Як ми уже повідомляли, на Вінниччині могилів-подільську колонію перетворюють на табір для російських військовополонених. На облаштування установи та перерозподіл по інших установах наявних там ув”язнених Кабмін виділив 3,2 мільйона гривень.
Як іде переформатування розповіла заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька.
“Потреба нового табору виникла у зв’язку з тим, що кількість військовополонених росіян збільшується. Не проводяться, на жаль, обміни — російська сторона їх блокує, або відкладає. Ми, як країна, яка виконує всі Женевські конвенції та дотримується прав людини, зобов’язані створювати належні умови для тримання полонених. Саме для цього одна із наших колоній незабаром буде повноцінним табором для тримання російських військових, — пояснює Олена Висоцька.
Міжнародне гуманітарне право встановлює вищі норми до тримання полонених. А саме такі самі чи схожі, в яких перебувають військові нашої країни. Тому ми маємо привести у відповідність до таких норм дану установу. Це всі побутові речі, належні площі, тепло, вода, світло їжа, медичне обслуговування, навчений персонал. Тобто, це не просто приміщення для утримання”.
За її словами, виділені Кабміном кошти, підуть на проєктно-кошторисну документацію та побутове обладнання, яке можна придбати без спеціальних дозволів. До прикладу, великогабаритна техніка для кухні, прання, сушіння білизни.
“Ремонтні роботи без проєктно-кошторисної документації не можемо проводити. Уже наступного року стане зрозуміло, скільки коштує ремонт і повноцінне обладнання цих приміщень. Будемо повторно звертатися до уряду, щоб додатково були виділені з резервного фонду кошти, — сказала заступниця міністра.
Необхідно приблизно 30 мільйонів гривень. Але це попередні розрахунки. Вони будуть перенесені на наступний рік. І, звісно, розраховуємо на допомогу донорів. Сума буде зменшуватися, якщо речі, постіль тощо, будуть надані неурядовими організаціями”.
У найближчі тижні можна прогнозувати перших військовополонених у таборі на Вінниччині. Їх кількість залежить від того, як швидко будуть облаштовані усі наявні площі.
“Відповідно до цього буде розрахована кількість військовополонених, яку зможемо утримувати. Зараз не можу сказати точно цифру. Вона коливатиметься від 300-400 осіб, — розповіла Олена Висоцька. — На жаль немає часу, щоб повноцінно підготувати табір, і лише потім ввозити військовополонених. Усі ці роботи проводяться паралельно”.
Зараз йде навчання персоналу табору для того, щоб кожен розумів відповідальність та знав норми Женевської конвенції, які регламентують порядок поводження з військовополоненими.
Засуджених, які перебували у колонії, розподілили в інші виправні установи, де вони продовжать відбувати покарання.
“Останні два тижні займалися їхнім переведенням: юридично та конвоюванням. Площа для того, щоб організовувався табір, уже звільняється”, — зазначила Висоцька.
Вона також пояснила, що утримання російських військовополонених, впливає на репутацію України у світі. І від цього залежать умови утримання наших полонених воїнів.
“Україну постійно відвідують місії міжнародних організацій, мандатом яких є перевірка, надання зауважень і рекомендацій до роботи з полоненими. Це може вплинути на репутацію нашої країни у світі. Це важливе політичне питання. Ми ретельно стежимо за тим, щоб не допустити негативних звітів про цю роботу, або недопрацювань з умовами утримання, — говорить Олена Висоцька.
Нормальні умови також сприяють тому, що наші військові, які потрапляють у полон, мають утримуватися належним чином. По-іншому, ніж виконувати Женевські конвенції, вплинути на Росію, на жаль, не можливо. І звісно це агентська така мережа. Кожен полонений, який повертається в Росію, додому розказує рідним, що його не катували в українському полоні, що були нормальні умови, медична допомога та харчування”.
Могилів-Подільська колонія – друга в Україні, яку реорганізують у табір для військовополонених росіян. Перший такий зробили на базі Миколаївської виправної колонії № 50 на Львівщині.