Древлеправославна Церква України (ДЦУ) відновила свою історичну назву та юридично зареєструвала самостійний релігійний центр. Відповідник назви англійською – Ancient Orthodox Church of Ukraine.

ДЦУ пройшла крізь численні заборони з боку московської/російської і згодом радянської влади. Однак, досвід цієї релігійної спільноти вкотре засвідчив, що жодні заборони не знищать щиру віру.

З 1988 спільнота змогла відновити діяльність у правовому полі, однак, лише як складова Російської (Руської) Православної старообрядницької Церкви. Водночас духовний центр Древлеправославної Церкви – в Україні, у селі Біла Криниця Чернівецької області.


Білокриницька Митрополія древлеправославних християн має у своєму канонічному підпорядкуванні парафії на теренах Румунії, США, Канади, Італії, Австралії, Німеччини, Грузії, Латвії та інших країн Європи.

Віряни Древлеправославної Церкви України – древлеправославні християни. Термін «старообрядці» не був самоназвою – її дали ззовні. Віряни України повертаються до власної назви ‒ древлеправославні християни. Прийнятним також є термін «старовіри».

Таким чином, Древлеправославна Церква України (ДЦУ) відновила свою історичну назву та юридично оформила важливий крок до автокефалії ‒ вихід з підпорядкування Московській Митрополії Російської (Руської) Православної Старообрядницької Церкви. Відповідно Древлеправославна Церква України (назва до зміни – Управління Київської і Всієї України Єпархії Руської Православної Старообрядницької Церкви) не є складовою і не підпорядковується Російській Православній Старообрядницькій Церкві.

Новий статут Древлеправославної Церкви України – важливий крок на її шляху до визнаної автокефалії, проголошеного навесні цього року. Запрошуємо ознайомитися зі зверненням духовенства Київської та всієї України архієпископії  Руської Православної старообрядницької Церкви від 3 квітня 2022 року. Це важливий історичний документ на шляху пошуку свободи, правди та християнської любові. Він є яскравим свідченням відваги відмовитися від нав’язаних ідентичностей і подолати кількасотлітнє насилля в духовній сфері.

Від сьогоднішнього ранку (2 листопада 2022 року) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) – Древлеправославна Церква України.

Щиро вітаємо вірян Церкви і все українське суспільство!

У Вінниці є єдиний православний храм старообрядців по вул. Островського. Йому вже більше 200 років. В єдиному реєстрі значиться:

- РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ХРАМУ СОШЕСТЯ ДУХА СВЯТАГО М. ВІННИЦІ КИЇВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ РУСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ СТАРООБРЯДНИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ зареєстрована 18.11.1991 за юридичною адресою 21100, Вінницька обл., місто Вінниця, ВУЛИЦЯ ОСТРОВСЬКОГО. Керівником організації є ДЯКОВ ОЛЕГ ІВАНОВИЧ.

Андрій Власенко

Світлина: Сергій Рижков, Успенський собор у селі Біла Криниця Чернівецької області.