Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю телеканалу ICTV прокоментував розслідування «Слідство.Інфо» за матеріалами Pandora Papers про офшори. Зокрема, заявив, що у матеріалі не побачив «нічого нового» і що команда Кварталу займалася «виключно творчістю», а не відмиванням грошей.

«Чесно кажучи, сюжет не дуже. Я кажу вам як професіонал. Чому? Тому що, по-перше, нічого нового. Це було для мене як дежавю. У 2019 році все те саме кіно я бачив на каналах олігарха Порошенка, який показував, тому що розумів, що проти мене нічого немає, “бруду” ніякого немає. І навіть якщо ви подивитеся дебати, здається, навіть там він це кричав зі сцени: «Гроші” Квартал “отримував від” ПриватБанку “, від Коломойського». Все це стара історія, я все це чув, все це бачив, всі ці деталі. Радує, що жодної нової деталі я не побачив. Це говорить про те, що з 2019 року на мене, як на президента України, нічого товариш Петро так і не знайшов», – сказав Володимир Зеленський.

Він не став заперечувати, що в 2012 році використовував офшорні компанії та пояснив це, як і раніше коментували в Офісі президента, тиском на бізнес у той час.

Читайте також: Анна Бабінець про «Офшор 95» і його наслідки: «Найбільше своїй репутації шкодить сам Зеленський — тим, що мовчить»

«За часів пана Януковича тоді всі структуризували свій бізнес, особливо бізнес, пов’язаний з телебаченням, зі ЗМІ. Всі канали мали компанії за кордоном, абсолютно всі. Тому що це була можливість, щоб на тебе політика не впливала. У “Квартала 95” була сатира, на яку всі тиснули, всі хотіли впливати. Податкова ходила до нас якщо не щодня, то щотижнево, і для таких речей було… називалося “структурування бізнесу” студії “Квартал 95”. Відкривались компанії за кордоном, окрім тих багатьох компаній, які були на території України. Особисто я без бюджетів, без держави побудував бізнес в Україні з нуля. Відмиванням в 2012 році ніяких грошей, і з 2012, і з 2001, і з 2019 не займався ні я, ні жоден член студії “Квартал 95”. Ми займалися виключно творчістю», – сказав президент.

Водночас він не відповів на питання, які лишаються відкритими після виходу журналістського розслідування: чому офшорні фірми досі не закриті, чи отримує Зеленський від них дивіденди тощо.

Нагадаємо, 3 жовтня 2021 року вийшов фільм «Слідства.інфо» «Офшор 95: таємниці бізнесу президента Зеленського» про офшорний бізнес Володимира Зеленського та його оточення. «Детектор медіа» аналізував цей матеріал та висвітлював резонанс, який спричинив її вихід (починаючи від спроби зриву прем’єри).

Цей фільм став частиною міжнародного розслідувального проєкту Pandora Papers — глобального витоку документів про офшорні компанії, який розробляла міжнародна мережа The International Consortium of Investigative Journalists.

Журналісти-розслідувачі «Слідства.інфо» розповіли про мережу офшорних фірм, які належать президенту Зеленському та його колишнім колегам по «Кварталу 95». Фірми були створені давно, про деякі з них знали раніше, а про переведені на офшорні рахунки «Кварталу» 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським, говорили ще під час президентських виборів. Але зараз журналісти змогли підтвердити ці зв’язки документально.

Замість Зелеського «Офшор 95» коментував радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, а також голова фракції «Слуги народу» Давид Арахамія. Їхні аргументи загалом зводилися до того, що реєструвати свій бізнес в офшорах — це нормально. Генпрокурорка Ірина Венедиктова сказала, що достовірність матеріалів розслідування під питанням, а розслідуванням справи «Приватбанку» займається Національне антикорупційне бюро України. Водночас більшість телеканалів олігархічних груп промовчала або дуже побіжно висвітлила результати розслідування.