Вона один з найдавніших чудотворних образів Вінниччини і найстаріший список у світі під назвою “Чорна Мадонна”. Ікона незвичайна – має чорний лик . Скільки їй років і чому образ темний – ніхто не знає.

– Цю ікону подарували перші християни цариці Єлені в монастир, який вона збудувала у Єрусалимі, – розповіла черниця Браїлівського монастиря Арсенія.- На Україну її привезли святі Кирило і Мефодій. З Галицької землі ікона потрапила у Ченстохов у Польщу, де був сенатором керуючий Вінниччиною Михайло Кропивницький і в 17 ст. він якимось чином перевіз святиню до нас і передав у жіночий монастир, який відкрили у Вінниці. Ікона жодного разу не реставрувалася. Єдине, поміняли дерев’яний кіот на зіркоподібний.

Чудотворний образ дуже пошановується в народі і відомий численними зціленнями. Прочани розповідають, що прикладаючись до ікони відчуваєш тепло.

Вечірнє святкове богослужіння очолив єпископ Золотоніський Іоанн, а вранішнє – митрополит Могилів-Подільський Агапіт, з якими молилося численне духовенство УПЦ та миряни.

Урочистості богослужінню надавав братський хор з Почаївської лаври. Опісля, служили водосвятний молебінь та окропили прочан святою водою.

З нагоди свята сестри монастиря пригощали усіх монастирською їжею: борщем, якого наварили 8 каструль на 4 відра кожна, кашею, картоплею, голубцями.

Цього дня прочани мали нагоду відвідати келію прозорливого старця Кирила та побувати на його могилці. Людей було так багато, що після богослужіння стояла кількагодинна черга на поклоніння до чудотворної ікони, де помазували святим єлеєм.