Конференція очільників громад і найактивніших волонтерів Гайсинського району відбулася у Ладижині за ініціативи народного депутата Миколи Кучера і депутатки обласної ради Мар’яни Нарожної, яка керує роботою Ладижинського гуманітарного штабу.
Штаб утворився внаслідок злиття двох найбільших благодійних організацій округу — ГО «Соціальний центр МХП» і БФ «МХП — Громаді», від початку вторгнення, крім потужної власної роботи, координує усі громадські і волонтерські потоки, спрямовуючи їх у найрезультативніше русло.
На зібранні радилися і ділилися досвідом того, як справлятися з викликами, продиктованими війною. А сьогодні для того, щоб гнати ворога — потрібні зброя, авто і дрони. На цьому акцентував увагу Микола Кучер.
«Воїн не повинен ні в окопі, ні поза ним навіть подумати, що він сам. А це у значній мірі забезпечують саме наші волонтери. Те, що ми робимо — надзвичайно важливе. Бо війні ще не кінець, і навіть коли ми виженемо ворога зі своєї території, загроза від сусіда — хворої нації — буде зберігатися. Тому наша робота — надовго і вона має бути системна.
Сьогодні на війні в пріоритети автомобілі і дрони. Ворог має досить серйозне виробництво якісних безпілотників, тому нашим військовим потрібно їх також дуже багато. Ладижинський гуманітарний штаб став родоначальником забезпечення бригад такого виду зброї, як «Мавіки» та FPV-дрони. Ми повинні нарощувати цю діяльність… Перемога наша буде, повірте мені».
Системна підтримка ЗСУ є. За цей нескінченний час війни кожна громада виробила свій дієвий механізм: від налагодження закупівель автомобілів до — школи дронщиків.
Директор департаменту корпоративної соціальної відповідальності МХП Павло Мороз привернув увагу присутніх до успішного досвіду співпраці компанії з громадами Гайсинського району у придбанні автомобілів для військових.
Також говорили про системну підтримку демобілізованих, відштовхуючись від того, що громади, підприємства мають підлаштовуватися під захисників, а не навпаки. Досвід є. При департаменті корпоративної відповідальності МХП створено спеціальний підрозділ, який опікується саме питаннями адаптації військових у мирне життя, також родинами загиблих воїнів.
Усі мобілізовані працівники МХП отримують і свою «цивільну» зарплату. Якщо людина загинула — її зарплату 10 років отримуватиме сім’я. Хотілося б, щоб цей досвід переймали й менші підприємства.
Був на зібранні й урочистий момент: прямо на конференцію прилетіла новина про нагородження Мар’яни Нарожної медаллю «За сприяння обороні». Це вже друга її стовідсотково заслужена медаль. Перша — «За гідність і патріотизм». Відреагувала на нагороду Мар’яна скромно:
«Ця нагорода — всіх моїх колег, з ким працюю щодня для допомоги нашим військовим. Дякую нашим захисникам, що, тримаючи свої позиції на передовій і звільняючи кожен кілометр нашої землі, дають нам надію сміливо дивитись у завтра. А ми тут продовжимо збирати їм допомогу для наближення переможного миру!»
Оксана ГАЙСИН