Православні віряни вшановують пам’ять українського освітнього та церковного діяча, і письменника Йоасафа Бєлгородського. Владика Іоасаф – полтавець, син бунчужного Війська Запорозького козака Андрія Горленка. Майбутній святитель народився в сім’ї Андрія і Марії Горленків у той час, коли в місцевому храмі йшла Божественна літургія, і був названий на честь святого Іоакима – батька Пресвятої Богородиці. На восьмому році життя майбутній святитель став студентом Київської Могилянської Академії – на той час – єдиного оплоту Православ’я на Русі. Уже на 11-му році свого життя Іоаким Горленко прийняв рішення стати монахом.
Улітку 1748 року, після кончини архієрея, архімандрит Іоасаф був висвячений на єпископа Бєлгородського і Обоянського. Харківська губернія, в яку входив на той час і Білгород, відрізнялася крайньою бідністю населення. Він всіляко намагався допомогти нужденним. Діти духовенства і сироти отримали можливість навчатися в училищах, їм виплачували допомогу. Іоасаф спочив 10 грудня 1754 року. Два з половиною місяці після блаженної кончини його тіло у відкритій труні стояло в Свято-Троїцькому соборі, не віддаючись будь-яким змінам або тлінню – преосвященний Іоанн Козлович, призначений Святішим Синодом для здійснення поховання, був затриманий паводком у дорозі. Лише 28 лютого 1755 відбулося поховання святителя.
Сьогодні в Україні святкують День рятувальника День обрали не випадково. Бо сьогодні День ікони Божої матері «Неопалима Купина». Вона є захисницею від пожеж і вогню. Завдання, які стоять перед національними службами цивільної оборони більшості країн світу, пов’язані сьогодні переважно з проблемами мирного часу, що дозволяє говорити саме про цивільний захист населення, а не про цивільну оборону. Відбулася об’єктивна переорієнтація більшості національних та міжнародних організацій від завдань військового характеру до реагування на надзвичайні ситуації мирного часу в разі їх виникнення.
А ще 17 вересня Всесвітній день безпеки пацієнтів, Всесвітній день донора кісткового мозку .
17 вересня увійшло до історії людства такими подіями:
1156 – Створено Австрійське герцогство.
У цей день в 1630 році на східному узбережжі Північної Америки, в бухті Массачусетської затоки, британські переселенці, багато з яких були вихідцями з англійського міста Бостон, заснували Бостон американський. Вже через кілька років в поселенні ними були відкриті перші в Америці англомовна школа і коледж – Гарвард. Вигідне місце розташування і відносна незалежність від англійської адміністрації сприяли його швидкому зростанню і розвитку. До середини 18 століття Бостон був найбільшим містом Британської Америки, а за кількістю жителів випереджав всі міста північноамериканських колоній і визнавався їх економічним, політичним і культурним центром.
У 1665 році в Англії почалася “Велика епідемія чуми”.
У 1787 році на конституційній конвенції у Філадельфії була прийнята Конституція США. Це – найстаріший і найкоротший у світі основний закон. Конституція США складається з преамбули і 7 статей, і з деякими змінами (27 поправок) діє до теперішнього часу.
У 1908 році лейтенант Томас Селфрідж загинув і став першою жертвою в історії авіації. На льотному полі форту Маєр (штат Вайомінг) під час тестування біплану, сконструйованого братами Райт на замовлення американської армії, пропелер літака, перестав працювати і біплан з висоти 50 метрів спікирував у землю. Сам пілот отримав тяжкі поранення, а його пасажир – лейтенант Томас Селфрідж – загинув і став першою жертвою в історії авіації.
1914 – Війська російської 11-ї армії генерала Андрія Селіванова розпочали облогу Перемишля. Вона тривала 203 дні, до 22 березня наступного року, і виявилась найтривалішою за час Першої світової війни.
17 вересня 1916 року під час боїв за Сомму 24-літній прусський лейтенант Манфред фон Ріхтгофен над Камбре здобув свою першу підтверджену перемогу в повітрі. До кінця року він збив 15 літаків, а протягом наступного перевершив усіх асів Першої світової війни. Ескадра «червоного барона», як називали Ріхтгофена французи за специфічний колір його літака, отримала 89 перемог, за що Манфред отримав особисте привітання від кайзера Вільгельма.
1917 – більшовицький лідер Артем (Сергєєв) заявив у Харкові про розрив із тимчасовим урядом Росії та створення на Донбасі власної влади
1919 – відозва головного отамана армії УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом головних підвалин програми уряду УНР: самостійність Української Народної Республіки, передача землі без викупу селянам, 8-годинний робочий день, загальне, рівне, таємне, безпосереднє і пропорційне обрання Великої державної ради – парламенту з установчими функціями. Ця політична лінія була підтримана цього ж дня нарадою представників українських політичних партій, громадських організацій та членів комісій Трудового конгресу, яка ухвалила рішення про скликання передпарламенту
У 1922 році в Берліні відбувся перший у світі публічний показ звукового фільму.
1939 – Згідно з підписаним з Німеччиною пактом Ріббентропа-Молотова під формальним приводом захисту населення Західних України та Білорусії, Червона армія перетнула польський кордон по усій його довжині – від Полоцька до Кам’янця-Подільського. За неповні два тижні вона вийшла на обумовлений з Німеччиною рубіж Західний Буг — Сян: Польща, як держава, вдруге за свою історію перестала існувати. О 3.15 ранку в Москві вручено ноту радянського уряду послу Польщі Вацлаву Гжибовському. У документі наголошувалося на “фактичному припиненні існування Польської держави й польського уряду та припиненні внаслідок цього дій договорів, укладених між СРСР і Польщею”, робилися спроби обґрунтувати доцільність введення радянських військ на польську територію. “Польща, – йшлося в документі, – перетворилася на зручне поле для всяких випадковостей і несподіванок, які можуть створити загрозу для СРСР”. Польський посол відмовився прийняти ноту, вказавши, що “це було б несумісним із гідністю польського уряду”.
О 5.00 ранку два великих угруповання радянських військ (сім армій, одна кінно-механізована група, 617 588 чоловік, 4954 гармат і мінометів, 4733 танків, 3298 літаків) перетнули польський кордон, склавши Український і Білоруський фронти. Українському фронту протистояли полки “Сарни”, “Здолбунів”, “Чортків” Корпусу охорони пограниччя – загалом лише 12 тис. бійців; опір тривав не більше двох годин. Для прикладу: при взятті Тернополя загинуло троє й поранено 37 радянських бійців; у полон потрапили 600 польських вояків. Голова Раднаркому СРСР В’ячеслав Молотов виступив із промовою по радіо, повідомивши про виданий радянським військам наказ – перейти кордон Західної України і “взяти під свій захист життя і майно населення Західної Украни та Західної Білорусії”.Оприлюднено листівку-звернення “До робітників і селян Західної України”: “Ми йдемо до вас, наших братів, щоб допомогти вам звільнитися від гніту польських панів”
1941 – до штабу Південно-Західного фронту надійшов наказ ДКО СРСР залишити Київ
1944 – у Київському державному університеті ім. Т. Шевченка засновано факультет міжнародних відносин
1954 – на острові Нова Земля створено радянський ядерний полігон
1957 – У Мексиці одружились італійська актриса Софі Лорен і режисер Карло Понті.
1976 – Під час урочистої церемонії в Каліфорнії американське космічне агенство НАСА представило публіці свій перший космічний човник — “Ентерпрайз”, — виробництво котрого тривало близько десятиліття і обійшлось майже в 10 мільярдів доларів. Перший пробний політ “Ентерпрайз” відбувся наступного року, а 12 квітня 1981 року на ньому був здійснений справжній дводенний політ в космос.
1978 – У Білому Домі у Вашингтоні єгипетський президент Анвар Садат та ізраїльський прем’єр-міністр Менахем Бегін підписали Кемп-Девідську угоду, що стала результатом 12-денних переговорів у заміській резиденції президента США Джиммі Картера. Згідно з нею, Ізраїль виводив свої війська з Сінайського півострова, окупованого в 1967 році, країни встановлювали дипломатичні стосунки у повному обсязі, визначали режим судноплавства Суецьким каналом і закладали основи повноцінного мирного договору, підписаного в травні 1979 року. За цю угоду в 1978 році Садат і Бегін були нагороджені Нобелівською премією миру.
1980 – У Ґданську на зборах представників страйкових комітетів Польської Народної Республіки було утворено Незалежну самоврядну профспілку «Солідарність», керівний орган якої очолив 37-річний електрик Лех Валенса. Профспілка, що об’єднала не лише робітників, але й інтелігенцію, селян та студентів, перетворилася на могутній громадський рух, що за публічним завданням захисту соціально-економічних прав трудівників формував громадянське суспільство та вів до демократизації країни.
1983-го року – На щорічному конкурсі краси Ванесса Вільямс завоювала титул “Міс Америка” і стала першою чорношкірою жінкою, котра здобула цю нагороду за 62-літню історію конкурсу. Наступного року Ванесса Вільямс встановила ще один своєрідний рекорд – за відверті фотознімки у журналі Penthouse вона стала першою Міс Америки, котру позбавили цього титулу.
У 1989 році у Чернівцях відкрився перший фестиваль української пісні “Червона рута”. На фестиваль приїхали близько 50 вокально- інструментальних ансамблів, близько 40 поп-музикантів, 30 рок-гуртів, близько 50 бардів. Загалом було понад 500 виконавців із України, Канади, Аргентини, США, Польщі, тодішніх Югославії і Чехословаччини. Щодня протягом фестивалю загони міліції перевіряли у людей наявність національної символіки, щоб її не проносили на стадіон. Серед переможців у різних категоріях Василь Жданкін, Андрій Миколайчук, «Сестричка Віка», «Кому вниз», «Брати Гадюкіни», Едуард Драч, Віктор Морозов. На заключному концерті фестивалю Василь Жданкін вперше зі сцени часів радянської України виконав «Ще не вмерла Україна». Це була перша і єдина «Червона рута», де зійшлися емоції, всі бажання, мрії про свою країну. Наступні фестивалі були, але просто інші. Це було піднесення і розуміння того, що народжується нова українська музика, яка була дуже оригінальна і цікава, що народжується своя вільна країна. Про це всі думали і очікували. Від першого фестивалю почався музичний простір, який потім перетворився у шоу-бізнес. У 1989 році у Чернівцях не лише зазвучала україномовна пісня, заявили про себе українські музиканти, там сформувалося середовище людей, які згодом стали активними учасниками Революції на граніті, загалом протестного руху в Україні, люди, які формували громадську думку і творили українську культуру на початку 90-х років.
1989 – у Львові люди зі свічками в руках створили живий ланцюг, вшановуючи пам’ять жертв сталінщини, що загинули 50 років тому під час прилучення західних земель України до СРСР.
Відправлено молебень за жертвами радянської окупації Західної України. Відбулася маніфестація з вимогою легалізації Української греко-католицької церкви. На вулиці вийшли загалом майже 200 тис. людей.
1991 – востаннє званням Героя Радянського Союзу (Золота зірка № 12772) нагородили лейтенанта Внутрішніх військ Олега Бабака, уродженця Пирятинського району Полтавщини (посмертно) – за мужність і героїзм при захисті населення в Нагірному Карабаху.
1994 – у Львові почався дводенний Всесвітній конгрес українців Холмщини і Підляшшя. Вперше на території України зібралися представники українців, депортованих польським комуністичним режимом у 1944 р. під час операції “Вісла”
2006 – у Придністровській Молдовській Республіці відбувся референдум про незалежність.
Більше 97% виборців підтримали “курс на незалежність ПМР і подальше вільне приєднання Придністров’я до Російської Федерації”; майже 95% виступили проти входження ПМР до складу Республіки Молдова
2006 – В Будапешті почались масові виступи, викликані оприлюдненням аудіозапису з висловлюваннями прем’єр-міністра Ференца Дюрчаня, з яких випливало, що він брехав виборцям навесні 2006 року, прикрашаючи економічне становище в країні. Поштовхом до початку виступів був 25-хвилинний запис зустрічі Дюрчаня з функціонерами Угорської соціалістичної партії, що відбулася невдовзі після перемоги соціалістів на парламентських виборах у квітні 2006 року. Дюрчань на цьому записі визнав, що економічна політика Угорщини була «найтупішої в Європі», а краху уникнути вдалося випадково — лише завдяки «провидінню, великій кількості грошових коштів у світовій економіці і сотням вивертів».