Журналістська спільнота України вимагає розпочати кримінальне провадження проти співробітників СБУ та ТЦК через інцидент із журналістом “Слідство.Інфо”.

Заява “Медіаруху”, направлена президенту Володимиру Зеленському, голові СБУ Василеві Малюку, генпрокурору Андрію Костіну, міністру оборони Рустему Умєрову та головнокомандувачу ЗСУ Олександру Сирському:

“Ми, українські журналісти та медійні організації, учасники Медіаруху, звертаємося до вас з вимогою встановити справедливість та захистити права журналістів в Україні. Ситуація, що склалась з переслідуванням журналіста-розслідувача “Слідства.інфо” Євгенія Шульгата викликає серйозне занепокоєння щодо можливого зловживання службовим становищем та перешкоджання журналістській діяльності з боку СБУ, а також щодо використання військових як інструменту для припинення журналістських розслідувань”.

Журналісти вимагають негайно відкрити кримінальне провадження за фактами можливого зловживання службовим становищем, незаконним стеженням та перешкоджання журналістській діяльності з боку співробітників СБУ та ТЦК.

Здійснити ретельне та оперативне розслідування обставин справи, зокрема ролі співробітників СБУ та ТЦК у цьому інциденті.

Забезпечити надійний захист прав журналістів та їхню безпеку в процесі виконання професійних обов’язків.

У заяві зазначається, що обставини інциденту вказують на намагання СБУ використати службове становище з метою перешкоджання діяльності журналіста, який висвітлював факти, потенційно незручні для керівництва СБУ. При цьому журналісти підкреслюють, що усвідомлюють необхідність кожного громадянина вносити вклад у захист України, а четверо з шістнадцяти співробітників “Слідства.інфо” отримали повістки і доєднались до лав ЗСУ.

У заяві також повідомляється, що днями невідомі звернулись до Державного бюро розслідувань, аби те перевірило роботу одного з Вінницьких ТЦК. Буцімто військкомат погано працює та не мобілізує головного редактора руху “Чесно” – Олександра Саліженка.

Крім того, журналісти нагадали, що в кінці грудня 2023-го року працівники Департаменту СБУ із захисту Національної державності вели відеостеження за журналістами видання Bihus info.

“Медіарух” ― спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. “Медіарух” було започатковано 5 лютого 2019 року. Він об’єднує понад 70 учасників.

Нагадаємо, що журналісти-розслідувачі знайшли у дружини голови департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка придбану у грудні 2023 року квартиру за понад 20 мільйонів гривень за ринковою ціною. Хоча в декларації посадовця зазначено, що за квартиру сплатили 12,8 мільйонів гривень.

У суботу агенція журналістських розслідувань “Слідство.Інфо” оприлюднила матеріал про те, що 1 квітня в Оболонському районі Києва до журналіста “Слідства.Інфо” Євгенія Шульгата підійшли співробітники ТЦК та намагалися вручити повістку. Із представниками ТЦК, імовірно, був Олексій Володимирович Біленко, який працює у департаменті кібербезпеки СБУ і є людиною, близькою до Вітюка.

Служба безпеки України та Міноборони спільно з Генштабом перевіряють інформацію, оприлюднену виданням “Слідство.Інфо”, щодо спроб вручити повістку їхньому журналісту після викривального розслідування стосовно співробітника спецслужби.

Журналістська спільнота України вбачає у діях правоохоронців та військових керівників прояви корупції та спробу залякування медійників і громадських активістів. Це шкодить інтересам народу України, який відправляє своїх кращих синів та дочок на боротьбу за справедливу країну без корупції та зловживань владою. Подібні корупційні дії вже призвели до того, що від України відвертаються західні партнери, які, з огляду на подібне свавілля силовиків, не вірять, що у нас ведеться справжня боротьба з корупцією, і належно захищаються державою конституційні права та свободи простих громадян, платників податків. І саме тому наші партнери не поспішають надавати зброю та запрошувати Україну до НАТО та ЄС.

Крім того, подібні дії можуть спричинити серйозне громадянське протистояння. Адже у кожного українця виникає закономірне запитання: “А за що тоді гинуть на фронті наші захисники та захисниці?”