Вінниця увійшла у трійку лідерів конкурсу у рамках проєкту EU4Culture , який впроваджує Ґете-Інститут, та отримала 30 тисяч євро на створення Стратегії розвитку культури громади. Попереду робота над формуванням головного документу для культурної сфери Вінниці, який планують презентувати навесні 2022 року. 11 листопада представники Вінницької громади взяли участь у церемонії нагородження міст-переможців у Києві.

Міський голова Сергій Моргунов привітав на своїй сторінці у фейсбуці всіх, хто цікавиться культурним життям Вінниці, адже таке досягнення у конкурсі грантів допоможе створити важливий стратегічний документ для громади.

«Вінниця має десятилітній досвід стратегічного планування. І участь у проєкті EU4Culture відкриє додаткові можливості для якісної підготовки нового документа – Стратегії розвитку культури. У нашій візії Вінниця 3.0 – це пульсуюче місто, де вирує життя і відбуваються різні активності. Ми претендуємо на статус культурної столиці Центральної України. І необхідно мати чіткі пріоритети, щоб досягти цієї мети. Написання стратегії не для галочки – це кропіткий процес. І важливо, що понад 90% вінничан готові долучитися до цього, як засвідчило проведене до Дня міста анкетування. Для мене це показник зрілості нашої громади», – каже Сергій Моргунов.


Грантову програму EU4Culture для нестоличних міст Ґете-Інститут оголосив в кінці травня цього року. Вона передбачає надання грантових коштів для місцевого самоврядування та громадських організацій на розробку культурних стратегій громад. Департаментом культури Вінницької міської ради було подано відповідну заявку на участь .

Проєкт складається з трьох етапів. Спочатку розглянули заявки від 25 громад. З них конкурсна комісія відібрала п'ять, у тому числі й Вінницю, для участі у другому етапі. Цим учасникам виділили по тисячі євро грантових коштів на формування інформації для написання Стратегій.

«На цьому етапі до розробки стратегії залучено  ТОВ "Центр стратегічного розвитку територій" м. Мелітополь, члена ESOMAR Європейська асоціація дослідників громадської думки і маркетингу, кафедру арт-менеджменту та івент-технологій Національної академії керівних кадрів культури і мистецтва м.Києва, – каже директор департаменту культури міської ради Максим Філанчук. – Провели SWOT-аналіз нинішнього стану культури в нашій громаді, опитали близько 400 респондентів на День міста щодо задоволеності культурним обслуговуванням, щоб побачити реальну потребу культурних трансформацій нашої громади».

Як розповів перший заступник директора департаменту культури міської ради Олексій Циганков, серед сильних сторін Вінниці у аналізі виокремили  зручне географічне розташування, європейський напрямок розвитку  територіальної громади, інтеркультурність, конкурентоспроможний культурний продукт, зацікавленість мешканців громади у їх потенційному залученні до розробки Стратегії, а також доступність культурно-мистецьких освітніх практик для різних соціально вікових груп.

На основі поданої інформації конкурсна комісія відібрала трьох переможців: Вінницю, Рівне, Полтаву. Ці територіальні громади потрапили у третій тур, вони отримали по 30 тисяч євро на написання стратегії.

«Наш наступний крок – написання Стратегії розвитку культури. Важливо, що для цього будуть направлені не бюджетні кошти, а грантові. До процесу створення цього важливого документу залучать експертів, стейкхолдерів та обов'язково громадськість. Презентувати Стратегію розвитку культури плануємо в наступному році. Вінниця буде однією з перших територіальних громад, яка матиме такий документ», – каже заступниця міського голови Галина Якубович.

На фінальний етап конкурсу троє лідерів мають подати проєкти своїх Стратегій. Та громада, яка переможе, отримає 300 тисяч євро на реалізацію  документу.