У районі сонячного екватора з’явилася жахлива темна пляма, відома як корональна діра, з якої прямо на Землю вивергаються потужні потоки надзвичайно швидкого випромінювання, відомого як сонячний вітер. Розмір діри, ширина якої перевищує 60 земних куль, безпрецедентні на даному етапі сонячного циклу.

Видання live science пише, що гігантська темна пляма, відома як корональна діра, сформувалася поблизу сонячного екватора 2 грудня і досягла максимальної ширини близько 800 тисяч кілометрів протягом 24 годин, повідомляє Spaceweather.com. З 4 грудня сонячна порожнеча спрямована прямо на Землю.

За даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), корональні діри виникають, коли магнітні поля, що утримують Сонце на місці, раптово розходяться, в результаті чого вміст верхньої поверхні Сонця вилітає в космос у вигляді сонячного вітру.

Корональні отвори виглядають як темні плями, оскільки вони холодніші і менш щільні, ніж плазма, яка їх оточує. Це схоже на те, чому сонячні плями здаються чорними, але, на відміну від сонячних плям, корональні діри не видно, якщо не дивитися на них в ультрафіолетовому світлі.

Потоки випромінювання від корональних дір набагато швидше звичайного сонячного вітру і часто викликають збурення в магнітному полі Землі, відомі як геомагнітні бурі, повідомляє NOAA. Остання корональна діра на сонці, що з’явилася в березні, викликала найпотужнішу геомагнітну бурю, що обрушилася на Землю більш ніж за шість років.

Невідомо, як довго діра буде залишатися на Сонці, але попередні корональні діри, за даними NOAA, протрималися більше одного обороту Сонця, а це 27 днів. Однак незабаром діра поверне в сторону від Землі.

За останні кілька тижнів з'явилося безліч інших ознак того, що Сонце стає більш активним.

18 листопада на ближній стороні Сонця з'явився гігантський "архіпелаг сонячних плям", що складається щонайменше з п'яти різних груп сонячних плям, і з тих пір він викинув у космос десятки сонячних бур.

25 листопада вибухове виверження "вогняного каньйону" поблизу екватора Сонця спричинило викид намагніченої корональної плазми, яка згодом врізалася в Землю і спричинила рідкісні помаранчеві Аврори (Північне сяйво)у багатьох регіонах Землі, зокрема і над Україною. А 28 листопада на Сонці стався спалах "майже Х-класу", що породив "людожерський" потік плазми, який вдарив в Землю і викликав геомагнітну бурю, яка у вихідні осяяла аврорами низькі широти.

Недавній сплеск сонячної активності, ймовірно, свідчить про те, що ми знаходимося на порозі сонячного максимуму. Вибуховий пік може статися на початку 2024 року.

До речі, вчені зазначають, що північне сяйво є аномалією для України, а надмірна сонячна активність небезпечна для нашої планети.