Вихідними Вінниця стала майданчиком для дискусій відомих медійників, журналістів, блогерів, громадських активістів та волонтерів. Такий масштабний захід підтримав і голова громадського об’єднання у м. Вінниці Сергій Кудлаєнко. Він відповів на запитання медійників щодо розвитку Вінницької громади у час війни.
— Будучи народним депутатом 8 скликання, працював у комітеті місцевого самоврядування. Робив усе можливе, щоб процес децентралізації відбувся грамотно і всі повноваження перейшли в громади. Так, децентралізація відбулась. Але як саме?.. Фінансова децентралізація: ми зробили все, щоб ресурси акумулювалися в громадах для їхнього розвитку. А які наслідки бачимо? Деякі громади, отримавши чималі кошти, почали створювати політичні сили і з потужною фінансовою підтримкою йти на вибори. Аби не було зловживань у депутатів та голів, був передбачений інститут префектів. Саме префект мав право накласти вето на незаконні рішення місцевих рад. Але префектів сьогодні так і немає. А є окремі царки в громадах, які, маючи абсолютну більшість у місцевих радах, дерибанять бюджети. Хоча сьогодні усі кошти потрібно направити на ЗСУ — військовим та їх родинам.
Звичайно, окремої уваги в кожній громаді потребують внутрішньо переміщені особи. Чому сьогодні багато українців за кордоном? Бо там їх забезпечують житлом, соціальними виплатами, частковою зайнятістю. А у нас переселенці отримують мізер, без роботи, без даху над головою, часто сам на сам зі своїми проблемами.
Хтось каже, що нам ще довго йти в Європу. Та у нас багато галузей набагато кращі, ніж в Європі, нам їх лише треба розвивати!
Наші люди — це наш скарб. Бо успіх будь-якої громади, бізнесу, громадського сектору залежить від людей.
Ось, наприклад, місто Вінниця багато років займало перші місця у рейтингах по комфортності проживання. Тому що тут люди вміють створювати комфорт, розвиватися. Цьогоріч Вінниця вперше не в лідерах. Чому? Люди не змінилися, навпаки, сюди переїхали патріоти України з інших міст. А що змінилося? Ставлення до людей, до військових особливо. Чому щотижня під мерією акції з вимогами — всі податки вінничан на ЗСУ? Чому інші міста знаходять механізми фінансування військових, а у нас цих інструментів довгий час навіть не шукали?
Ще одне питання — ставлення до бізнесу. У сьогоднішніх умовах не місце монополії, в усьому повинна бути конкуренція.
Але якщо ви захочете у Вінниці відкрити ресторан чи автомийку, наприклад, то це буде дуже проблематично, починаючи від оформлення земельної ділянки до купи дозвільних документів.
І навіть в оплаті за землю, яку сплачують підприємці: у центрі міста це одна ціна, а на окраїні вже зовсім інша. Але я сьогодні за те, щоб ми розвивали не лише центр. Невже у віддалених мікрорайонах не живуть люди? Там часто поруч ні аптеки, ні магазину немає.
Це ж стосується і влади. Не може бути одноголосний «одобрямс», коли голос лише однієї людини скрізь домінує. Лише на позиціях конкуренції, опозиції, демократії ми зможемо розвивати державу, — заявив Сергій Кудлаєнко.
Він переконаний, що сьогодні створювати стратегію розвитку громади мають люди з різних сфер, особливо військові.
— У громадському об’єднанні «Ми — вінничани» сьогодні працюють фахові групи медиків, економістів, педагогів, які вже напрацьовують певне бачення розвитку як окремих напрямків, так і цілого міста. Звичайно, основне слово у формуванні стратегії повинні мати військові. Вони повертаються з фронту з іншими цінностями та думками, і ми повинні до них дослухатися.
Основним меседжем виступу та мети участі у цьому заході Сергій Кудлаєнко вважає спільну роботу та спільну відповідальність за долю рідного міста та країни.
— Від кожного з нас залежить доля держави, міста. Пріоритет сьогодні — це, звісно, підтримка Збройних сил. Тих наших земляків, які сьогодні на фронті. Нам треба перемогти, а потім уже з нашими ж людьми будувати сильну націю!
Каріна Маєвська