Унікальну кардіохірургічну операцію на відкритому серці провели кілька днів тому у Вінницькому кардіоцентрі фа­хівці інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова та вінницькі хірурги. Це оперативне втручання за методикою італійського професора Феррацці спрямоване на боротьбу з синдромом раптової серцевої смерті, проводиться в умовах штучного кровообігу і є золотим стандартом лікування пацієнтів з важкими та рефрактерними до медикаментозної терапії симптомами захворювання. Собівартість витратних матеріалів такої операції в Україні — 60-70 тисяч гривень. В Європі — 15 тисяч євро. На Вінниччині більшість витрат взяла на себе місцева влада.

Донедавна такі оперативні втручання виконувалися лише в Експертному центрі лікування хворих з ГКМП м. Києва. До речі, за результатами проведених операцій він посідає друге місце в Європі після провідного європейського центру, який знаходиться в Італії. Відтепер такі операції проводяться і у Вінниці.

У перерві між двома операціями хірурги дали прес-конференцію.

– Відбулася перша у Вінниці операція корекції тяжкої вади серця — гіпертрофічної кардіоміопатії. Зі мною робити цю операцію приїхав цілий колектив хірургів та анестезіологів, лікарів, котрі відповідають за штучний кровообіг, — розповідає керівник групи хірургів киянин Костянтин Руденко. — Останнім часом журналісти багато пишуть про випадки раптової смерті, котрі стаються раз за разом, особливо у дітей на уроках фізкультури, спортсменів на змаганнях, військовослужбовців на марш-кидках, здорових людей під час сну. Ця патологія вроджена і передається генетично. За нашими підрахунками, в Україні близько 70 тисяч людей мають таку патологію. Здебільшого люди не знають про неї, бо вона погано діагносту­ється навіть зару­біжними лікарями.

Для всього світу це проблема! Ця хвороба вражає усі вікові категорії. Найменша дитина, яку я прооперував, мала три роки. Най­старшому моєму пацієнтові було майже 80 років. Втім, варто відзначити високий діагностичний рівень вінницьких колег, бо саме вони виявили у 68-річної пацієнтки цю ваду. За допомогою новітніх технологій її дообстежили у Києві і спільно з медкерівництвом Вінниччини ми вирішили виконати цю корекцію саме на базі Вінницького кардіоцентру, щоб навчити місцевих хірургів та анестезіологів новітніх технологій.

Перша операція завершена, серце вже запустили (операція провадилася на відключеному серці, його зупинили на півтори години). Тепер серце працює, пацієнтка у задовільному стані. Загальна тривалість операції — 6 годин. Працювали 15 хірургів. За кордоном для родин, в котрих така патологія передається з покоління в покоління, придумали вживлювати дифібрилятори: до серця пришиваються електроди, котрі в критичний момент рятують життя. У нас, через високу вартість, імплантовано людям всього 40 таких пристроїв, у той час коли у сусідній Польщі протягом минулого року — більше 9 тисяч.

Друга операція виконана пацієнту з важкою метральною недостатністю одного з клапанів серця. Ця операція теж проводиться за новітнім європейським стандартом. Раніше таким пацієнтам замінювали клапани на штучні протези. У цьому випадку клапан зберігається. В Україні 28 кардіоцентрів. Вінницький — серед лідерів.

– Щонайменше три тисячі чоловік на Вінниччині мають таку ваду як гіпертрофічна кардіоміопатія. З них 300 людей може спіткати синдром раптової смер­ті. Та відтепер ми будемо робити такі операції спільно зі столичними фахівцями. Завдяки їхній допомозі ми вже провели 11 операцій на відкритому серці. Шість — з використанням штучного кровообігу, — зазначив головний лікар Він­ницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології Володимир Гладких.

– Проект Світового банку, котрий запрацював в області, має мету — зниження кількості серцево-судинних захворювань, — доповнив Володимир Федик, головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ОДА. — За кошти субвенції з держбюджету та обласного бюджету ми обстежуємо потенційних хворих. За 10 мільйонів гривень ми обстежили більше тисячі пацієнтів. І виявили 65 відсотків критичних станів. Це люди, котрі підлягають негайному оздоровленню.