Проте фірма не виконала своїх зобов’язань та станом на 2023 рік заборгувала МОУ більше 3,5 млрд гривень.

Джерело: стаття УП “Гроші на крові. Як непримітна польська фірма забрала десятки мільярдів у ЗСУ”

Деталі: За інформацією “Української правди” з квітня 2022 року Міноборони України уклало кілька угод із польською фірмою “Alfa”.

Польська компанія зобов’язалась поставити МОУ бронежилети і шоломи, але не зробила цього вчасно і не виконала замовлення на 100%.

Водночас МОУ уклало ще низку невигідних угод із “Alfa” і станом на початок 2023 року за різними контрактами ця компанія мала заборгованостей перед Міноборони на більш як три з половиною мільярди гривень.

Польська фірма отримала та вивела з України мільярди гривень. А от реалізувати поставки оплаченої зброї не спромоглася.

УП відомо загалом про щонайменше 7 угод, які МОУ уклало напряму з “Alfa”. Частину з них оскаржують у міжнародному арбітражі.

Перша угода

Перший контракт МОУ підписало з “Alfa” 11 квітня 2022 року. Це був контракт на поставку 20 тисяч балістичних шоломів, 20 тисяч бронежилетів та 40 тисяч бронеплит до них. Сума угоди – 24,5 мільйона євро зі 100% передоплатою.

“Alfa”, хоч і зі зривом термінів, спромоглась поставити всі бронежилети і плити. А от із привезених нею 16 тисяч шоломів 11 тисяч повернули одразу як непридатні, а ще 5 тисяч так і лежали на складі, не прийняті на баланс ЗСУ.

Друга хвиля угод

22 квітня 2022 року із фірмою “Alfa” було укладено три угоди на суму близько 3,3 мільярда гривень (майже 64,4 мільйона євро). По кожній із них польська компанія отримала по 50% авансу.

Йшлося про постачання кількох самохідних гаубиць “Гвоздика”, 122-мм боєприпасів до гаубиці Д-30 та 122-мм ракет до “Града”.

Наскільки відомо УП, із законтрактованої зброї приїхала лише невелика кількість. Припасів до Д-30 з великим запізненням приїхала лише десята частина, ракет до “Града” – третина, а “Гвоздики”, хоч і приїхали всі, але в такому стані, що точно не відповідає заявленому в угоді технічному класу, і МОУ зараз намагається вибити з постачальника компенсацію.

Станом на початок 2023-го за трьома квітневими угодами 2022 року “Alfa” мала майже 1,7 мільярда гривень дебіторської заборгованості перед МОУ.

Третя хвиля угод

13 червня 2022 року, знаючи про те, що фірма зриває попередні контракти, Міноборони було укладено ще три контракти на суму близько 2,6 мільярда гривень. Половину цієї суми компанія отримала як передоплату.

Усі три угоди були ймовірно підписані з боку МОУ керівником департаменту військово-технічної політики Владиславом Шостаком, якого тиждень по тому, в червні 2022-го, знімуть із посади.

Цього разу контракти передбачали поставку:

120-мм мін (понад 11 мільйонів євро авансу);

152-мм постріли для гаубиці “Гіацинт” (18 мільйонів євро авансу);

152-мм постріли до САУ “Дана” (13 мільйонів євро передоплати).

Пострілів для “Гіацинта” приїхало близько 40%; 120-мм мін поставили менше, ніж 1% від контракту; пострілів до “Дани” не поставили взагалі.

Тепер МОУ намагається повернути 27 мільйонів євро передоплати та стягнути ще майже 13 мільйонів євро штрафів за зірвані поставки.

Восьма угода (без передоплати)

Попри зриви поставок, 25 жовтня 2022 року Міноборони знову замовляє в “Alfa” ще 20 тисяч шоломів і 50 тисяч бронежилетів на суму майже 50 мільйонів євро. Цього разу обійшлося без передоплати.

Шоломи так і не приїхали в Україну, а половина поставлених бронежилетів не пройшла балістичних випробувань.

Угода через укркомпанію “Прогрес”

27 квітня 2022 року Міноборони уклало три контракти з державним спецімпортером зброї – фірмою “Прогрес”, яка мала постачати схожі види боєприпасів, що й польська фірма.

Сума трьох угод з держкомпанією сягала понад 17 мільярдів гривень.