Координаційна рада з питань місцевого самоврядування звернулася до парламенту та Кабміну

Участь у засіданні Координаційної ради взяв Володимир Гройсман, він заявив, що готовий захищати місцеві громади і децентралізацію.

7 грудня на засіданні Координаційної Ради з питань місцевого самоврядування при голові Вінницької обласної ради голови сільських, селищних і міських громад ухвалили звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з вимогою невідкладно вжити заходів щодо врегулювання ситуації, що склалася в сфері земельних відносин. А також передбачити механізми та процедури, які унеможливлять маніпуляції із землями сільськогосподарського призначення та їх незаконного відчуження.

– Питання – надзвичайно актуальне для територіальних громад Вінниччини, оскільки область – аграрна, — наголосив голова обласної Ради Вячеслав Соколовий. – Власне, питання – проблемне для всієї України.

За словами Вячеслава Соколового, зміни в законодавстві щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення дали громадам більше прав розпоряджатися землями і одночасно активізували дії з боку окремих суб`єктів господарювання та громадян, які загрожують захопленням земель громад.

Одна із таких схем базується на передбаченій Земельним кодексом можливості безоплатного отримання громадянином двох гектарів землі для ведення особистого селянського господарства.

– На Вінниччині неодноразово фіксувалися факти, коли ділки від підставних осіб подають заяви в місцеві ради про отримання ділянок, — зазначив голова обласної ради. — А потім землі перепродаються, і їх уже неможливо повернути громаді.

Вячеслав Соколовий також зауважив, що рішення органів місцевого самоврядування про відмову в наданні земельних ділянок оскаржуються заявниками в судах. Таким чином громадами втрачаються тисячі гектарів землі, які стають предметом наживи, а могли б працювати на розвиток територіальних громад.

– Прикро констатувати, але ринок землі в форматі, який впроваджується зараз, несе величезну кількість ризиків і матиме негативні наслідки для територіальних громад, — сказав Вячеслав Соколовий. – Через недосконалість земельного законодавства оскарження рішень органів місцевого самоврядування про відмову надання земельних ділянок у судових інстанціях, як правило, вирішується на користь заявників та, як наслідок, призводить до передачі права власності на земельні ділянки комунальної власності у власність громадян. Громади втрачають тисячі гектарів землі, які мають працювати на їх розвиток, а наразі стають предметом наживи сумнівних ділків.

Члени Координаційної ради підтримали позицію голови обласної Ради Вячеслава Соколового та вирішили направити звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України.

Нагадаємо, питання протидії захопленню земель територіальних громад 26 жовтня обговорювалося на робочій зустрічі Вячеслава Соколового з сільськими, селищними та міськими головами області. 9 жовтня на черговій сесії обласної Ради фракція УСГ оприлюднила Звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з вимогою вжити невідкладних заходів щодо врегулювання ситуації, яка склалася у сфері земельних відносин.

Участь у засіданні Координаційної ради взяв прем’єр-міністр України (2016-2019 рр.) Володимир Гройсман. Засідання відбувалося якраз у День місцевого самоврядування. Тож Володимир Гройсман привітав усіх присутніх з професійним святом.

– Вітаю вас із цим важливим днем. Місцеве самоврядування є однією із ключових форм управління нашої держави. Воно за останній час пройшло певну трансформацію. Те, що ми з вами зробили децентралізацію, відкрило абсолютно нові можливості для територіальних громад, — сказав Володимир Гройсман. — Але дуже важливо сказати й про те, що місцеве самоврядування і те, чого ми досягнули, треба захищати. Треба завершити реформу таким чином, аби на рівні обласних рад були сформовані виконкоми, щоб повноваження громад були закріплені Конституцією. Щоб фінансовий ресурс, який ми ще донедавна мали в умовно достатньому обсязі, був однозначно закріплений за громадами та гарантувався Конституцією. Це всі завдання, які стоять не в далекому майбутньому, а в близькій перспективі.

Він також звернув увагу на те, що зараз, як ніколи, керівникам громад і представникам місцевого самоврядування потрібно працювати командою.

– Сьогодні, як ніколи, ми повинні демонструвати командність, адже саме завдяки командній роботі наша область посідає лідерські позиції. Ми зробимо кращими і кожну громаду, і Вінниччину, і всю Україну – але лише спільними зусиллями! — підсумував Володимир Гройсман. — Ми готові захищати місцеве самоврядування, і ви можете розраховувати на мене і на нашу команду.

Віктор МАРКОВИЧ