Православна церква 28 жовтня вшановує пам’ять святого Євфимія Солунського. У народі свято назвали “Юхимій Осінній”. Преподобний Євфимій Солунський до постригу носив ім’я Микита. Євфимій народився у християнській родині. Мати наполягла, щоб він рано одружився. Коли хлопцеві виповнилося 18 років, він залишив дружину і дочку і відправився в монастир на горі Олімп, де прийняв постриг. За кілька місяців до своєї смерті Євфимій відправився в Палестину. Звідти його мощі були перевезені в Салоніки, де зберігаються і сьогодні в базиліці Святого Димитрія.

В Україні – День звільнення від німецько-фашистських загарбників. Вже майже досконально вивчені всі масштаби цієї згубної війни. Її причини, її наслідки. Перемога. Це була перемога зі сльозами на очах. Це були сльози радості і одночасно сльози горя. Це був кульмінаційний результат ряду наступальних операцій, найбільш значимі з яких: Донбаська – з 13-го серпня по 22-е вересня 1943-го року, Корсунь-Шевченківська операція – з 24-го грудня 1943-го по 17-е лютого 1944-го року, Львівсько-Сандомирська – з 13-го липня по 29-е серпня 1944-го року і заключна Східно-Карпатська операція, яка була розпочата військами і з’єднаннями радянської армії з 8-го вересня 1944-го року і призвела до остаточного звільнення та вигнання останніх гітлерівських загарбників з території України 28-го жовтня 1944-го року. До кінця війни залишалося ще пів року.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день анімації, День дикої їжі, Міжнародний день вина “Каріньян”, Всесвітній день дзюдо, День бабусь та дідусів в Україні

28 жовтня увійшло до історії людства такими подіями:

312 • У битві біля Мульвієвого мосту поблизу Риму претендент на престол Костянтин отримав перемогу над військами узурпатора Максенція і фактично, хоча і без офіційного визнання, став одноосібним правителем Західної Римської імперії.

28 жовтня 1237 вперше був в історичних документах згаданий Берлін. Тобто це - День народження міста.

У 1492 році Колумб висадився на Кубі.

1538 - у Санто-Домінго (Домініканська Республіка) папською буллою засновано університет - реорганізовано семінарію монахів-домініканців. Університет святого Томи Аквінського - найстаріший у Новому Світі

1617 • В урочищі Суха Вільшанка поблизу Таращі на Київщині між Річчю Посполитою і Запорожжям укладено угоду, за якою козацький реєстр встановлювався в 1 тисячу осіб, перед якими встановлювалось головне завдання – несення прикордонної служби, а також підтримання внутрішнього миру в Україні. Гетьман реєстрового Війська Запорозького обирався на козацькій раді, а затверджувався королем. Суворо заборонялися походи козаків на Крим і Туреччину, підтримання стосунків з представниками іноземних держав. Прийнятим на державну службу гарантувалося: право вільного господарювання, власне адміністративне підпорядкування та судочинство, звільнення від феодальних повинностей, які покладалось на селян.


1628 • Після 13-місячної облоги королівські війська за наказом першого міністра Франції кардинала Рішельє захопили гугенотську "державу в державі" фортецю Ла-Рошель. Ла-Рошель мала статус вільного міста, влада в якому належала гугенотському купецтву і духовенству, і на думку Рішельє її стратегічне положення дозволяло іноземним єдиновірцям гугенотів несподівано напасти на Францію.

1672 • У Бучачі (нині — Тернопільської області) між Річчю Посполитою і Османською імперією укладено мирний договір, який підвів підсумок першого етапу Польсько-турецької війни, у якій козацьке військо Петра Дорошенка воювало проти поляків у союзі з османцями. За умовами Бучацького договору до Османської імперії відійшли Подільське воєводство (від Бучача — по Брацлав), на Брацлавщині і Південній Київщині, з якої виводились всі польські залоги, визнавалася влада Петра Дорошенка і Річ Посполита зобов'язувалася сплатити Османській імперії контрибуцію за зняття облоги Львова і щорічно платити 22 тисячі золотих дукатів данини. Бучацький мирний договір був відхилений сеймом і Польсько-турецька війна продовжилась до укладення Журавненського договору 1676 року.

У 1707 році стався землетрус в Японії, воно забрало життя близько 5 тисяч осіб.

1708 • Після отримання від російського царя Петра I наказу надіслати війська на допомогу російській армії, що вела бої в Литві, в той час як вся Україна була окупована царськими військами, Іван Мазепа виступив проти Петра I і оголосив про союз України з Швецією. Була укладена відповідна угода, що передбачала політичний статус України як незалежної держави по обидва боки Дніпра, з гарантіями непорушності "границь її, вільностей законів, прав і привілеїв ... аби Україна вічними часами тішилася своїми правами і вільностями без жодної шкоди". Це рішення гетьмана не знайшло однозначної підтримки серед козацької старшини, для котрої антиросійський виступ Мазепи виявився повною несподіванкою, і було засуджене православним духовенством, котре з подачі Петра I піддало Мазепу анафемі, а його вчинок трактувало як підпорядкований особистій вигоді.

1813 • Карл Теодор фон Дальберг, примас Рейнського союзу, зрікся титулу великого герцога франкфуртського, подарованого йому Наполеоном. До ліквідації у грудні герцогства ним управляв Ежен де Богарне.

1831 - англійський учений Майкл Фарадей продемонстрував першу динамо-машину

У 1886 році відбулося офіційне відкриття Статуї Свободи в Нью-Йорку. Вона подарована Францією на честь столітньої річниці незалежності США і на знак дружби між двома державами. Статуя прибула в Нью-Йорк 17 червня 1886 року на борту французького пароплава "Ізері". Транспортувалася в розібраному вигляді - була розділена на 350 частин, упакованих в 214 ящиків. Протягом чотирьох місяців її збирали і монтували на гранітний п'єдестал перед будівлею суду на території форту Вуд. Статуя Свободи є символом США.

Богиня Свободи тримає факел в правій руці і подобу книги (таблички) в лівій. Напис на табличці говорить: "JULY IV MDCCLXXVI" ("4 липня 1776") - дата підписання Декларації Незалежності. Одна нога статуї спирається на розбиті кайдани. Сім зубців в її короні символізують сім морів або сім континентів. Висота від землі до кінчика факела - 93 метри, висота самої статуї, від верху п'єдесталу до факела - 46 метрів. Статуя була побудована з тонких листів міді, викарбуваних в дерев'яних формах. Сформовані листи потім були встановлені на сталевий каркас. У 1886-1916 роках Статуя Свободи була доступна туристам, які могли забратися на саму її вершину. З корони статуї відкривався великий вид на нью-йоркську гавань.

Зараз відкрито лише сходи на п'єдестал. Всередині цоколя знаходиться Музей заселення Америки та історії самої статуї. За більш ніж вікову історію статуї її кілька разів ремонтували і вдосконалили. Останні великі роботи проходили в 1986 році, до Дня сторіччя Статуї Свободи. У 1984 році вона була внесена до списку об'єктів, що знаходяться під особливою охороною ЮНЕСКО.


1893 • У Санкт-Петербурзі за дев'ять днів до своєї смерті Петро Ілліч Чайковський диригував на прем'єрному виконанні своєї Шостої симфонії (Патетичної).

1914 • Австрійський суд в Сараєві виніс вирок змовникам, що організували вбивство ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружини Софії. Вбивця Гаврило Принцип уник смертної кари, оскільки на момент здійснення злочину був неповнолітнім, і отримав максимально можливий термін увя'знення — 20 років. Він помер у 1918 році.

У 1914 році фірма "Kodak" оголосила про початок роботи над створенням технологій кольорової фотографії.

1918 • В умовах військової поразки і розпаду Австро-Угорської імперії створений влітку в Празі Національний комітет, в котрий увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив про створення незалежної Чехословацької республіки, президентом котрої став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик.

1919 • Всупереч вето президента Вільсона, конгрес США прийняв закон про заборону виробництва, перевезення і продажу алкогольних напоїв («сухий закон»; до алкогольних були віднесені всі напої, міцністю понад 0.5%), ініціатором котрого були впливові релігійні громади, які вважали алкоголь джерелом соціального зла. «Сухий закон» було введено в дію Вісімнадцятою поправкою до Конституції США, що була ратифікована 16 січня 1919 року, і набула чинності 17 січня 1920 року.

1919 • В Олександрівську (нині — Запоріжжя) розпочав роботу з'їзд представників від селян, робітників і повстанців визволених Революційно-повстанською армією України (махновців) кількох повітів Катеринославської і Таврійської губерній. Серед іншого він розглянув принципи облаштування нового життя і вперше за роки бурхливої революційної діяльності презентував анархо-махновську політичну програму на основі ідеї "вільних рад". Махновська радянська республіка припинила своє існування влітку 1921 року, коли коли переслідуваний більшовиками Нестор Махно був змушений перейти румунський кордон.

1920 • Розпочався генеральний наступ червоноармійців і махновців, які уклали з більшовиками союз про спільні дії проти Петра Врангеля, на кримському напрямі. Головний удар було завдано з Каховського плацдарму. Під загрозою оточення 3 листопада білогвардійські війська були змушені відступити до Перекопу і 16 листопада зазнали остаточної нищівної поразки.

1929 - перша дитина народилася на борту літака (дочка подружжя Еванс над Маямі)

1940 • Президія Верховної Ради СРСР прийняла указ про депортацію у східні регіони країни за звинуваченням у "сприянні фашистам" цілого народу — калмиків. Згодом аналогічні укази були прийняті і щодо інших потенційно "небезпечних" народів і до червня 1944 в райони Сибіру та Середньої Азії було виселено 140 тисяч калмиків, 200 тисяч кримських татарів, 400 тисяч чеченців, 100 тисяч інгушів, 80 тисяч карачаєвців і 40 тисяч балкарців.

1941 - у Києві почав діяльність Український Червоний Хрест, оголосивши про збір коштів і продовольства для поранених та полонених червоноармійців

У 1965 році в США був відкритий найбільший монумент у світі, сталева арка "Ворота на захід". Він був спроєктований фінським архітектором Ееро Сааріненом в 1947 році. Висота і ширина арки в основі становить 192 метри. На її вершині є оглядовий майданчик, видимість з якого у ясну погоду становить до 50 кілометрів. Загальна вартість проекту склала 30 мільйонів доларів. Арка складається зі з'єднаних зварюванням 43 сегментів трикутного перетину. Споруджена з нержавіючої сталі, вона стала найвищим монументом в США і видно з відстані тридцяти миль. Арка здатна витримувати землетруси в 5-6 балів і сильні вітри. Як стверджують проектувальники, ця монументальна сталева веселка повинна простояти рівно тисячу років. Що з нею трапиться, після цього терміну, залишається лише здогадуватися.

1973 • Шість арабських держав — експортерів нафти оголосили ембарго на її поставки до США та Нідерландів на знак протесту проти їх проізраїльської позиції в Жовтневій війні між Ізраїлем та Сирією і Єгиптом, що почалась 6 жовтня.

1989 • Верховна Рада України ухвалила закон про державний статус української мови (Закон «Про мову в Українській РСР»).

У 1995 році сталася пожежа в Бакинському метро - найбільший за кількістю жертв інцидент в історії всіх метрополітенів світу. Згідно з офіційними даними, в результаті пожежі загинули 289 пасажирів, у тому числі 28 дітей. Число поранених склало 270 осіб. За однією з версій, причиною загоряння двох вагонів у тунелі був вибух

2005 • У північно-західному передмісті Парижа почалися масові заворушення які до 4 листопада поширилися на 20 передмість. За даними поліції, за сім днів заворушень було спалено близько 400 машин, кілька адміністративних будинків і магазинів.

2009 - Ангела Меркель призначена федеральним канцлером ФРН на другий термін. Вона стала першим німецьким політиком, що вдруге став главою уряду від різних коаліцій (раніше - ХДС/ХСС + соціал-демократи, із жовтня 2009 р. - ХДС/ХСС + Партія вільних демократів)

Тетяна КОНДРАТЬЄВА