Але чи вигідно найбагатшому бізнесменові країни розгортати повномасштабне протистояння проти Володимира Зеленського, представників уряду та, врешті-решт, звичайних українців, що можуть постраждати від подібного сценарію подій. Про все це та своє ставлення до можливого конфлікту впливового олігарха з президентом України розповідає народний депутат, обраний у Вінниці, Максим Пашковський. Далі — пряма мова.

– Чи всі українці розуміють, хто такий Ахметов?

– Ринат Ахметов за останні 20-25 років перетворився зі звичайного підприємця з «лихих 90-х» у найпотужнішого бізнесмена України, який всі ці роки купував фактично усе, що продавалося державою, в тому числі ключові компанії в сфері енергетики, палива, металургії, транспорті. Отримуючи величезні доходи, співставні з доходами окремих регіонів, Ринат Леонідович побудував один з найбільших українських банків, купив акції великих промислових підприємств та, найголовніше — став власником телеканалів, газет, інтернет-медіа. Ахметов сьогодні — це щось більше за звичайного українця.

Ахметов сьогодні — це окрема економічна імперія зі своїми фінансами, своєю дисципліною, своїми телеканалами та своєю армією. Я впевнений, що за силою, яку сконцентрувала в своїх руках конкретно ця людина, стоїть щось більше, ніж звичайне бажання жити трошки краще, ніж інші. На моє скромне переконання, Ринат Ахметов може знищити Україну, якщо захоче. Для цього достатньо самому власнику оголосити банкротами частину своїх підприємств та спровокувати по-справжньому «голодні бунти» миттєво збіднілих українців.

– Чи всі розуміють, що «голос Ахметова» — це голос усіх його каналів, газет, журналістів, усіх лояльних та винних бізнесмену політиків та чиновників?

– На виборчій кампанії 2019 року у мене, Максима Пашковського, не було жодного білборда у Вінниці. Взагалі. По-перше, на це не було грошей. По-друге, навіть два або три борди я не зміг розмістити через відмову мені власників рекламних агенцій, які симпатизували іншому кандидату.

Тепер уявіть, що медійна сила Ахметова така, що в обмін на лояльність кандидат безкоштовно може отримати доступ на телебачення, багато репортажів у звичайних та інтернет-ЗМІ. За ці 20-25 років «золотої доби» Ахметова у нього з’явилося сотні, якщо не тисячі винних особисто йому політиків, журналістів, чиновників різного рангу.

Це віддана армія, яка готова повернути свій борг Ринату Леонідовичу в будь-який момент. Боржники національного рівня готові на все, щоб залишитися в оточенні впливого донецького підприємця. Тому всіх, хто хоч якось зачіпає інтереси Ахметова, чекає не злива, а справжній каменепад з лайна. Важко уявити, в принципі, хоч когось в Україні, хто може цьому протистояти.

– Президент Володимир Зеленський не проти підприємця Рината Ахметова.

– Скоріш за все, він має претензії до того, як підприємець Ахметов шантажує своїм впливом державні установи, міністерства і просто окремих осіб, що говорять невигідні для бізнесмена речі. На жаль, економічна велич пана Ахметова виросла до того критичного розміру, коли оточення бізнесмена хоче впливати на державну політику у всіх стратегічних сферах життя.

Або…багатотисячне оточення бізнесмена в політиці та медіа починають нещадно критикувати будь-що, що буде робити невигідний міністр, голова ОДА або безпосередньо Президент України. Велич та бізнес-талант Рината Леонідовича переростають в новий рівень амбіцій — від керування лояльними чиновниками перейти в ручне керування Президентом.

Чи має в цій ситуації взагалі бути компроміс? Мені здається, що навряд чи. Поважати бізнесмена, що платить величезні податки в бюджет України — це правильно. Віддавати бізнесмену, навіть такому успішному, як Ринат Ахметов, керівництво державою в обмін на «медійну тишу» — це державна зрада.

– Ніякої масштабної війни Зеленського з Ахметовим не буде, оскільки обидві сторони цієї ситуації уже заявили, що, в першу чергу, зацікавлені інтересами українського народу.

– Насправді, потрібно розуміти інше — ні Володимиру Олександровичу, ні Ринату Леонідовичу невигідна пряма жорстка конфронтація на очах у всього українського суспільства. Мільйони прихильників Зеленського почнуть виливати негатив на мільйони прихильників фанів Ахметова: знову нікому не потрібна поляризація думок, збільшення напруги на побутовому рівні, постійні стресові новини з телеекранів, сторінок ЗМІ. Врешті-решт, таке протистояння буде боляче бити по рейтингу, по репутації, по довірі людей до ЗМІ, до політиків (куди вже далі?!).

При цьому, Ринат Леонідович прекрасно розуміє, що законопроєкти Верховної Ради, де начебто порушуються його економічні інтереси, це всього лише відновлення соціальної справедливості. Всього лише збільшення фінансових потоків від найбагатших до пересічних українців. Ахметов все одно буде заробляти колосальні гроші, але настав час дати відчути благополуччя всьому народу, а не лише обраним.

– Ахметов залишиться в історії як потужний бізнес-локомотив української економіки.

– Зеленський увійде в історію, як людина, яка наважилась сказати «Досить!» в момент, коли доходи найбагатших українців на бюджетних сферах стали просто непристойними. Головне, щоб це зрозуміли самі українці, які замість підтримки дій Президента України в їх же інтересах можуть захопитися риторикою «Зради» від могутнього фінансово-промислового клану, що захищає свою економічну Голгофу.

Щиро ваш, народний депутат України
Максим Пашковський

Довідка

Як вважають експерти, медійна суперечка між Президентом України Володимиром Зеленським та найбагатшим українцем Ринатом Ахметовим виникла внаслідок двох основних причин.

По-перше, офіційний статус олігарха (неофіційно Ахметова називають олігархом багато років) автоматично надасть донецькому підприємцю європейський статус політично значущої особи (з англ. Politically Exposed Person — Ред.), а це, в свою чергу, збільшить перевірки «чистоти капіталу» та ускладнить отримання кредитів від європейських банків та компаній. За різними оцінками, Ахметов та його підприємства мають кредитів на 6,5 мільярда доларів США. «Точкою кипіння» став «антиолігархічний закон», який 23 вересня ухвалила Верховна Рада, а 5 листопада підписав Володимир Зеленський.

Держава чи олігархи? «Слуга народу» свій вибір зробила

По-друге, бізнесмену Ринату Ахметову належать 8 стратегічно важливих для українського ринку енергетики ТЕС. І тільки 2 з цих 8 ТЕС виконують затверджений Міненерго план запасів вугілля на зиму. Тобто інші 6 ТЕС не запасають вугілля в резерв, що ставить під загрозу стабільне енергопостачання в зимовий період. В планах Верховної Ради – збільшити в 30 разів розмір штрафу за порушення ліцензійних умов і зрив підготовки вугільних складів ТЕС до зими. Ці штрафи теж болюче можуть вдарити по енергетичному бізнесу Рината Ахметова.

Після прийняття «антиолігархічного» закону на телеканалах та у ЗМІ, підконтрольних Ахметову, значно зросла гострота критики та кількість критичних матеріалів у бік Президента, уряду та Верховної Ради.