Це захисники «Азовсталі» та Маріуполя, а також нацгвардійці, що були взяті в полон на Запорізькій АЕС у перші дні вторгнення. У одного цивільного полоненого — ампутована нога.

Як виявилося, тим єдиним ЗСУшником був військовий медик з Він­ниці Володимир Шапков. Він під час повномасштабного вторгнення працював у 555 шпиталі у Маріуполі. У над­складних умовах, під ракетними авіа­ударами оперував поранених захисників та місцевих жителів. Аж поки госпіталь вщент не розбомбили. Тоді медиків та пацієнтів евакуювали на «Азовсталь» та завод «Ілліча». Шапков потрапив на «Ілліча». А звідти 12 квітня усіх взяли в полон.

Вісім місяців невідомості. Мама Ірина Миколаївна та дружина Ольга шукали будь-яку інформацію про Володю на російських пабліках. І побачили його в одному з сюжетів на росТВ.

– Росіяни показували, в яких умовах вони утримують полонених в Оленівській колонії. У сюжеті впізнала сина, він надавав медичну допомогу пораненому в’язню, — розповіла мама Ірина.


Ірина Миколаївна разом з невісткою та рідними інших військових медиків зверталися до Генерального штабу, Командування медичних сил ЗСУ, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Писали й у Червоний Хрест, адже медики – не комбатанти, їх, як і капеланів та журналістів, за міжнародними правилами, не беруть у полон. Але росія відкликала свій підпис у Женевській конвенції і жорстко порушує міжнародне гуманітарне законодавство. Але попри все рідні не втомлювалися робити розголос – ходили на мітинги, роз­вішували плакати з фотографіями полонених медиків, активно співпрацювали з Координаційним штабом – і крига скресла. Під час найбільшого жіночого обміну поміняли медсестру 555 шпиталю. Потім і лікарів-чоловіків. І ось дочекалася свого Володю й Ірина Миколаївна.

– Як тільки сину дали телефон, він зателефонував дружині Олі. Це була неймовірна радість. Побачила Вову у відео з обміну і не могла повірити у це диво – мій син вдома, в Україні! – щаслива мама. – Йо­го з іншими хлопцями одразу госпіталізували у Києві. Вова розповів, що він не раз був між життям і смертю. Каже, що відчував наші молитви, які його рятували. Лише віра дала сили вистояти і тоді, в Маріуполі, і 8 місяців полону.

Раніше повідомлялося, що українських медиків, можуть розкидати по де­кількох ро­сійських колоніях. Бо ж відомо, що у росіян немає лікарів навіть для своїх, не те що для полонених. Були наші медики й в Оленівці, і у Горлівці, і в Джанкої, і в Таганрозі, і в Курській області.

– Увесь цей час Вова виконував роботу медика, обстежував хворих у колоніях, робив їм перев’язки. Жив в одній камері з іншими полоненими. Робота й рятувала, — каже мама.

Для вінничан Володимир Шапков — справжній Герой. Бо залишився зі своїми пацієнтами, коли ще в шпиталі була можливість евакуюватися. Але воно й не дивно. Бо мама Ірина розповідала, що Володя з дитинства мріяв бути лікарем, наслідував свого медика-дідуся. Тому й зрозуміло, що у той вирішальний момент він не міг вчинити інакше, бо дав клятву рятувати людей і до останнього залишився їй вірним...

Зараз настав час реабілітації. І рідні сподіваються, що вдома надолужать втрачений час і брак спілкування. Бо сім’я, любов і турбота творять чудеса!

– З трепетом чекаю, що Володя приїде у Вінницю і зможу його обійняти! Дякую усім службам, які докладають максимальних зусиль для повернення наших захисників! І закликаю усіх матерів вірити і чекати своїх синів, не впадати у відчай, не опускати рук, а вірити і шукати! – каже Ірина Миколаївна.

Напевно, саме завдяки активним пошукам і розголосу вдалося повернути нашого земляка з полону. І недаремно й сам Володя потрапив у камеру ро­сійських ЗМІ, щоб його побачили в Україні.

У полоні залишаються ще багато медиків. Навіть начальник 555 Маріупольського шпиталю. Його рідні не знають навіть, чи в Україні він. Але обміни продовжуються. Україна повертає додому своїх людей.

Людмила ПОЛІЩУК