Офіціант із Донецька відмовився спілкуватись українською із клієнтами у Піца Беатріче на Поділлі… В закладі вважають, що скарга на російську є “політично вмотивованою”?

В неділю 5-го грудня у Вінниці в ресторані італійської кухні “Pasta e Vino – Piazza Beatrice” на Поділлі офіціант відмовив відвідувачам у обслуговуванні українською мовою.

Юлія та Михайло Рюхови написали скаргу мовному омбудсмену з цього приводу…

А у відомому закладі спершу це  порушення мовного законодавства в  назвали “політично вмотивованим”. Але згодом вибачились за свого офіціанта, бо він із Донецька…

Як пише у соцмережі повідомляється  Юлія Рюхова вона із чоловіком сиділи у ресторані “Pasta e Vino – Piazza Beatrice” на Поділлі.

І під час відвідування ресторану 5 грудня на прохання її чоловіка спілкуватись з ними українською, офіціант відповів, що, очевидно, спілкування російською – це його “конституційне право”.

За словами Юлії «адміністраторка, яку покликав її чоловік Михайло, спробувала виправдати офіціанта, сказавши, що він з Донецька.»

Далі чоловік користувачки – колишній журналіст одного із сайтів Вінниці, написав відгук в Google про ситуацію, що склалась. У відповідь заклад назвав цю оцінку закладу від клієнта “політично вмотивованою”:

На сторінці пані Юлії вказано, що вони вже звернулись до мовного омбудсмена.

Згодом у коментарі до допису Юлії Рюхової від імені ресторану було зазначено, що “Нам прикро, що цей інцидент мав місце статися. Звісно ж ми приділимо додаткову увагу цьому питанню та переконані, що більше такого не станеться.”

Станом на 6 грудня 2021 року у google-відгуках до ресторану десятки несхвальних відгуків, зокрема, щодо порушення мовного законодавства закладом.

На частину з них заклад відповідає дубльованим повідомленням, що підтримує вимоги мовного законодавства та просить не оцінювати роботу закладу за вказаним інцидентом:

Як знівелювати роботу команди, довжиною у 12 років, у побудові ресторану?

Вихідними у нас трапилась ситуація, коли наш офіціант в силу власних переконань не перейшов на українську мову на прохання відвідувача.

Можливо, прохання було жорстке, можливо ні. Це не важливо. Важливо те, що ресторан завжди намагається догодити своїм відвідувачам, що можна побачити по реальним оцінкам реальних відвідувачів.

Так, ми не застраховані від людського фактору.

Ми визнали одразу помилку нашого співробітниката та працюємо над тим, щоб ситуація ніколи не повторилась.

Наша команда - це люди, фанати своєї справи, разом ми пережили локдауни, карантинні обмеження, фінансові втрати, виїзди наших колег закордон.

Завжди з відкритістю сприймаємо всі уроки та рекомендації, що дають нам наші гості.

Показником цього є високі оцінки, які залишають нам відвідувачі ресторану. Високі рейтинги - 4.9, у Google та FaceBook.

Все це відгуки наших відвідувачів, за кожен з яких ми вдячні, адже вони дають нам можливість ставати кращими.

Та наразі, спекулюючи болючим мовним питанням, наші зусилля намагаються нівелювати. Знищити бізнес, який дає роботу нашій команді та працює на авторитет міста.

Наша команда - це 28 офіційних робочих місць для людей, які обрали українську мову не за велінням закону, а за покликом серця. Навіть цей офіціант, що має іншу думку щодо мови спілкування, залишився в Україні, а не поїхав працювати за кордон.

Ми проявляємо свою любов до України, роботою у складних економічних реаліях, дотримуючись при цьому усіх правил та вимог законодавства. Нам важливо показувати реальну роботу та реальні справи, допомагати тим, хто це потребує, та допустити право на помилку і дати змогу людині виправитись.

Ми бажаємо, щоб роботу нашого ресторану оцінювали за смаком наших страв, якістю обслуговування, сервісом та атмосферою.

І хочеться додати тезу з рядків Ліни Костенко, з яких в сучасних реаліях нам всім потрібно повчитись.

І в житті, як на полі мінному, я просила в цьому сторіччі хоч би той магазинний мінімум:

– Люди, будьте взаємно ввічливі! – і якби на те моя воля, написала б я скрізь курсивами:

– Так багато на світі горя, люди, будьте взаємно красивими!

Нагадаємо, що із 16 січня 2021 року в Україні набули чинності ст. 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Стаття передбачає, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова.

Відтак, підприємства, установи та організації всіх форм власності, фізичні особи – підприємці, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари (послуги), у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою.