Рідним загиблих вінничан – захисників України – презентували меморіал на площі Шевченка. Але з проєктом погодились не всі

З повітряної тривоги почалась презентація майбутнього меморіалу, присвяченого вшануванню пам’яті загиблих вінничан – героїв російсько-української війни. Виття сирен наче закликало присутніх — не забувайте, пам’ятайте! Цього дня до хабу «Місто змістів» прийшли сім’ї воїнів, автори проєкту, депутати міськради,  волонтери, представники

– Осердя, сакральний центр Вінниці, Спасо-Преображенський собор, площа Шевченка… Саме тут ми вирішили розмістити меморіал наших героїв, – розповів Євген Совінський, головний архітектор міста. – Сьогодні у хабі “Місто змістів” зібрались рідні полеглих бійців. Перед вашим горем схиляється держава Україна! Вашу ідею про створення комплексу на площі Шевченка підтримала Вінницька міська рада, виділила кошти. А фахівці управління містобудування та архітектури міськради  розробили проєкт.

Отже, присутні на заході побачили зображення інтерактивної стели із 26-ти картушів із фотографіями загиблих формату А4, виконаних на склі за сучасними технологіями. Висота стели — 3 м, але фото будуть розміщені нижче, зручно для огляду. Максимум інформації про кожного загиблого героя можна буде отримати за QR-кодом. Стелу прикрасить скульптура сокола, що падає, квіткові композиції, зелень.

Ліворуч буде церемоніальний дзвін. Його голос вінничани почують опівдні у державні свята, у поминальні та вихідні дні. І згадають тих, хто віддав життя за Вітчизну! Відпочити можна буде у сквері поряд із собором, його розширять і встановлять лавочки.

Обговорення проєкту було бурхливим. Ті, хто втратив найрідніших у російсько-українській війні, не приховували емоцій.

– Чому не було офіційного оголошення про громадські слухання, про презентацію? Зібралось би набагато більше людей! Чому не працювала електронна демократія, чому ми не могли підписати петицію про меморіал? Площа з пам’ятником Шевченка маленька, тут все затиснуте. На нашу думку, цей комплекс можна було б поставити навпроти, де нині “розвалюха” колишнього кінотеатру, або біля “книжки” чи на Майдані Незалежності, – запропонувала Тетяна Крутць, сестра загиблого воїна.

Євген Совінський пояснив, що після Перемоги над рашизмом обов’язково буде зведений окремий меморіал у Вінниці, величний і монументальний, який увічнить пам’ять про героїв-захисників України.

Ірина ЗОНОВА