7 липня відзначила поважний 95-річний ювілей легенда українського гончарства, заслужений майстер народної творчості України – Фросина Іванівна Міщенко.
Вона – племінниця славнозвісних Якова та Якима Герасименків, гончарів із Гайсинщини, чию кераміку в 30-ті роки минулого століття знали не лише в Києві, а й далеко за кордоном.
Глиняним виробам бабці Франі, як її лагідно називають односельчани, немає ліку. Це глечики, макітри, полумиски, горнятка, гладущики, куманці, свистульки, баранці та півники із буйним рослинним орнаментом, чудернацькими птахами й звірами, оригінальними сюжетами. Кожен виріб самобутній, як і сама авторка. Має Фросина Міщенко і своїх послідовників, учнів, шанувальників таланту, була неодноразово удостоєна Президентської премії.
Цього дня з нагоди 95-річчя видатної майстрині гончарного мистецтва України у Вінницькому обласному художньому музеї відбулася виставка кераміки «Бубнівська пташка», творча виставка «Берегиня гончарного мистецтва Гайсинщини», яка розповідала про життєвий і творчий шлях майстрині.
Фросина Іванівна і досі працює з глиною, досі творить, адже це – сенс її життя.
Гончарні традиції на Вінниччині давні і особливі. Нещодавно митці з Бара оголосили про створення віртуального музею унікальної Барської кераміки, котра вважалася брендом Поділля. Цю ініціативу підтримав Український культурний фонд грантом у розмірі 637 тис. грн. Біле тло з обов’язковим художнім елементом – зозулею на калині — унікальний стиль виробів гончарів з Бара. Дослідники вважають, що цей прийом зберігся ще з часів Київської Русі.
Тетяна ВЕРБИЦЬКА