залишає КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» без обігових коштів, необхідних для придбання газу.
Роман Ковальський
Фото та відео Олексія Бойко
есть два вида судей: первые признают невиновность подсудимого смягчающим обстоятельством, а вторые – отягчающим.