7 грудня відбулись громадські слухання з приводу обговорення проєкту бюджету Вінницької міської територіальної громади на 2022 рік. Вінничани мали можливість ознайомитись з проєктом головного фінансового документа на наступний рік, отримати відповіді на свої питання, висловити власне бачення щодо наповнення бюджету та спрямування коштів в наступному році.
На початку громадських слухань заступник міського голови Андрій Очеретний коротко розповів про проєкт бюджету Вінницької громади на 2022 рік.
«Бюджет громади за доходами визначено у розмірі 5490,5 млн грн. Щодо видатків, то як і в попередні роки, вони є соціально спрямованими. Загальна сума видатків бюджету на фінансування соціально-культурної сфери та заходи, пов’язані з соціальним захистом населення, складають майже 62%. Також ми розуміємо, що, на жаль, пандемія COVID-19 у 2022 році не закінчиться, тож для підтримки медичних закладів у бюджеті передбачаємо 27,9 млн грн на придбання медикаментів, оплату послуг з подачі кисню, облаштування кисневих точок. Також передбачаємо гроші на виплату муніципальної надбавки працівникам закладів охорони здоров’я», – зазначив заступник міського голови Андрій Очеретний.
Проєкт бюджету презентувала директорка департаменту фінансів міської ради Наталія Луценко. Вона розповіла про основні особливості бюджетного процесу 2022 року. Серед них – запровадження середньострокового бюджетного планування як послідовної бюджетної політики, яка дозволить забезпечити фінансову стабільність громади.
«Формування проєкту бюджету на 2022 рік здійснювалось в умовах спільної роботи департаментів, відповідно до вимог Бюджетного та Податкового кодексів України, з урахуванням прогнозних показників соціально-економічного розвитку України, показників проєкту Програми економічного і соціального розвитку ВМТГ на 2022 рік, а також досягнутого рівня виконання бюджету в 2021 році з дотриманням принципів: реалістичності та збалансованості всіх показників бюджету, фінансового забезпечення пріоритетів, цілей та заходів, передбачених Стратегією розвитку Вінницької міської територіальної громади до 2030 року, ефективності використання бюджетних коштів», – розповіла директорка департаменту фінансів міської ради Наталія Луценко.
Доходи бюджету
Бюджет на 2022 рік за доходами сформовано в обсязі 5490,5 млн грн, що на 14,7% більше бюджету поточного року. Основну роль у формуванні бюджету займає загальний фонд. Від власних і закріплених доходів до загального фонду заплановано отримати 4389,5 млн грн, що на 17% більше порівняно з минулим роком. Основними бюджетоутворюючими податками у 2022 році залишаються податок на доходи фізичних осіб, плата за землю, акцизний податок, єдиний податок, податок на нерухоме майно.
«Від ПДФО у 2022 році плануємо отримати 2859,4 млн грн, враховуючи перспективи економічного розвитку громади. А також збільшення нормативу відрахувань до бюджетів територіальних громад ПДФО на 2022 рік з 60 до 64%. Це було передбачено Меморандумом про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії для підтримки теплоенергетики та сталого проходження опалювального сезону 2021/2022 років, який укладено між урядом та Палатою місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад, Всеукраїнською асоціацією місцевого самоврядування «АМУ», – каже директорка департаменту фінансів міської ради Наталія Луценко.
Щодо трансфертів з інших бюджетів в 2022 році до бюджету Вінницької міської територіальної громади передбачено надходження в сумі 906 млн грн. В їх основі – освітня субвенція з державного бюджету та інші субвенції в галузі «Освіта», на які приходиться 96,3% трансфертів.
Спеціальний фонд, який складає 3,5% всіх доходів бюджету, сформовано в сумі 195 млн грн.
Найбільшою складовою спеціального фонду є субвенція з державного бюджету на реформування регіональних систем охорони здоров’я для реалізації спільної з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проєкту по будівництву кардіоцентру в сумі 22,9 млн грн. Доходи бюджету розвитку заплановано в сумі 69 млн грн. Від власних надходжень бюджетних установ заплановано отримати 94,4 млн грн.
Для фінансування видатків бюджету розвитку планується передати кошти із загального фонду бюджету в сумі 1023,4 млн грн. Крім того, до бюджету розвитку заплановані запозичення в сумі 380 млн грн, з них 180 млн грн – для реконструкції аеровокзалу та 200 млн грн – для термомодернізації 9 закладів освіти та закладу охорони здоров’я. Таким чином, загальний фінансовий ресурс бюджету розвитку сформовано в сумі 1472,4 млн грн.
Видатки бюджету
Відповідно до обсягу власних доходів та переданих з інших бюджетів субвенцій та дотацій, загальний обсяг видатків бюджету на 2022 рік визначено в сумі 5763,8 млн грн. Видатки за рахунок власних доходів збільшилися на 28,6% і склали 4834,8 млн грн. 929 млн грн – видатки за рахунок субвенцій та дотацій з державного і обласного бюджетів.
Видатки загального фонду повністю забезпечують потребу у поточних видатках галузей. Їх обсяг визначено в сумі 4272,1 млн грн. В бюджеті в повному обсязі врахована потреба в коштах на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери і проведення розрахунків за енергоносії та комунальні послуги, які споживаються бюджетними установами.
Структура видатків загального фонду бюджету на 2022 рік залишається без змін, за виключенням ПТНЗ, фінансування яких з бюджету громади відновлюється в зв’язку із завершенням в 2021 році реалізації пілотного проєкту, згідно з яким ПТНЗ в 2020-2021 роках фінансувалися з обласного бюджету та за рахунок субвенції з бюджету ВМТГ для навчання учнів громади (30% загальної вартості).
Структура видатків вказує на соціальну спрямованість бюджету, адже майже 62% всіх видатків загального фонду направляється на утримання соціально-культурної сфери та соціальний захист населення.
Видатки по захищених статтях також мають значну частку у видатках загального фонду бюджету (68,9%).
Обсяг видатків по галузі «Освіта» на 2022 рік визначено в сумі 2204,8 млн грн, що на 35,2% більше проти планових показників 2021 року. Обсяг передбачених видатків забезпечуватиме функціонування 128 бюджетних установ.
В 2022 році заклади усіх рівнів надання медичної допомоги отримають пряме фінансування від Національної служби здоров’я України. Разом з тим, держава не забезпечує надання всіх медичних послуг відповідно до потреби. Тому роль місцевих бюджетів у цьому питанні залишається вагомою, особливо в умовах захисту від COVID-19. На 2022 рік на галузь «Охорона здоров’я» в проєкті бюджету передбачено 189,9 млн грн.
Визначений обсяг видатків бюджету планується направити на забезпечення готовності закладів охорони здоров’я для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 – 27,9 млн грн, надання населенню міста медичних послуг – 23,4 млн грн, оплату комунальних послуг та енергоносіїв.
В проєкті бюджету 2022 року видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення передбачені в обсязі 234,6 млн грн, що на 44,8% більше показників 2021 року.
Обсяг видатків на утримання закладів та проведення заходів у галузі «Культура і мистецтво» в 2022 році за рахунок коштів бюджету визначено в обсязі 100,8 млн грн, що на 39,5% більше, ніж у 2021 році.
На утримання закладів та проведення заходів з фізичної культури і спорту в бюджеті заплановано 94,1 млн грн, це на 23% більше за показник 2021 року.
Для роботи житлово-комунального господарства на 2022 рік в загальному та спеціальному фондах бюджету передбачено видатки в сумі 816,2 млн грн.
Для забезпечення стабільної та безпечної роботи міського транспорту в бюджеті заплановано майже 356,8 млн грн, що на 19,3% більше попереднього періоду.
Витрати спеціального фонду сформовано в сумі 1491,7 млн грн, які включають видатки бюджету розвитку – 1365,8 млн грн, цільових фондів міської ради – 6,1 млн грн, бюджетних установ за рахунок власних надходжень – 94,4 млн грн, а також будівництво кардіоцентру за рахунок субвенції з державного бюджету – 22,9 млн грн.
«Підсумовуючи інформацію по проєкту бюджету, хочу сказати, що бюджет 2022 року є бюджетом стабільності, тому що по всіх галузях, які отримують кошти з бюджету, заплановано необхідні видатки для їхнього стабільного функціонування. Щодо бюджету розвитку, то його видатки заплановані в сумі 1365,8 млн грн та зростають порівняно з бюджетом 2021 року майже в 1,5 рази. Частка в загальному обсязі бюджету становить 23,7% і зростає порівняно з показником поточного року. Це ще раз підтверджує курс влади на розвиток громади», – наголосила директорка департаменту фінансів міської ради Наталія Луценко.