Одна з них — кандидат медичних наук, онкохірург Олег Васильєв. Лікар-хірург лише нещодавно працює у Він­ницькій «Пироговці», але про його успіхи у стінах цієї лікарні уже ходять легенди. Між операціями нам вдалося поспілкуватися з Олегом Валентиновичем про його операційну майстерність.

– Пане лікарю, Вінницька обласна клінічна лікарня  ім. Пирогова віднедавна ділиться позитивним досвідом резекції, тобто вирізання частини печінки. У чому особливість таких операцій?

– У даному випадку необхідно уточнити, що печінка, так, як і серце, належить до непарного життєво важливого органу. Легені, нирки — парні органи. Тому все базується на точній діагностиці та вивченні індивідуальної анатомії, перш за все, завдяки комп’ютерній томографії, повній інформації про характер захворювання.

Основні захворювання печінки, при яких проводиться резекція, — це доброякісні новоутворення, первинний рак та метастази печінки. Тому весь план операції та ретельна   підготовка виконується заздалегідь до операції. Йдучи на операцію, хірург вже знає, з якими особливостями доведеться мати справу та які труднощі можуть очікувати його на операції. Якщо коротко, особливість операцій на печінці –  це досконале знання анатомії та ретельне планування складних оперативних втручань.

Крім того, позитивна особливість операцій на печінці в тому, що печінка відновлюється в середньому за 3-4 місяці, що дозволяє планувати різні об’єми операції.

– Чи можлива резекція інших органів черевної порожнини?

– Так, онкохірургія черевної порожнини та заочеревинного простору включає комбіновані оперативні втручання, коли є розповсюдження пухлини на сусідні органи та виникає потреба в їхній резекції або видаленні.

Нерідко виникає залучення в пухлинний процес магістральних судин черевної порожнини, що також потребує їхньої резекції та відновлення цих судин різними способами — реконструкція, протезування. Такі комбіновані операції виконуються при місцево розповсюджених пухлинах і передбачають обов’язково радикальний об’єм, що в комбінації з хіміотерапією дає більші шанси на одужання та довгостроковий позитивний результат лікування.

– Чим ускладнюється резекція печінки при онкології?

– На сьогоднішній день ускладнення під час операції більше виняток. Крововтрата в більшості випадків незначна, що не потребує замісних переливань компонентів крові. В післяопераційному періоді також вдалося мінімізувати ускладнення, серед яких саме часто спостерігається жовчна нориця. Як правило, це ускладнення самостійно проходить. У деяких випадках використовуємо ендоскопічні можливості, які в нашій лікарні на дуже високому рівні. Такі ускладнення, як післяопераційна печінкова недостатність або синдром малої печінки, теж практично не спостерігаємо, навіть у тих хворих, що отримували багато курсів токсичної для печінки хіміотерапії.

Це забезпечується, перш за все, можливостями комп’ютерної томографії, при якій вимірюється об’єм печінки, що залишається, і розраховується необхідний залишок печінки пацієнта, в залежності від його ваги. В умовах, коли при розрахунках цей перспективний залишок недостатній для хворого, ми застосовуємо методики мініінвазивного попереднього нарощування печінки і потім виконуємо резекцію. При такій методиці нарощування печінки ризик післяопераційної печінкової недостатності мінімізується.

– Ваші пацієнти після таких складних операцій перебувають у стаціонарі зовсім недовго і швидко виписуються. У чому секрет такого успішного відновлення?

– Наші попередні тези саме про це і говорять. Коли застосовуються сучасні можливості діагностики, що дозволяють вивчити анатомію і топографічні особливості захворювання, сучасний анестезіологічний супровід та використання під час операції новітнього обладнання і високотехнологічних хірургічних методик, це дозволяє якісно виконувати оперативні втручання, що практично не потребують значного післяопераційного медикаментозного лікування. В післяопераційному періоді пацієнти отримують тільки профілактику: антибіотикопрофілактику, антитромботичну терапію. Дуже важливу роль відіграє знеболення як під час операції, так і в післяопераційному періоді.

Хворий активний вже на наступний день після операції. Харчування пацієнт не отримує тільки в операційну добу. Пацієнти ведуться при таких умовах по сучасних протоколах, що також передбачає мінімальну кількість дренажів, які видаляються на 3-4 добу. При такому протокольному веденні хворих не потрібні надмірні «лікувальні» дії. Все це робиться не для рекордів, а з практичної доцільності, так як оперативне втручання в даному випадку –  це етап комбінованого або комплексного лікування онкологічного захворювання. Тому рання реабілітація дозволяє швидко перейти до наступного етапу — хіміотерапії.

– Успішний досвід лікарні шириться не лише Вінниччиною, але й по всій країні і навіть за кордоном. Чи готова ВОКЛ нарощувати хірургічну спроможність?

– Так, безумовно, питання медичного туризму треба розвивати. Це буде покращувати в цілому якість надання медичної допомоги. Умови в нашій лікарні для цього є. Лікарня налаштована на розвиток. На базі Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М.І.Пирогова працює злагоджена команда професійних лікарів, яка дотримується протокольної тактики, про що було описано вище. А це, в свою чергу, забезпечує успішне проведення операцій, швидке одужання та короткотривалий післяопераційний період реабілітації в межах стаціонару.

Хірургічний центр ВОКЛ ім.М.І.Пирогова оснащений високотехнічним новітнім обладнанням, що дозволяє виконувати високотехнологічні надскладні операції у великих об’ємах на високому рівні.

Немале значення займає питання логістики як в самій Україні, так і для закордонних громадян. Вінниця вдало розташована — в центрі України, практично на перехресті всіх шляхів.