28 травня вшановують пам’ять Преподобного Пахомія Великого, Преподобного Ісаї Києво-Печерського. Пахомій був єгипетським святим, пустельником, чудотворцем, римським воїном. Він народився 292 року у поганській родині у Тебаїді Горішній. У 20 років став римським вояком. Невдовзі Пахомій прийняв св. хрещення і пішов у пустелю у 317 році, де вів дуже суворе життя. Близько 320 він заснував в єгипетських пустелях першу громаду ченців, вперше розробив статут чернечого життя, підпорядкувавши існування монахів суворим правилам. Пахомій запровадив працю як невід’ємну складову життя ченців. Пахомій заснував ще декілька монастирів на берегах Нілу. Він заклав і перший жіночий монастир. Пахомія можна вважати основоположником спільного чернечого життя в різних монастирях, де усі монахи жили під проводом настоятеля-протоархімандрита.
А ще сьогодні Міжнародний день дій з охорони жіночого здоров’я або Міжнародний день здоров’я жінок – відзначається з 1987 року, День Азербайджанської Республіки, Всеукраїнський день краєзнавства. І день народження майонезу (Слово “майонез” – географічного походження і пов’язане з назвою міста Маон – столиці іспанського острова Менорка, що входить до складу Балеарських островів. Маон був завойований герцогом Рішельє. У 1758 році британці взяли в облогу це місто. У французів вичерпалися запаси продовольства, за винятком яєць і оливкової олії. З цих продуктів кухарі готували яєчню і омлети, які неабияк набридли французьким офіцерам. Герцог Рішельє наказав своєму кухареві приготувати якусь нову страву. Винахідливий кухар збив яйця з олією і приправив цю суміш сіллю і прянощами. Соус сподобався і його назвали “майонезом” на честь міста Маон).
28 травня увійшло до історії людства такими подіями:
1742 — у Лондоні відкрився перший у світі критий плавальний басейн.
1812 — між Російською та Османською імперіями укладено Бухарестський мир. Михайло Кутузов уклав Бухарестський мир з турками, за яким Росія отримала Бессарабію і гирло Дунаю, а також звільнила південні війська для майбутньої кампанії проти Наполеона. Закінчилася російсько-турецька війна, що тривала з 1806 року.
1830 — президент США Ендрю Джексон підписав Акт про виселення індіанців, який дозволяв вигнання індіанців з їхніх земель і відмовляв їм у всіх громадянських правах і свободах на території на схід від Міссісіпі. Вигнання почалося в 1831 році; деякі індіанські племена повстали, деякі намагалися протестувати законним шляхом і звернулися у вищий федеральний суд, який, однак, підтвердив, що вони не є громадянами США і тому не захищені конституцією.
1871 – після тижня кривавих боїв розгромлена Паризька комуна.
У результаті боїв і страт загинули 25 тисяч комунарів, близько 40 тисяч були запроторені до в’язниць або вислані на каторжні роботи у Нову Каледонію й Алжир
1904 – після катастрофічного провалу в Парижі Джакомо Пуччіні представив у Брешії перероблену оперу “Мадам Батерфляй”, яка мала цього разу приголомшливий успіх. Насамперед – завдяки українській співачці Соломії Крушельницькій, яка блискуче виконала головну партію (окрім неї, решта артистів виступали й на прем’єрі в Парижі)
1918 — Вірменія й Азербайджан проголосили державну незалежність.
1923 — генеральний прокурор США оголосив, що жінки мають право носити штани де завгодно й коли їм це заманеться.
1925 — в місті Харкові розпочалася І Всеукраїнська конференція з краєзнавства під час роботи якої було створено Український комітет краєзнавства.
1927 – надійшли в продаж перші радянські конверти з надрукованими на них марками
1928 – у Москві на Білоруському вокзалі урочисто зустріли Максима Горького, який повернувся з-за кордону. 1921 р. він виїхав із Радянської Росії через загострення ідеологічних розбіжностей із владою; жив у Гельсінгфорсі, Берліні, Празі, Сорренто
1928 – із Москви в Алма-Ату висланий Лев Троцький
1935 – відбувся перший політ дослідного зразка німецького винищувача Messerschmitt Bf.109 – наймасовішого винищувача Другої світової війни.
1957 — у США заснована Національна академія грамзапису, що вручає одну з найпрестижніших премій у світі музики —”Греммі”.
1959 — американськими вченими був проведений успішний запуск в космос з поверненням двох мавп, Айбл та Бейкер на ракеті АМ-18. Політ був суборбітальним, і мавпи стали першимиживими істотами, які повернулися на Землюз космосу.Можливо, що з іменами деяка плутанина, оскільки обидва примати були дівчатами. Авель не пощастило:коли лікарі знімали з неї вживлені датчики, вона не винесла анестезії, а Бейкер дожила до 1984 року і померла у віці 27 років.
1965 — Рада Міністрів СРСР постановила організувати на базі Донецької філії Харківського державного університету ім. Горького Донецький державний університет
1966 – завершився ІІІ Всесоюзний кінофестиваль, на якому фільм Київської кіностудії ім. Довженка “Тіні забутих предків” удостоєно спеціального призу (режисер Сергій Параджанов, оператор Юрій Іллєнко)
1982 – у Києві відбулися збори, присвячені 1500-річчю Києва і врученню місту ордена Дружби народів
1982 – віце-президент США Джордж Буш-старший на з’їзді Українського національного союзу заявив про повну підтримку Сполученими Штатами Америки поневоленого українського народу. Промова закінчувалася словами “Ще не вмерла Україна!
1985 — київське “Динамо” забила свій 2000-й гол у чемпіонатах СРСР.
1987 – на Красній площі в Москві приземлився спортивний літак Матіаса Руста. У День прикордонника Руст пролетів незайманим через систему ППО СРСР (його не наважилися збивати) і спричинив масові відставки у військовому відомстві. Існує версія, що автоматизована система ППО Московського військового округу була відімкнена для профілактичних робіт, тому стеження за літаком-порушником довелося здійснювати в ручному режимі і координувати телефонним зв’язком. Однак, за словами Маршала Радянського Союзу Д. Т. Язова, ППО його вела до Москви тому, що після історії зі збитим південно-корейським лайнером отримала розпорядження не збивати цивільні літаки. Руст приземлився на Великому Москворецькому мосту, накатом доїхав до Собору Василія Блаженного, о 19:10 вийшов з літака і став роздавати автографи. Незабаром його заарештували. 4 вересня Руста засудили до чотирьох років позбавлення волі. Ув’язнення відбував у Лефортовській тюрмі в Москві. Матіас Руст повернувся у ФРН 3 серпня 1988 після того, як Андрій Громико, у той час голова президії Верховної Ради СРСР, підписав указ про амністію. Після інциденту літак спочатку викупила одна з мюнхенських косметичних фірм, заплативши за нього подвійну ціну. Відомий своїми перельотами через Атлантику пілот Віллі Гольнаґель перегнав літак з Росії до Німеччини. Пізніше його продали до Японії. Там він іржавів просто неба в одному з парків розваг у передмісті Токіо. У 2008 році літак був куплений Німецьким технічним музеєм у Берліні, де виставляється у фоє по сьогодні.
1995 – на острові Сахалін відбувся руйнівний землетрус силою 9-10 балів, який знищив місто Нефтегорськ, Загинуло близько двох тисяч мешканців
1997 — в Києві голови урядів України й Росії підписали пакет документів про базування й розподіл Чорноморського флоту.
2000 – у львівській лікарні помер Ігор Білозір, український композитор і виконавець, лідер ВІА “Ватра”.
8 травня він зазнав важких травм у конфлікті з російськомовними відвідувачами кафе. Похорон народного артиста України перетворився на маніфест проти засилля російськомовної естради в Україні
2006 – мешканці Феодосії заблокували розвантаження корабля ВМС США, який прибув у місцевий порт у зв’язку з майбутніми спільними навчаннями НАТО й України
2009 — у Києві відкрили Культурно-просвітницький центр”Alex Art House”
Тетяна Кондратьєва