Обладнання, яке дозволить забезпечити частину містян теплом та гарячою водою навіть в умовах, коли ворог продовжує знищувати енергогенеруючі об’єкти країни, встановлюють фахівці КП  «Вінницяміськ­теплоенерго».

Когенераційні установки, які будуть виробляти електроенергію, необхідну для роботи котелень, передали місту міжнародні організації. Крім, власне, самої генерації електроенергії, ці установки також виробляють теплову енергію, яка в міжопалювальний період буде спрямована на виробництво і забезпечення містян послугою з гарячого водопостачання.  Таким чином найбільше теплопостачальне підприємство міста дбає про  стабільність та безперебійність послуг незалежно від стану енергосистеми.

Хороший приклад співпраці

«Один з результатів роботи з міжнародними партнерами. У випадку блекауту зможемо забезпечити частину Вінниці теплом та гарячою водою. Таку можливість дають когенераційні установки, які зараз встановлює «Вінницяміськтеплоенерго». Якщо простими словами, то це обладнання працює на газу, самостійно генерує додаткові тепло- та електроенергію. Усього по місту до літа плануємо встановити п’ять таких установок. Їх отримали від Агентства США з міжнародного розвитку USAID. Ми ж, як місто, зобов’язалися профінансувати встановлення когенераційних установок. Це хороший приклад взаємодії із нашими міжнародними партнерами. Дякую їм за розуміння ситуації в Україні та систематичну цільову підтримку», — зазначив міський голова Вінниці Сергій Моргунов, оглядаючи об’єкти будівництва.

Як розповідає генеральний директор КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» Максим Білик, реалізація проєкту позитивно вплине на стабільність надання гарячого водопостачання та забезпечення вінничан теплом в опалювальний період. Когенераційні установки будуть виробляти електроенергію, необхідну для роботи котелень.

«Фактично, наші об’єкти, навіть в умовах блекауту та відсутності централізованого електропостачання, зможуть працювати і забезпечувати містян послугами теплопостачання і гарячого водопостачання», — зазначає він.

Створюють своєрідний енергетичний острів

Чотири з отриманих установок надійшли в межах міжнародної технічної допомоги від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через USAID Проєкт енергетичної безпеки. Ще одна — як допомога від Міжнародної організації з міграції в Україні — МОМ ООН.

На сьогодні завершується монтаж першої когенераційної установки, потужністю 1,5 МВт. Її запуск в роботу очікується найближчим часом.

Ще на одному об’єкті роботи розпочалися. По решті — тривають підготовчі процедури. Паралельно з встановленням самих установок проводиться монтаж технологічних ліній. Вони поєднають між собою майданчики, на яких буде розміщене генераційне обладнання.

«Фактично, найбільші наші котельні будуть працювати як своєрідний енергетичний острів, забезпечуючи стабільність надання послуг з теплопостачання і гарячого водопостачання, незалежно від стану енергосистеми країни. Більше того, ми рухаємось далі у цьому напрямку і в межах цього проєкту, аби профіцит електроенергії, який утвориться, ми могли б направляти для інших підприємств критичної інфраструктури нашого міста», — каже Максим Білик.

Проєкт також реалізовують за підтримки USAID Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ), які надали відповідну кабельну продукцію та устаткування, та міської ради, яка фінансує проєктні та будівельні роботи.

Скоротять споживання енергоресурсів

«Реалізація проєкту не лише дозволить працювати нашим об’єктам в умовах відсутності електроенергії у енергосистемі, а й враховуючи досить великі обсяги споживання електроенергії нашим підприємством, дасть значний економічний ефект, навіть вже за результатами роботи в міжопалювальний сезон. Крім, власне, самої генерації електроенергії, когенераційні установки також виробляють теплову енергію, яка в міжопалювальний період буде спрямована на виробництво і забезпечення містян послугою з гарячого водопостачання. Таким чином, це дозволить скоротити нам і обсяги споживання природного газу, який використовуємо для виробництва гарячої води», — каже очільник підприємства.

Зазначимо, КП «Вінницяміськтеплоенерго» є найбільшим теплопостачальним підприємством міста, яке забезпечує послугами теплопостачання понад 90 % споживачів.

За словами Максима Білика, завдяки реалізації цього проєкту та поєднання між собою окремих об’єктів теплогенерації, понад 60% його споживачів зможуть отримувати безперебійні послуги в умовах критичної ситуації в енергосистемі.

Сергій Годун