Роз’яснюють у департаменті соціальної та молодіжної політики Вінницької ОВА.

На отримання допомоги мають право ВПО, інформація про яких міститься в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (далі – ЄІБДВПО).

Зокрема, йдеться про наступні категорії:

1. Упродовж березня-квітня 2022 року:
• особи, які перемістилися з тимчасово окупованої території АР Крим і м. Севастополя, а також із території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та такої, що визначена в переліку, затвердженому розпорядженням КМУ No 204, і які звернулися за наданням допомоги до 30 квітня 2022 р. включно (крім того малолітні діти, які прибули без супроводу законного представника, у разі звернення за наданням допомоги до 15 травня 2022 р. Отримуватимуть допомогу починаючи з березня 2022 р.);
• особи, які станом на 1 березня 2022 р. отримували щомісячну адресну допомогу. Допомога таким особам була призначена автоматично, без подання додаткової заяви.

2. Починаючи з травня 2022 р. допомога призначається особам:
• які перемістилися з тимчасово окупованої РФ території України, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
• у яких житло зруйноване або непридатне для проживання, і які до 20 травня 2022 р. подали інформаційне повідомлення на відшкодування (постанова КМУ 380), або які в будь-який час підтвердили відповідний факт документом, виданим органами місцевого самоврядування або ДСНС або Нацполіції.

Також в департаменті зауважують, що до 1 грудня 2022 року продовжено строк подання ВПО заяв на отримання допомоги на проживання до органів соціального захисту населення чи засобами поштового зв’язку, якщо такі заяви були подані засобами Порталу Дія до 30 квітня 2022 року та допомога не була ними отримана.

Мінцифри cформовано переліки таких внутрішньо переміщених осіб та за наявності у цих переліках всієї необхідної інформації для призначення і виплати допомоги внутрішньо переміщеній особі орган соціального захисту населення забезпечує призначення такої допомоги за відповідний період без особистого звернення особи.

Також звертаємо увагу на запровадження вибіркових перевірок територіальними органами Національної соціальної сервісної служби України фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.

Це необхідно для забезпечення справедливості – кошти повинні надходити тим, хто має на них право.