До Дня Захисників та Захисниць України перша партія безпілотників вже поїхала на передову допомагати нашим воїнам нищити ворога.

Зробили у відповідь на запит військових

Міжрегіональний координа­ційний гуманітарний штаб на Вінниччині створили ще в перші дні війни, і головний його пріоритет — всебічна підтримка Збройних сил. За словами Володимира Гройсмана, координатори штабу пос­тійно співпрацюють з військовими та намагаються якомога оперативніше доставляти на передову все, на що є актуальний запит. Це і хімічні грілки, і пересувні мобільні лазні, авто (позашляховики, мінігради) і т. ін.

Та чи не найважливішим став запит військових на безпілотні розвідувальні пристрої — «очі та вуха» наших Захисників. І в штабі прийняли «зухвале» рішення не просто купувати дрони, а… навчитися їх виготовляти. Команді це вдалося. Володимир Гройсман каже, над розробкою і впровадженням розвідувальних безпілотників працювали довго, в процесі постійно радилися з військовими. Врахували всі побажання та вимоги до технічних характеристик, аби зробити «залізного птаха» максимально ідеальним. За результатами голосування, до якого залучили всіх охочих, безпілотник отримав назву «Щедрик». До моменту передачі Захисникам він вже пройшов тестування в небойових умовах.

Планують виготовляти ударні дрони

У Штабі наголошують: коли безпілотник пройде перше бойове випробування, його будуть вдосконалювати. А в планах серійне виробництво не лише розвідувальних, а й ударних дронів. За словами міського голови Вінниці Сергія Моргунова, вже домовилися про виготовлення окремих деталей.

— Військові тестували наш безпілотник за межами фронту, а тепер ми передали його для роботи безпосередньо в бойових умовах. Далі будемо розуміти, що потрібно, щоб удосконалювати літальний апарат і виходити на серійне виробництво, — каже Сергій Моргунов. — Не зупиняємось на цьому, будемо рухатись далі.

Війна в Україні — це не лише війна солдатів, а й війна технологій. Тому дрони — це дійсно перша річ, яка допомагає рятувати життя наших воїнів та нищити ворога. І його технічні характеристики мають відповідати вимогам та потребам військових. З-поміж іншого важливим є й те, що вінницький безпілотник радіопрозорий, тобто, невидимий для ворога.

— Військові задоволені нашим «Щедриком», — каже Голова Вінницької обласної ради Вячеслав Соколовий. — Він має гарні показники швидкості, висоти, дальності польоту, працює в реальному часі. Тож, маємо надію, підсилить наших воїнів. А в майбутньому врахуємо їхні побажання та будемо вдосконалювати безпілотник.

 

Має бути «зроблено в Україні»

Те, що в нас починають виготовляти власні безпілотники — гарний знак. За словами Володимира Гройс­мана, в Україні багато розумних фахівців, які здатні зробити уні­кальну річ. Справа лише за консолідацією зусиль і бажанням. Тож таких фахівців знайшли, і вже навіть домовилися про виготовлення окремих деталей для безпілотника. За словами військових, котрим передали першу партію вінницьких дронів, в майбутньому біль­шість безпілотників (а їх нашим хлопцям потрібно багато) в ідеалі мали б виготовлятися в Україні:

— Такі дрони, як «Щедрик», потрібні нам для повітряної розвідки. Тоді ми можемо оперативно передавати дані про переміщення ворога нашій артилерії, а артилерія вже максимально точно робить свою справу. Більше дронів — більше знищених ворогів.

Вінницький «Щедрик» може літати зі швидкістю 150 км/год, підійматись на висоту до 4000 м та має оперативний радіус дії до 50 км. За словами розробника «залізного птаха», ще однією перевагою дрона є те, що ним можна керувати з безпечного місця — приміром, з бліндажів:

— Він передає картинку в реальному часі та по захищеному каналу, а в залежності від погодних умов може літати до 2,5 годин поспіль.

У Міжрегіональному координаційному гуманітарному штабі з нетерпінням чекають перших відгуків військових про роботу «Щедрика» в бойових умовах: кажуть, будуть докладати максимальних зусиль, щоб підсилити наших воїнів надійним захистом.

Віктор МАРКОВИЧ