Миколаївська церква XIV століття – пам’ятка національного значення.
Українська православна церква користувалась будівлею з 1990 року.
Верховний Суд поставив крапку у справі щодо законності користування представниками УПЦ (мп) будівлею Миколаївської церкви у Кам’янці-Подільському. Рішення залишили без змін – моспатріархат має покинути цю споруду. Про це повідомили у Мінкульті.
Миколаївська церква XIV століття – пам’ятка національного значення. Вона знаходиться на балансі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Як розповів директор заповідника Василь Фенцур, з 1990 року релігійна організація УПЦ (мп) користувалася нею безоплатно.
Підставою був Типовий договір на безоплатне використання культових споруд релігійними організаціями. У лютому 2023 заповідник вирішив утриматись від продовження дії договору, посилаючись на рішення РНБО та Висновок релігієзнавчої експертизи, якою доведено зв’язок УПЦ з московським патріархатом. У листі про таке рішення сповістили парафію. Утім, настоятель храму відмовився передавати будівлю. Заповідник звернувся до суду.
Справа тягнулася близько року. В червні Господарський суд Хмельниччини підтримав позовну заяву заповідника і зобов’язав представників УПЦ (мп) покинути територію Миколаївської церкви. Це рішення затвердив також Північно-Західний апеляційний суд. Утім, представник УПЦ (мп) продовжили стояти на своєму. Аби скасувати рішення попередніх інстанцій, релігійна громада надіслала касаційну скаргу до Верховного суду. Остаточне рішення залишилося незмінним. Парафія, підпорядкована моспатріархату, звільнить будівлю церкви та передасть її Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам’янець».
Директор заповідника зазначив, що можливість користування будівлею Миколаївської церкви нікуди не зникне. Згідно з законом «Про оренду державного та комунального майна», оскільки це державна власність, необхідно укласти відповідний договір про оренду.
«В тому ж законі закладена методика визначення вартості, розміру оренди. Встановлено 0,01% від грошової оцінки пам’ятки. Ми таку грошову оцінку вже виготовили. Сума буде не така вже й велика. Усі релігійні організації, які раніше використовували будівлі на безоплатній основі, вони мають цю пільгу…», – пояснює Василь Фенцур.
За його словами, тут має право облаштуватись навіть та ж громада. За умови, що будуть оформлені усі правовстановлювальні документи, яких вимагає законодавство. Мова йде, зокрема, про Статут. Але поки про більш прагматичне. Представники УПЦ мають ще замінити два пластикових вікна на дерев’яні, аби повернути будівлі той вигляд, в якому вона була збудована.
Влада мародерів.