Православна церква 21 травня вшановує пам’ять святого апостола і євангеліста Іоанна Богослова, покровителя авторів, редакторів і видавців. Це свято вважається одним з найзагадковіших в православному календарі. Церква назвала Івана Богословом за божественні одкровення, які він приніс в світ. Іоанн Богослов – це історична особистість. Датування хронік підтверджує, що він жив у кінці першого століття нашої ери. 21 травня Іоанн Богослов у віці ста років зібрав навколо себе своїх учнів, забрався у могилу і наказав засипати себе землею. Коли через декілька днів могилу розкопали, там нікого не було. Інші назви свята «Іван довгий», «Іван-градобій», «Пшеничник», «Посів».
А ще сьогодні Всесвітній день культурного різноманіття в ім’я діалогу та розвитку, Міжнародний день чаю (чай – найпопулярніший напій на Землі. Друге місце за популярністю належить пиву. В Ірландії та Англії все ж пиво популярніше за чай.
Ідея відзначати «День чаю» практично витала в повітрі вже багато років. І після обговорення на всесвітніх громадських форумах в індійському Мумбаї в 2004 році і бразильському Порту-Алегрі, в особі Центру з освіти і Спілкування в 2005 році), Європейський день боротьби з ожирінням, Всесвітній день скандинавської ходьби, Всесвітній день собак, Міжнародний день космосу, Всесвітній день медитації.
21 травня увійшло до історії людства такими подіями:
У 1091 році сталося перше зареєстроване на Русі затемнення Сонця.
У 1502 році в цей день іспанський мореплавець Жуан да Нова, який перебував на службі у португальців, відкрив острів святої Єлени в Південній Атлантиці, розташований за 1950 км на захід від Африки і площею 122 кв. км, він став місцем заслання і смерті Наполеона Бонапарта. Острів був відкритий у день святої Єлени, звідси і його назва. Тепер острів належить безпосередньо англійській короні. За Конституцією 1967 року острів святої Єлени отримав обмежене самоврядування. Головою органів управління є англійський губернатор, який безпосередньо керує діяльністю законодавчої та виконавчої рад. Основне заняття населення острова – сільське господарство і рибальство. Зовнішня торгівля ведеться тільки з Великою Британією і США. Острову святої Єлени надається значна фінансова допомога з боку метрополії. Населення острова – близько 4,5 тисячі осіб, переважно мулати – нащадки англійських і португальських переселенців, засланців бурів, африканських рабів, робітників з Китаю та Індії.
1635 – Франція вступає у Тридцятилітню війну (1618-1648 р.р).
У 1792 році відбулося виверження вулкана Ундзен. Він входить до п’ятірки найбільш руйнівних вивержень в історії людства за кількістю людських жертв – 15 тисяч осіб.
У 1804 році в Парижі відкрилося кладовище Пер-Лашез. Офіційна назва – Східне кладовище (фр. Cimetière de l’Est). Це найбільше кладовище французької столиці та один із найбільших музеїв надгробної скульптури під відкритим небом площею близько 48 гектарів. На початку своєї історії Пер-Лашез не називався своїм теперішнім ім’ям, а був просто бідняцьким районом з непримітними вулицями, що кишіли злочинцями. Потім, завдяки рішенням влади, він був перетворений на кладовище й сюди був перенесений прах відомих людей. Це дало свої плоди: до 1824 року кількість «мешканців» Пер-Лашез зросла з декількох десятків до 33 тисяч. Упродовж 200 років тут ховали видатних діячів культури, науки і мистецтва, які зробили внесок в історію Франції. Нині на кладовищі поховано більш як один мільйон людей, не рахуючи тих, чий прах перебуває в колумбарії.
1842 – вийшов у світ перший том «Мертвих душ» – великої сатири Гоголя.
У 1851 році в Австралії вперше було виявлено золото.
У 1853 році натураліст-самоучка Філіп Генрі Госсе виставив у лондонському Ріджерс-парку «Водний віварій» – по суті, перший акваріум.
1859 – запуск годинника Біг Бен у Лондоні.
21 травня 1904 року в Парижі була заснована Міжнародна федерація футболу – ФІФА. Першим президентом ФІФА був Робер Герен. Угоду підписали представники семи країн — Франції, Бельгії, Данії, Голландії, Іспанії, Швеції та Швейцарії
1921 – в Україні створена комісія з ліквідації неписьменності на чолі з Г. Петровським.
У 1925 році в США Клеренс Бердсай застосував глибоку заморозку для збереження продуктів, що пройшли попередньо кулінарну обробку.
У 1928 році Волт Дісней отримав патент на монопольне використання образу Міккі Мауса.
1956 – США провели перше випробування водневої бомби, скинувши її з літака над крихітний острів Наму в атолі Бікіні (Маршалові острови) в Тихому океані
1968 – в Атлантиці зник американський атомний підводний човен “Скорпіон” із 99 членами екіпажу на борту. Уламки човна знайшли згодом за 400 миль на захід від Азорських островів
1969 – у Монреалі Джон Леннон і Йоко Оно почали “Bed-In” – десятиденну акцію на підтримку миру, лежачи в ліжку в номері готелю “Queen Elizabeth”
1979 – Елтон Джон дав в Ленінграді перший з восьми концертів у Радянському Союзі, ставши першою західною зіркою рок-музики, яка виступила в СPСР.
1982 – Фолклендська війна: Великобританія почала висадку морського десанту на Фолклендських островах.
1991 – Алла Пугачова стала бабусею. У Лондоні у Крістіни Орбакайте народився син Микита.
У 1997 році у Вашингтоні американська компанія «Mattel», що продає по всьому світу мільйони ляльок Барбі, провела презентацію свого нового виробу – ляльки Беккі, «політкоректно» іменованої «частково непрацездатною подружкою Барбі». Подружка-інвалід продається в комплекті з інвалідним візком традиційного для виробів «Matell» рожевого кольору.
2003 – одне з найскандальніших в СНД подань для молоді – фестиваль сучасної музики «Казантип», що щорічно проводився в Криму, оголошений в автономній республіці «персоною нон грата».
У 2005 році в Києві відбувся фінал 50-го конкурсу “Євробачення”.
Перше місце посіла представниця Греції Єлена Папарізу (230 балів), у п’ятірку лідерів увійшли також учасники від Мальти (К’яра), Ізраїлю (Ширі Маймон), Румунії (Люмініта Анхель) і Латвії (дует Валтерс і Кажа). Україна, яку представляла група “Ґринджоли” з піснею Помаранчеої революції “Разом нас багато”, опинилася на 20-му місці з 30 балами.
У 2006 році в Чорногорії відбувся референдум про незалежність.
2010 – американським ученим з Інституту генетичних досліджень у Роквіллі, штат Меріленд, удалося вперше у світі синтезувати живу клітину. Повідомлення про це опублікував журнал Science.
Тетяна Кондратьєва