Можливість бронювання працівників від мобілізації за гроші активно обговорюється в Україні. В Кабміні кажуть, що розглядають концепцію бронювання за сплатою податків. Про своєрідний відкуп від мобілізації у вигляді збільшення податків заявляють і деякі депутати у ВР.

Пропонується надати можливість бронювати працівників усім підприємствам, а не лише критично важливим, які визначив уряд. Головна умова – компанія повинна працювати в “білу” та сплачувати податки до держбюджету.

Деякі експерти навіть підраховують, скільки грошей може заробити держава, якщо дозволяти підприємствам бронювати свої працівників щомісячно за гроші.

Розглядається варіант, щоб до 1,5% військового збору додати фіксовану ставку в розмірі 20 тисяч гривень за кожного заброньованого працівника. А забронювати можна буде до 50% від військовозобов’язаних працівників.

Як зазначає нардеп Олексій Гончаренко, у планах Кабміну – забронювати чиновників категорії А, робітників підприємств, установ і організацій оборонно-промислового комплексу, постачальників для ЗСУ, працівників поліції.

З бізнесу забронюють повністю працівників паливно-енергетичного комплексу та операторів зв’язку.

Також, за словами нардепа, в Кабміні планують прив’язати бронювання від мобілізації до рівня заробітної плати.

Це стосується тих, хто:

  • отримує зарплату від 35 000 грн;
  • сплачує ПДФО – 6,3 тис. грн і ЄСВ – 7,7 тис. грн;
  • айтівці, а саме резиденти "Дія сіті", за умови сплати ПДФО – 6,3 тис. грн.

"За цією логікою чиновники та багатії не мають ризикувати життям", – написав Олексій Гончаренко.

Однак, на думку члена Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федора Веніславського такі нововведення малоймовірні:

"Моє ставлення до бронювання за гроші – негативне. В новому законі про мобілізацію це точно не прописано. Але знаю, що ця тема була ініційована представниками Кабінету міністрів України. На мою думку, дуже мала ймовірність, що ця ініціатива буде реалізована. Бо це відверте порушення принципів рівності та напряму залежить від матеріального статку людей, і, відповідно, буде негативно сприйняте суспільством.

В законопроєкті про мобілізацію питання бронювання від мобілізації за кошти або податки взагалі не розглядається", – розповів Федір Веніславський.

Втім він додав, що це питання входить винятково до сфери повноважень Кабміну, тому гіпотетично може бути вирішене на підзаконному рівні.

"Але особисто я не бачу зараз механізму, який би дозволив це реалізувати. Відповідно, моє ставлення до цього – негативне", – додав нардеп.