Державний історико-культурний заповідник “Буша” на Вінниччині опинився під загрозою знищення через плани будівництва кар’єру поблизу.

Про це повідомила у своєму дописі на Facebook громадська активістка Оксана Давидова:

“Єдиний у Європі середньовічний (а дехто каже, що й дохристиянський) скельний храм з унікальним художнім рельєфом. На скелі висічено зображення людини, дерева без листя, півня, оленя…”

Згідно з інформацією опублікованою на сайті Prozorro Sale, територію біля заповідника на аукціоні придбало ТОВ “СІ-ЕВОЛЮШН”, засноване у лютому 2024 року зі статутним капіталом 1000 грн. Компанія сплатила 2,67 млн грн за спецдозвіл на видобуток корисних копалин терміном на 20 років.

Як зазначає політолог Віталій Кулик на сайті “Україна Інкогніта”, під загрозою опинилися не лише історичні пам’ятки заповідника “Буша”, але й місцеві жителі, зелений туризм, геологічна пам’ятка “Гайдамацький Яр”, реабілітаційний центр та унікальний проєкт “Захист Корів”. Планується вирити кар’єр площею 13 га.

Заповідник “Буша” – унікальне місце, де відкрито поселення трипільської, черняхівської, скіфської та давньоруської культур, є козацьке кладовище XVIII-XIX ст., залишки фортеці та підземних ходів XVI-XVII ст., а також єдиний у Європі середньовічний скельний храм.

Для мисливської спільноти ця ситуація особливо тривожна. Адже будівництво кар’єру неминуче завдасть шкоди екосистемі регіону, призведе до зменшення популяцій диких тварин і птахів, погіршення умов для їхнього існування. Ми розуміємо цінність природи і намагаємося зберегти її для прийдешніх поколінь. Тому руйнування цих територій для нас неприпустиме.

Крім того, заповідник “Буша” – це місце, де можна побачити сліди різних історичних епох. Його знищення завдасть непоправної шкоди нашій історичній пам’яті та культурній спадщині.

“Поки наш інтернет гуде за Булгаковим, територію коло заповідника викупило якась ТОВ «СІ-ЕВОЛЮШН»… Ситуація потребує розголосу!” – закликає Оксана Давидова. Ми приєднуємося до цього заклику і сподіваємося, що спільними зусиллями небайдужі громадяни зможуть відстояти унікальну історичну пам’ятку від забудови та зберегти природне середовище регіону.