Свята Гликерія жила у 2 столітті і була надзвичайно побожною християнською дівчиною. Була дочкою колишнього римського анфипата, тобто мера міста, Макарія, який переселився із сім’єю з Риму в Траянополь. Згодом дівчина осиротіла. Гликерія була навернена в християнство й дала обітницю безшлюбності. За вірність Христовій вірі їй відрубали голову за наказом імператора Марка Аврелія. Своєю мученицькою смертю вона прославила Бога в місті Гараклеї. Там згодом збудували на честь св. Гликерії величну церкву, в якій досі вшановують її святу голову. У народі день назвали Комарницею – через велику кількість прикмет, пов’язаних із цими комахами. Ще цього дня було прийнято сіяти гречку. Свято називали «Гречницею».
26 травня День незалежності Грузії. Свою незалежність від СРСР Грузія знайшла 9 квітня 1991 року. За традицією в цей День проходить ряд урочистих заходів, серед яких і військовий парад, і акції пам’яті тих, хто поклав життя в ім’я незалежності країни, адже досі Грузія потерпає від російського агресора.
Сакартвело – саме так називають свою країну грузини. У Стародавні часи Грузія і Іспанія носили одну назву – Іберія. І дійсно мова народу, що проживає в Іспанії, дуже схожа на грузинську.
Відомо, що Грузія прийняла християнство у 319 році, а в 1991 році в Дманісі (територія Грузії), знайшли останки перших представників роду людського. Вони датуються приблизно 1 млн. 770 тисяч років до н. е. і їм дали імена Зезва і Мзія.
А ще цього дня у світі відзначаються Всесвітній день боротьби з розсіяним склерозом, Всесвітній день рудих, Всесвітній день Дракули, Всесвітній день видри.
26 травня увійшло в історію людства такими подіями:
1093 — в день Вознесіння половці розбили руське військо в битві на річці Стугна. Біля Трипілля (нині — Київська область) половці розбили військо київського князя Святополка Ізяславича, якого підтримували дружини його двоюрідних братів чернігівського князя Володимира Всеволодовича Мономаха і переяславського князя Ростислава Всеволодовича. Втрати руського війська були дуже великі — полягла дружина Святополка, більша частина війська Мономаха і Ростислава Всеволодовича, який сам потонув під час відступу. Здобувши перемогу, половці розорили місто Торчеськ (нині — с. Ольшаниця Рокитнянського району Київської області), спаливши його і забравши в полон його жителів.
1232 – Папа Римський Григорій IX послав перших інквізиторів в Арагон, започаткувавши те, що через два сторіччя увійде в історію під назвою “Іспанська інквізиція”
1421 • По смерті Мехмеда I Челебі на престол Османської імперії зійшов його син Мурад II.
1521 • Імператор Священної Римської імперії Карл V підписав Вормський едикт, що передбачав арешт релігійного реформатора Мартіна Лютера, оголошеного єретиком і який пербував у Вартбурзі під захистом саксонського курфюста Фрідріха Мудрого. Крім того Вормським едиктом встановлювалося, що надання Лютеру притулку або іншої допомоги, а також розповсюдження і читання його книжок, розцінюється як злочин проти законів імперії. Остаточно Вормсський едикт, який так і не був реалізований на практиці, втратив чинність у 1555 році із твердженням Аугсбургзького релігійного миру.
1648 — 15-тисячна козацька армія Богдана Хмельницького розгромила 18-тисячну польську армію Миколая Потоцького в битві під Корсунем. Потоцький разом зі свої заступником Марціном Калиновським і кількома десятками вельмож був узятий у полон. Ця перемога відкрила козакам шлях на Білу Церкву, яка стала центром повстання, що охопило Київщину та Поділля.
1733 • Англійський винахідник Джон Кей з містечка Бері у Ланкаширі отримав патент на модернізований ним човник до ткацького верстату, який дозволив автоматизувати текстильну промисловість і перейти від ремісничо-мануфактурного до фабричного виробництва. Це стало першим кроком до індустріальної революції, яка з Великобританії упродовж XIX століття поширилась країнами світу.
1761 – Михайло Ломоносов виявив атмосферу на Венері
1805 – правитель Карабаху Ібрагім-хан присягнув на вірність Росії
1805 • В Міланському кафедральному соборі Наполеон I коронувався на монарха Італії. Перед цим він був президентом Італійської республіки.
1896 • В Москві в Успенському соборі Микола II і його дружина Александра коронувалися як імператор та імператриця Росії. Через декілька днів приурочені до цієї події святкування закінчились кривавою трагедією на Ходинському полі.
1897 • У британському видавництві Archibald Constable and Company вийшов друком роман «Дракула» ірландського письменника Брема Стокера, над яким він працював близько шести років. Роман про вампіра-аристократа, ім’я якого було запозичене у реального політичного діяча Трансільванії XV століття, мав винятковий вплив на популяризацію міфу про вампірів в культурі XX століття.
1905 – у готельному номері в Канні знайдений мертвим із простреленими грудьми Сава Морозов, російський промисловець та меценат. За офіційною версією, він покінчив із собою
1908 – у Персії англійський бізнесмен Вільям Д’Арсі почав добувати першу на Близькому Сході нафту
1915 • Спровокований антинімецькими настроями, у Москві почався однин з найбільших у Росії погромів — протягом трьох днів було вбито вісім і поранено 40 німців, розграбовано сотні магазинів, що завдало збитків у 40 мільйонів рублів (понад 12 млрд доларів у цінах 2010 року). Під час піку заворушень у погромах брало участь до 120 тисяч чоловік.
1918 • У Тифлісі (нині — Тбілісі) проголошено незалежність Грузії, котру вона втратила восени 1921 року після окупації країни більшовиками.
1938 — у місті Вольфсбург Адольф Гітлер особисто заклав перший камінь під новобудову першого заводу “Фольксваген”.Сьогодні концерн Volkswagen AG входить у трійку найбільших автовиробників світу і випускає автомобілі Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, MAN, Scania, Skoda, Porsche і Volkswagen.
1940 • В ході Другої світової війни з Дюнкерка (Франція) почалась евакуація оточених німцями військ союзників — до 3 червня вдалось евакуювати більше 330 тисяч французьких і британських військових.
1942 • У Лондоні підписано договір між Великою Британією та СРСР про союз у війні проти Німеччини і її європейських сателітів і про взаємодопомогу після війни терміном на 20 років.
1953 • В Особливому таборі №2 («Горлаг») в Норильську розпочалось повстання політичних в’язнів, наймасовіше і найтриваліше в історії ГУЛАГу. В ньому брали участь всі відділення «Горлагу» і два відділення «Норильлагу», а загальна кількість повсталих становила 16 378 чоловік.
1955 – останній радянський солдат залишив Порт-Артур, який був російською військовою базою з 1898 року. Згідно з укладеною, угодою Порт-Артур іще 20 років міг залишатися у тому ж статусі, але його безоплатно переданий китайцям
1977 • За три з половиною години Джордж Вілліг, «людина-муха», при допомозі віконних присосок забрався по зовнішній стіні будівлі на дах південної 110-поверхової башти Центру всесвітньої торгівлі в Нью-Йорку, де був затриманий поліцією за порушення громадського порядку.
1981 – італійський уряд пішов у відставку через повідомлення про те, що сотні урядових чиновників пов’язані з таємною масонською ложею Пі-2
1987 – в СРСР ухвалено закон про кооперативи, яким надані більші можливості для індивідуальної трудової діяльності
1994 • У місті Альтос де Чавон у Домініканській Республіці відбулось таємне одруження Майкла Джексона і Лайзи Марі Преслі, єдиної дочки Елвіса Преслі. Шлюб був розірваний через 20 місяців за ініцативою Преслі із-за “непримиренних суперечностей”.
1995 — урочисто знято кордони між Росією й Білоруссю.
2014 — відбувся перший бій за Донецький аеропорт. Зведений загін українських військових загальною кількістю близько 240 осіб за підтримки штурмової авіації вибив з будівлі нового терміналу Донецького аеропорту угрупування російських бойовиків, яке очолював колишній командир донецької «Альфи» Олександр Ходаковський. Контроль над частиною аеропорту став стримуючим фактором під час вторгнення російських збройних сил наприкінці серпня 2014 року і тривав наступні 242 дні.
Тетяна Кондратьєва