У Європі та деяких країнах за її межами фіксується спалах мавп’ячої віспи – хвороби, яка схожа на звичайну віспу, але раніше вважалася дуже рідкісною і майже не фіксувалася у людей.
Вперше цю хворобу зафіксували в деяких навколотропічних регіонах Центральної та Західної Африки в 1958 році.
Вважається, що воно виникло у земляних білок, пізніше передалося мавпам, а вже від них перекинулося на людей. З тих випадків, які були задокументовані, відомо, що хвороба вражала в основному підлітків до 16 років.
Хвороба передається тактильним і повітряно-крапельним шляхом, але переважно – при тісному контакті із зараженим протягом певного часу. Тобто, вона не настільки заразна як коронавірус.
Інкубаційний період хвороби становить від 5 до 21 дня. Симптоми – температура, болі в спині та м’язах, озноб і втома (лихоманка), висип по всьому тілу, пухирі з гноєм. У більшій частині випадків захворювання проходить цілком легко і зникає самостійно через кілька тижнів.
Залежно від індивідуального протікання хвороби рівень смертності від віспи мавп становить від 4% до 22%. Середній рівень смертності хворих оцінюється в 10%. Найважче віспу переносять діти, а вмирають переважно ті, хто не має вакцинації від звичайної віспи.
Перший випадок віспи мавп в Європі офіційно зафіксований 7 травня 2022 року. Хворий виявився громадянином Британії, який нещодавно прибув з Нігерії. Через кілька днів захворіли ще двоє людей, які жили з ним в одному будинку. 16 травня стало відомо ще про чотирьох хворих в різних регіонах країни. Станом на 20 травня в Британії було підтверджено вже 20 випадків віспи.
18 травня Португалія повідомила про щонайменше 14 підтверджених випадків віспи мавп з 20, які викликали підозру, Іспанія – про сім випадків. 20 травня в Португалії випадків стало вже 23.
США 18 травня заявили, що мають один ймовірний випадок, А Канада – як мінімум, 13 передбачуваних інфікованих віспою.
19 травня про віспу мавп повідомили Італія, Швеція та Бельгія. Також про один можливий випадок повідомили Франція та Нідерланди. 20 травня про подібне повідомила Австралія, де було зафіксовано два випадки, і Німеччина.
Зараз від мавпячої віспи не існує вакцини – раніше в цьому не було ніякої необхідності, оскільки й подумати не можна було, що це захворювання почне масовано вражати людей і перекинеться в Європу.
Втім, лікарі кажуть, що вакцинація від звичайної віспи може захистити й від віспи мавп – натуральна та мавпяча віспи ведуть свій рід з однієї вірусної групи, а значить, дуже схожі.
Лікарі рекомендують для захисту від мавпячої віспи регулярно мити руки, дотримуватися особистої гігієни, оберігатися при статевому контакті. Також незайвим буде мати вакцинацію проти звичайної віспи – в принципі, її зараз роблять всім, починаючи з дитинства. Також рекомендується уникати тісного контакту з людьми, які виглядають хворими на віспу (ранки, висип, пухирі, як на фото).
Підготував Роман Ткачук
Конец Света?