Вчора Верховна Рада ухвалила низку законопроєктів щодо захисту культурно-інформаційного простору України від впливу росії.
Зокрема, парламентарії заборонили публічне відтворення музичної продукції російського походження в медіа та громадському транспорті, а також збільшили квоту на українську музику в ефірі радіостанцій і телеканалів (з 35% до 40%).
Крім цього, законопроєкт пропонує заборонити проведення гастролей за участю виконавців, які є громадянами держави-агресора.
Документ також передбачає створення списку виконавців РФ, які засуджують агресію проти України, з метою дозволити виконувати твори таких авторів. Право оновлювати такий список пропонується закріпити за РНБО.
Виходить, що де-які обласні ради трохи поспішили зовсім заборонити на своїх територіях вживання російськомовного інформпродукту. Бо по цьому закону російська музика звучатиме в інформаційно-культурному середовищі України. І зменшиться її споживання лише на 5 відсотків?
А як бути з піснями виконавців, які вже померли, аде досі охоче слухаються українцями? Вони ж тепер не скажуть “підтримують, чи ні”? Це питання також вирішуватиме РНБО? Певно, при ньому створять якийсь культурно мистецький відділ?
Крім того, Верховна Рада заборонила імпорт видавничої продукції з росії та білорусі. Зокрема, забороняється випуск, ввезення, розповсюдження в Україні книжкових видань, що містять твори авторів –громадян рф. Водночас ця заборона не поширюватиметься на книги, видані в Україні до 1 січня 2023 року.
Тобто, виходить так, що книги одних і тих самих авторів, громадян рф, ввезені до першого січня – легальні, а ті що після – уже нелегальні? І як це все поєднається зі змінами в шкільних програмах по літературі?
Також у неділю було ухвалено законопроєкт «щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження.
Він передбачає з 2023 року надання держсубсидії (у розмірі до 20% доходу) для відшкодування витрат на оренду нерухомого майна, що використовується суб’єктом видавничої справи, а також допомогу у вигляді сертифіката на придбання книг на 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз це 800 грн).
Сергій Бойчук